“Trafik uygulamaları olmasaydı çok az sayıda insanlar sigorta yapacaktı”

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre Türkiye’de Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı.
VAN 1.11.2021 14:38:52 0

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre Türkiye’de Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Eylül ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %47,8’ini otomobil, %29,0’ını motosiklet, %12,3’ünü kamyonet, %7,2’sini traktör, %2,3’ün kamyon, %0,9’unu minibüs, %0,4’ünü otobüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Verilere göre, Van’da trafiğe kayıtlı araç sayısı eylül ayı sonu itibarıyla 76 bin 959 oldu.

Araç sayılarındaki artış bizim iş yükümüzün artığı anlamına geliyor diyen Sigorta Uzmanı Faruk Kıyın, “Trafik sigortaları ile ilgili fiyat artışları çok fazla buna karşın riski çok daha fazla örneğin; Bir deprem sigortası veya kasko sigortası gibi değil bunun riski daha fazla. Araç sayısının fazla olması kazancının fazla olduğu anlamına gelemez. Artık son model araçlarının parça fiyatları çok yüksek. Buna paralel olarak fiyatların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatların yüksek olmasıyla insanlar sigorta yapmaktan kaçıyor. Trafik uygulamaları olmasaydı çok az sayıda insanlar sigorta yapacaktı. Ticari araçlar dışında hususi araçlar araçlarını sigortalamaktan kaçacak”. Dedi.

Kaynak: Vangölü TV