Van'da toplu taşımaya zam geldi

Van'da toplu ulaşıma yüzde 30 ile yüzde 50 oranında zam yapıldı. Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul, artan maliyetlerden dolayı ulaşıma zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

VAN 7.01.2022 10:35:38 0
Tarih: 01.01.0001 00:00

Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı'nın girişimleri sonrası toplu taşımaya zam geldi. Yapılan toplantı sonrası toplu taşımaya yüzde 30 ile yüzde 50 oranında zam yapıldı. Toplu ulaşım ücretlerine yapılan zam tarifesi önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yapılan toplantı sonrası daha önce 3 TL olan şehir içi tam ücreti, yüzde 33'lük zam ile 4 TL'ye çıkarılırken, 2 TL olan şehir içi öğrenci fiyatı ise yüzde 50'lik zam ile 3 TL çıkarıldı.

Daha önce Kampüs için 3 TL olan tam ücret, yüzde 50'lik zam ile 4,5 TL olurken, Kampüs öğrenci ise 2,5 TL'den yüzde 40'lık zam ile 3,5 TL'ye çıkarıldı. F Tipi Cezaevi için daha önce uygulanan 3 TL'lik ücret ise, bundan sonraki süreçte yüzde 117'lik zam ile 6,5 TL'ye çıkarıldı.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul, akaryakıt artışı ve girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Başkan Tuğrul, gelinen noktada sürekli artan maliyetler nedeniyle fiyat artışı yapmanın kaçınılmaz olduğunu belirterek, şoför esnafını ve vatandaşı düşünerek bir karar aldıklarını vurguladı.

Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul, şoför esnaflarıyla sürekli bir araya gelerek, sorunlarını çözme noktasında çalışmalarının yoğun bir şekilde devam söyledi. Başkan Tuğrul, son dönemde benzin ve motorine gelen zamların şoför esnafını çok fazla zorladığını ve bundan dolayı zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını ifade eden Başkan Tuğrul, artan masrafların ve mevcut dolmuş fiyatının esnafı kurtarmadığını, bu nedenle dolmuş fiyatlarında artış yaptıklarını söyledi.

"ZAM YAPMAKTAN BAŞKA ÇARE YOKTU"

Zammı değerlendiren Başkan Tuğrul, "Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı ulaşıma zam yapmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz yılın ilk aylarında ulaşıma zam kararı aldığımız zaman 1 litre motorini 6 lira civarında alıyorduk. Şu anda 1 litre motorini 12 liraya alıyoruz. Kesinlikle zam kaçınılmaz oldu. Çünkü akaryakıta yüzde 100 bir zam geldi. Vergiler, BAĞ-KUR primleri arttı. Ortak bir noktada buluştuk. 3 TL olan şehir içi tam ücreti, yüzde 33'lük zam ile 4 TL'ye, 2 TL olan şehir içi öğrenci fiyatını ise yüzde 50'lik zam ile 3 TL çıkardık. Daha önce Kampüs için 3 TL olan tam ücreti, yüzde 50'lik zam ile 4,5 TL, Kampus öğrenci ücretini ise 2,5 TL'den yüzde 40'lık zam ile 3,5 TL'ye çıkardık. F Tipi Cezaevi için daha önce uygulanan 3 TL'lik ücret, bundan sonraki süreçte yüzde 117'lik zam ile 6,5 TL olarak uygulanacak. Taksimetre fiyatları için de bir talebimiz var. Daha önce açılış ücreti 4, kilometre ücreti 5 lira olan taksimetre ücretini de açılış ve kilometre başına 7 liraya çıkarılmasını talep ediyoruz. 15 lira olan kısa mesafe ücretini de 25 lira yapılmasını öngörüyordu. Bu anlamda başta Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez'e, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel'e, genel sekreter yardımcılarına ve ulaşım dairesi başkanlığı yetkililerine teşekkür ediyorum. Yeni zammın şoför esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz