Urartuları Taşlarda Yaşatıyor

Van'da gümüş işlemeciliğiyle geçimini sağlayan Ferhat Şimşek, Urartu Krallığı tarafından kullanılan figürleri de taşlara oyuyor.
VAN 14.04.2013 19:08:22 0

Van'da gümüş işlemeciliğiyle geçimini sağlayan Ferhat Şimşek, Urartu Krallığı tarafından kullanılan figürleri de taşlara oyuyor. Taş oymacılığının Urartu döneminde çok kullanıldığını ve bu sanatın yaşatılması için çaba gösterdiğini belirten Şimşek, Ururtuların kullandığı figürler hakkında bilgi sahibi olmak için de bölgede ve İran'da bulunan Urartu kalelerinde incelemeler yapıyor.

Van'da 2 bin 700 yıl önce yaşayan ve Van'ı başkent olarak kullanan Urartuların figürleri taşlarda yaşayacak. Van'da küçük bir atölyede gümüşlere işleme yaparak geçimini sağlayan 41 yaşındaki Ferhat Şimşek, şimdi de Urartuların kullandığı figürleri taşlara işliyor. Urartular dönemine büyük bir merakının olduğunu belirten Şimşek, Urartuların yaşadığı bölgelerde ve kalelerde incelemeler yapıyor. Şimşek konulya ilgili şunları söyledi:

"15 yıldır gümüş işlemeciliği yapıyorum. Son zamanlarda taş oymacılğına da ilgi duymaya başladım. Bu konuda hiçbir eğitim almadım. Taş oymacılğında da Ururtuların figürleri daha dikkat çekici geldi. Ben de bu konuya yoğunlaştım. Çünkü Urartular Van bölgesi ve İran'da uzun yıllar yaşamış. Ben de bu bölgeleri dolaşarak figürleri tek tek inceleyip resimleyerek, bunlar hakkında bilgi topluyorum. Daha sonra işyerimde bunları taşlara işliyorum. Bu taşları da turistlere satarak para kazanıyorum. Amacım Urartu el sanatlarını, figürlerini taş oymacılığıyla yaşatmak." - Van