Van Balığı’nın zorlu yolculuğu devam ediyor

Van Gölü’nde yaşayan ve yılın belli döneminde üremek için suyun akışının tersine adeta uçarak göç eden Van Balığı’nın muhteşem zorlu yolculuğu devam ediyor.
VAN 4.06.2021 17:51:43 0

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan Van Balığı’nın üremek için tercih ettiği nehirlere zorlu göç yolculuğunda engelleri zıplayarak aşmasıyla ortaya çıkan görsel şöleni devam ediyor.

Suyun akışının tersine doğru yüzdüğü ve önüne çıkan engeli uçarak aştığı için ’uçan balık’ olarak da adlandırılan Van Balığı, üremek için başlattığı yolculuğunu Van Gölü’ne akan tüm tatlı sularda gerçekleştiriyor. Yumurta bırakmak için tatlı suya çıkan Van balığının avlanması 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında yasak.

Van Yüzüncü Yıl (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “İçerisinde bulunduğumuz yıl pandemi dolayısıyla insanların evde hapis olduğu ve birçok alışkanlıklarını terk etmek zorunda kaldıkları bir yıl oldu. Kısıtlamanın bitmesi ile beraber insanların her yıl izledikleri Van Balığı göçü ile hasretlerini giderme zamanında geldi. Artık insanlar Van Gölü etrafında dökülen derelerin etrafına özellikle Erciş'teki balık bendi ve Muradiye'deki balık bendinin kenarlarına giderek zıplayan Van Balıkları izleyip kapanma dönemindeki streslerini atmaya çalışıyor. İnsanlar adeta zıplayan Van Balıkları ne hasret kalmışçasına Van Balığı ile buluştuğunu, Van Balığı’nın etrafında toplandığını görüyoruz. İşte bu bize Van Balığı’nın bölgedeki nasıl sosyal yapının çimentosu olduğunu, insanları bir araya getiren bir unsur olduğunu gösteriyor. Bu değerin devam etmesi için hepimizin elbirliği ile sahip çıkması gerekiyor” dedi.