Öcalan’dan taraflara “provokasyon” uyarısı

HDP'nin İmralı görüşmesinde, Öcalan'ın tarafları süreci provoke edecek tutumlardan kaçınmaya çağırdığı kaydedildi.
VAN 2.06.2014 11:18:24 0

Kürt illerinde son günlerde artış gösteren provakatif saldırılara Imralı'da bulunan Abdullah Öcalan'dan uyarı geldi. Devleti de PKK'yi de uyaran Öcalan tarafları süreci sahiplenmeye ve daha ileri taşımaya davet etti.
HDP heyetinin İmralı ziyareti sonrası yapılan açıklamada Abdullah Öcalan'ın "En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır" dediği belirtildi.
HDP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, heyetin Abdullah Öcalan ile toplantısında süreçteki nihai durum ve güncel gelişmeler değerlendirildi.
PROVAKASYON UYARISI
Öcalan'ın, "En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır. Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir" dediği belirtilen açıklamada, Öcalan'ın tarafları süreci provoke edecek tutumlardan kaçınmaya çağırdığı kaydedildi.
Açıklamada, "Tarafların gerçek bir başlangıç için gerçekçi ve samimi önerilere ve bunun pratikleştirilmesine dönük yol ve yöntemlere yoğunlaşması gerektiğine işaret eden Öcalan, bir bütün olarak medya dünyasının demokratik bir cesaretle çok tarihi bir sürece girdiğimizin bilinç ve sorumluluğuyla yapıcı bir işlev üstlenmesinin önemine değindi" ifadeleri yer aldı.
Öcalan'ın, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziye dileğini ilettiği de aktarıldı.
ÇOCUKLARINI İSTEYEN ANNELERİN DURUMU
Bu çağrının ardından Lice'de yol kesme araçların sahiplerinin kontaklarına el koymakla ciddi mağduriyetler oluşturan olayların yatışması bekleniyor.
Öte yandan çocukları PKK tarafından kabul edilen ve gelmesi için eylem başlatan ailelerle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Gözlemciler Öcalan'ın bu konuda kamuoyuna açıklama yapmak yerine mesajını Kandil'e göndermeyi tercih ettiğini ve asıl adımın oradan somut olarak atılabileceğini kaydettiler.