Norduz Koyununun yünü ekonomiye kazandırılacak

Van’ın Gürpınar ilçesinde üretimi durma noktasına gelen Norduz koyunu yün ürünleri, hazırlanacak projeyle yeniden canlandırılacak.

GÜRPINAR 13.02.2024 11:51:00 0
Norduz Koyununun yünü ekonomiye kazandırılacak
Tarih: 13.02.2024 11:54

Gürpınar Belediyesi, Van Olgunlaşma Enstitüsü ve Gürpınar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile Norduz Koyunu yünlerinin işlenmesine yönelik önemli bir proje üzerinde çalışılıyor.

Van’ın Gürpınar ilçesindeki Norduz yaylalarına özgü endemik bir ırk olan Norduz Koyunundan elde edilecek yün, proje kapsamında Van Kültürüne ait ürünlerin yeniden canlandırılması ve yün atığının azaltılması için değerlendirilecek.

Proje sayesinde hem ekonomik hem de çevresel açıdan kazanım sağlanacak. Yünün işlenmesiyle elde edilecek ürünlerin değerlendirilmesiyle birlikte yeni bir fabrikanın kurulması da hedefleniyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, "Norduz koyununun yünü, bölgenin önemli bir kaynağıdır ve bu kaynağın etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Kurumlarımızla iş birliği içerisinde hazırlayacağımız bu proje, kültürümüze ait olan ve yünden hazırlanan kilim, seccade, yolluk ve kumaş gibi birçok ürünü yeniden üretime sokacağız. Son yıllarda yapılan araştırmalarda sentetik ve elyaf bazlı ürünler yerine ham maddesi yün olan tekstil ürünlerinin sağlığa fayda sağladığını göstermiştir. Her yıl binlerce koyundan kırkılan yünlerimiz çöpe gidiyor. Bu proje sayesinde sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma hedeflerimize de önemli bir katkı sunmuş olacağız. Paydaş kurumlarımızla birlikte projemizi yakın zamanda hayata geçirmek için yakın iş birliğimiz devam edecektir” dedi.