Sebze Hali esnafı, yüksek fiyatları neye bağlıyor!

Sahipsiz Mikrofon 16.Bölüm: Sebze ve Meyve Halleri
VAN 18.10.2021 14:05:56 0

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın genel durumu, esnaf ve vatandaşın bu konudaki düşüncelerini değerlendirdik.

Vangölü TV Genel Yayın Koordinatörü A. Baki Karaca’nın hazırlayıp sunduğu ‘Sahipsiz Mikrofon’ adlı programın bu haftaki durağı Van Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Halleri oldu.

Bizlerde Vangölü TV ekibi olarak Sebze ve Meyve Hallerindeydik. Sebze ve meyvelerin satıldığı pazarda vatandaş ve esnaflara fiyat artışları hakkında duygu ve düşüncelerini sorduk. Kimi vatandaş konuşmaktan çekinirken kimisi ise duygu ve düşüncelerini anlattı. Genel olarak fiyatların piyasaya göre normal olduğunu söyleyen vatandaşların yanı sıra fiyatların yüksek olduğunu ve üretim olmadığı için fiyatların bu şekilde yüksek olacağını dile getirdi.

”Sebze ve meyve fiyatları yükselince günah keçisi biz olmamalıyız ”

Artan Sebze ve Meyve fiyatlarından bizleri sorumlu tutup günah keçisi ilan etmemeleri gerektiğini ifade eden Komisyoncular Derneği Başkanı Metin Abi, “Biz komisyoncuların yaptığı bu meslek çok meşakkatli ve zordur. Bizim sattığımız ürünlerin yüzde doksanı dışarıdan geliyor. Bizim gibi kümelenmiş ve kayıt altındaki sektörleri günah keçisi ilan etmek çok kolaydır. Ama biz burada hal yasasına tabiyiz Ticaret Bakanlığı yasalarıyla burada görevimizi yapıyoruz. Burada asla fahiş kar oranlarımız yok. Fiyat artışlarını bize sorulmasından ziyade üreticiye sormaları daha doğru olur. Üretim maliyetlerinde şuanda yüzde yüz artış var bunlar. Gübre, fidef mazot, elektrik giderleridir. Bu işin sorumlusunu marketi, manavı, komisyoncuyu ilan etmek sorumluluktan kaçmaktır bu çözüm değildir çözümsüzlüktür bunu yapmamaları gerekiyor “dedi.

Kaynak: Vangölü TV