Soylu Van'da TOKİ konutlarını gezdi

AK Parti’nin 13’üncü dönem Siyaset Akademisi’nin son toplantısına katılmak üzere Van’a gelen Süleyman Soylu, ilk olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından depremzedeler için yaptırılan konutları gezdi. Soylu’ya A

VAN 9.02.2013 21:44:39 0
Tarih: 01.01.0001 00:00
AK Parti’nin 13’üncü dönem Siyaset Akademisi’nin son toplantısına katılmak üzere Van’a gelen Süleyman Soylu, ilk olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından depremzedeler için yaptırılan konutları gezdi. Soylu’ya AK Parti Van Milletvekilleri Gülşen Orhan ile Mustafa Bilici de eşlik etti.
Konutlarda Şengül-Tayyar Soyçiçek çiftini ziyaret eden Soylu, Türkiye'nin birçok ülkenin altından kalkamadığı bir felaketi en kısa sürede aşma başarısını gösterdiğini belirterek, “Tabii çok kısa bir süre içinde bu konutlar yapıldı ve bazı sorunlar da olacaktır fakat şunun da bilinmesini istiyorum ki, AK Parti her derdi kendi derdi olarak gören yapıdadır. Burada modern bir yaşam alanı oluşturuldu. Yeni bir hayat başlıyor. Buna alışmak bile belli bir zaman dilimi ister. Bütün ülkede yaptığımız 25 merkezde gerçekleştirdiğimiz, 5336 kursiyerimizin olduğu siyaset akademisinde bugün 13'üncü dönemi kapatıyoruz. Ayrıca depremden sonra yapılan konutlara ziyaret gerçekleştirelim istedik. Sorunlar sıkıntılar varsa bir vesileyle yerinde dinleyelim diye buradayız. Allah milletimize, devletimize böyle bir acıyı bir daha göstermesin. Van depreminden sonra Türkiye'nin bu konudaki duyarlılığı, hükümetin bu konudaki organizasyonu aslında 21. yüzyılda insanımıza yeniden bir özgüven şansı oluşturdu. Daha önce karşılaştığımız depremlerle ilgili hafızalarımız hala bizi maalesef o gün hiçbir şekilde hatırlamak istemediğimiz tablolarla karşı karşıya getirmektedir. Çünkü bu depremlerden sonra uzun süre sıkıntı yaşayan, geleceği belirsiz insanların tablosu vardı. Oysa şimdi Birleşmiş Milletlerin bile buradaki depreme hızlı müdahale ve ondan sonraki yapılanmayla ilgili ortaya koymuş olduğu tescil, Türkiye açısından ebetteki önemlidir. AK Parti sadece Van'ı inşa etmekle kalmamış, kentsel dönüşüm gibi 21'inci yüzyılın en önemli adımlarından birisini gerçekleştirmektedir. Türkiye demokrasisini geliştirmek için birçok reformu inşa etmiştir. Olağanüstü halin kaldırılmasından sonra insanların en iyi bildiği dilde kendisine savunma hakkı verilmesine kadar geçen birçok süreci ifade etmek bile belki bu dakikalarda hepimizi yorar çünkü o kadar çok şey gerçekleştirilmiş ki. Ama halen bununla yetinmeyen siyaset anlayışı ve Türkiye var” dedi.

Barış süreciyle de ilgili açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, şöyle konuştu:
“Türkiye'de demokratik çözüm sürecini yürütmeye çalışan bir hükümet olduğu doğrudur ama bunu isteyen bir mekanizma var ve bu halktır. Yani milletin bir talebi var. Milletin talebi bir arada yaşamayı, beraber yaşamayı ortaya koyan bir taleptir. Bunu gerçekleştirmeye çalışan da hükümettir. Bunu sadece kendi başına yapma konusunda bir irade söz konusu değildir. Bütün siyasi partileri buna davet etmektedir. Bunu hep birlikte gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Hep beraber yeni anayasa sürecini yaşıyoruz. TBMM'de tüm partiler eşit temsille masanın etrafındalar. Yeni anayasa süreci de Türkiye'nin çözüm sürecidir. Yani Türkiye'nin 20'inci yüzyılda yaşamış olduğu itilafların kardeşliğimizi zedeleyecek, bizi birbirimizden uzaklaştıracak, ne kadar ihtilaf varsa bütün bunları hem gönlümüze hem de yazılı kurallarımıza nakış edelim mücadelesi içerisindedir. Ebette ki burada hepimiz iyimseriz. Muhakkak ki meselelerle ilgili temkinimiz vardır ama Habur’da bu süreci kararlılıkla uygulamaya çalışan bir siyasi irade mevcuttur. Oslo'da bu süreci kararlılıkla uygulamaya çalışan bir siyasi irade mevcuttur. Belki de Türkiye'nin en acılı günlerinde terörle mücadele ederiz ama siyasi uzantılarıyla müzakere ederiz diye. Türkiye'deki bu çözüm sürecinin müzakere sürecini elinin tersiyle itmemiş tam tersi Türkiye'nin 21'inci yüzyılda zenginleşmesini sadece ekonomik zenginleşmeye bağlamayan, bunu kültürel, sosyal bir kardeşlik zenginleşmesi olarak gören bir anlayış söz konusudur. Ben bunların hiçbirisinin toplum nezdinde karşılıksız kalmayacağı kanaatindeyim. Burada yüzlerce yıl birlikte yaşamış, toprağın şekillendirdiği insanlar var. Bu memleket 20. yüzyılda çok acı yaşadı, çok sıkıntılar geçirdi. Dün bu ülkede yasaklanan ne varsa bugün hepsine özgürlük kapısının açıldığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız ki bu da insanımızın kendine ait özgüveninin inşasına katkıdır. Sadece binaları yapmakla özgüven inşa etmiyoruz.”

Soylu, DSİ 17. Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen AK Parti 13’üncü Dönem Siyaset Akademisi kapanış toplantısının ardından Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı. (İHA)