Van'da ekmeğe ikinci zam yolda…

Van'da 210 gram ekmeği 1.80 TL'ye alan vatandaşlar, aynı gramajdaki ekmeği yarın yapılması planlanan zam ile birlikte, 2.50 TL'ye alabilir. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, undaki fa
VAN 23.11.2021 10:41:39 0

Dolar kurunun her gün yükselişe geçmesi ile piyasalarda fiyat istikrarsızlığı en çok tüketilen ekmeğe yansıdı. Bir ay önce ekmeğe yapılan zammın ardından fırıncılar ikinci kez zamma hazırlanıyor. Van'da fırıncılar şu anda 210 gram ekmeği 1,80 TL'ye satarken, ekmeğin aynı gramaj ile 2,50 TL olmasını istiyor.

Özellikle un fiyatlarının yükselişe geçmesi ile fırıncılar zor durumda olduklarını belirterek, yeni bir zammın kaçınılmaz olduğunu dile getirdiler. Birçok fırın kapanma ile karşı karşıya kalırken, yeni zam özellikle ekmek tüketiminde nüfusu çok olan aileleri sarsacağı belirtilirken, vatandaş ise kara kara düşünmeye başladı.

Ekmeğin gramajında her hangi bir değişikliğin yapılmayacağı, fiyatların ise yükseleceği ifade edildi. Van'da Ekim ayında 1.50 TL'den 1.80 TL'ye çıkarılan ekmek fiyatlarının, bir kez daha zamlanması bekleniyor. Çarşamba gününden itibaren ekmeğin 2.50 TL'ye satılması bekleniyor.

Son günlerde kurlarda yaşanan sıkıntıların devam etmesi ve yağ, un fiyatlarının ciddi şekilde yükselmesiyle, fırıncılar 210 Gr. 1,80 TL olan ekmeğin yine 210 gram için 2,50 TL olmasını istiyor.

ZAM KARARI YARIN BELLİ OLACAK

Ekmeğin 2,50 TL'ye satılması için Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği'ne talepte bulunan Van Lokantacılar Fırıncılar Esnaf Odası, yarın toplanacak olan komisyonda çıkacak olan zam kararını bekliyor.

"UN FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR"

Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, "Ekmek fiyatının 2.50'ye çıkması için talepte bulunduk. Van'daki fırıncı esnafının bu zamma acil ihtiyacı var. Un fiyatları resmen uçtu. Bizde bundan dolayı Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği'ne talepte bulunduk. Komisyon Çarşamba günü toplanacak. Komisyonun kararını bekliyoruz. Döviz kurlarının sürekli yükselmesi, ister istemez bizleri de ciddi anlamda etkiliyor. Un fiyatları aldı başını gidiyor. Yaklaşık 1 ay önce rayiç aldığımızda 50 kilogramlık bir torba un, 160 liraydı, şuanda 310-320 TL arasında satılıyor. Un fiyatları gittikçe yükseliyor. 20 gün önce 160-170 bandında olan un, bugün 310-320 bandına çıkmış durumda. Gün geçtikçe zamlanmaya devam ediyor. Türkiye'nin en ucuz ekmeği yine Van'da satılıyor. Bu süreçte Van esnafı yine fedakârlıkta bulundu. Un fiyatları bu süreçte %'de 120 arttı. Ekmek 2.50'ye çıkarıldığında 12-13 kuruş kalacak. Bir hafta sonra bu karda gidecek. Bizimde ayakta durabilmemiz için, zam yapmamız gerekiyor. Başka çaremiz yok. Bu zam kararı Çarşamba günü belli olacak. Türkiye genelinde tüm illerde ekmeğe zam yapıldı. Türkiye genelinde büyük bir sıkıntı var. Şuanda buğday yok. Buğday olmadığı için dolayısıyla un yok. Un fiyatları da durmadan yükseliyor. Birçok firma sanki un vermek istemiyor. Firmaların un satmak istemediğini bilemeyiz. Tabi bununla ilgili devletin ciddi denetim yapması gerekiyor. Stok yapılıyor mu? Stokta var mı? Bunun denetlenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

UNA YAPILAN ZAM, DOLARI GEÇTİ

Vatandaş, dolar kurunun yükselişinin seyrine paralel olarak un fiyatlarının aksine dolardan daha çok yükseltildiğine dikkatleri çekerken, birçok fabrikanın piyasaya un sürmediğini de dile getirdi.

Vatandaşlar, sıkı bir denetimin mutlaka hayata geçirilmesini isterken, "Doların yükselişini anlıyoruz, ama piyasada yapılan zamlar doları bile geçti. Dolar gram gram yükselirken, yiyecek ve içecekler kilo kilo yükseliyor. Özellikle un, yağ, şeker gibi temel gıdalar almış başını gidiyor. Stoklama yapılmaya başlandı. Gittiğimiz marketlerde bu gıdaları da bulamıyoruz. Piyasada un yok, şeker yok, yağ yok…Hükümetin mutlak süratle sıkı bir denetimle bu fırsatçılara göz açtırtmaması gerekir. Fırıncıları suçlamak istemiyoruz onlarda durumun farkında ve ne yapacaklarını bilemiyorlar. Çünkü Un bulamıyorlar. Una neredeyse her gün 30 ila 40 lira arasında bir  zam yapılıyor. Bu zammı da kim yapıyor bilinmiyor. Yani bir belirsizlik piyasada söz konusu. Piyasaların kesinlikle boş bırakılmaması gerekir. En ağır cezaların derhal hayata geçirilmesi gerekir. Fırsatçıların mutlaka önüne geçilmeli. Bir ay önce 160 TL olan unun torbası bugün 320 TL'ye yükselmiş. Giderek te yükseliyor. Bu yükselişin mutlaka durdurulması gerekir" şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur