Prof. Dr. Naci Görür'den Vanlılara deprem uyarısı…

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Van Gölü çevresi için ciddi bir uyarıda bulundu.

VAN 13.10.2021 09:18:22 0
Tarih: 01.01.0001 00:00

Son günlerde Van'da sık sık meydana gelen artçı depremlerle ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Dünden beri Van Gölü'nün doğusu hareketli. Bu depremler yerleri itibariyle daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni endişelendirmiyor" dedi.

"BÜYÜK DEPREMLERİ TETİKLEYEBİLİR DİYE BENİ PEK ENDİŞELENDİRMİYOR"

Van'ın bir deprem kenti olduğunu hatırlatan Görür, "Arkadaşlar, dünden beri Van Gölünün doğusu hareketli. Arısu-Tuşba/Van, Çitören-Tuşba/Van, Mollakasım/ Van yörelerinde 2,0-3,5 Aralığında depremler oluyor. Bu depremler gölün doğusundaki bindirme fayları ile ilgili. Burası yavaş yavaş yükseliyor. Biliyorsunuz Van ilimiz deprem kenti. Tarihsel dönemlerde çok sayıda şiddeti VI-IX arasında değişen deprem var. Aletsel dönemde bu bölgede 1976 7,3 Çaldıran ve 2011 7,2 Van Depremi var. Şu anda olan depremler yerleri itibariyle daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni pek endişelendirmiyor" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur