Tuşba’daki adalarda temizlik seferberliği…

Van İli Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Van’ın Tarihi mirası arasında önemli bir yeri olan 'Çarpanak Adası ve Adır Adası'nda yıllardır yapılamayan temizlik seferberliği başlattı.
VAN 7.10.2016 18:43:48 0
 Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Temizlik İşleri Birimi’ne bağlı ekipler sabahın erken saatlerinde teknelerle adalara geçerek temizlik çalışmalarını artırdı.

  Temizlik İşleri Birimi’ne bağlı 50 personelle aynı anda 2 adada yürütülen temizlik çalışmalarında, önemli tarihi mirasımızdan olan Çalpanak ve Adır adalarındaki tüm tarihi eserler ile iç ve dış çevresinde titiz bir temizlik yapıldı.

   Adaların genelinde çevreye atılan katı atıklar başta olmak üzere iki ada baştan sona kadar temizlendi. Uzun süren temizlik çalışmasını sonunda toplanan katı atıklar teknelere yüklenerek karaya çıkarıldı. Geri dönüşüm merkezine getirilen atıklar cam, plastik ve kağıtlar ayrıştırdıktan sonra geri kalan atıklar vahşi depolama alanına taşındı. Uzun yıllardır sahiplenilemeyen bu tarihi mirasımızın korunması için de ayrı çalışmalar başlatan Tuşba Belediyesi tarihi dokuya zarar veren ve ekolojik yapıyı bozan tüm zararlı ve zehirli maddelerden alanı arındırdı.  

   Yapılan temizlik çalışması hakkında bilgi veren Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Vehbi Akyürek, çok anlamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

   Geçen yıl periyodik aralıklarla her iki adada temizlik çalışmasını yürüttüklerini dile getiren Akyürek, “Aynı çalışmayı bu yıl da büyük bir titizlikle yürütmekteyiz. Bu adalarda yaptığımız çalışmalar buraları gezmeye gelen turistlerin ilgisini daha da arttırmaktadır. Temiz ve hijyenik bir ortamın yanı sıra ekolojik değerlerin üst seviyede olduğu adaların korunması en önemli hedefimizdir. Kültürel mirasların korunması içinde bu çalışmaları çok hassas bir şekilde yürütmekteyiz. Ekiplerimiz sabahın erken saatlerinde bağlı oldukları mahalle muhtarlarının gözetiminde teknelerle adalara geçerek çalışmalarını başlattılar. Gün boyu süren çalışmanın ardından topladığımız katı atıkları teknelerle karaya ulaştırdıktan sonra cam, plastik ve kağıtlar ayrıştırdıktan sonra geri kalan atıklar vahşi depolama alanına taşındı. Tuşba ilçesi sınırlarında bulunan adaların temizliğini periyodik olarak yapacağız. İlçemizin daha yaşanılabilir bir hale gelmesi adına Tuşba Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Buradan öncelikle bu çalışmaların titizlikle yürütülmesi konusunda bizlere talimat veren Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve çalışmaları yürüten saha arkadaşlarımıza, tekne desteğinde bulunan Yaylıyaka (Adır) ve Çitören (Zeve) Mahalle Muhtarlarımıza çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.