Lice gerçeğini açıkladı

'PKK'YA HİZMET ETMEYEN KÜRTLER ONLAR İÇİN HAİN'
VAN 9.06.2014 11:12:49 0
Lice gerçeğini açıkladı

Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, katıldığı televizyon programında gündemi değerlendirdi.

Çözüm süreciyle bölgede iklimin değiştiğini belirten Yalçın Akdoğan, örgütün sivil halkı kalkan yaparak gerilimi yükseltme stratejisi izlediğini söyledi.

Bu olaylara kadar bölgede nasıl bir iklim vardı, bugün nasıl bir iklim oluşturulmak isteniyor? Çözüm sürecinden sonra bölgede iklimin değiştiğini gördük. Turizm, ticaret, sanayi, kültür alanı, sosyal alanı, her alanda ciddi bir canlanma vardı. Tamamen iklim değişmişti ve pozitife dönüşmüştü. Şimdi tam bahar yaşayacağız dediğimiz bir anda birden bir fırtına estiriliyor. Yollar kesiliyor, insanlar kaçırılıyor, iş makineleri yakılıyor, işçiler kaçırılıyor… Örgütün asayiş konularında çok ciddi bir tırmanma ve gerilimi yükseltme strateji izlediğini gördük.

BU ESKİ TÜRKİYE’NİN TABLOSUDUR

Çözüm sürecinin en iyi noktasındayken bu işlerin bu hale getirilmesi, gerilimin tırmandırılmasını anlamakta zorluk çektiğini söyleyen Akdoğan, “siz çözüm istiyorsanız, barış istiyorsanız, netice alalım istiyorsanız bu yanlış yoldur. Bu eski Türkiye’nin tablosudur, bu çıkmaz sokaktır, buradan çözüm çıkmaz” dedi.

SÜRECİ TEKRAR GERİYE SARMAYA ÇALIŞAN BİR ANLAYIŞ VAR

Akdoğan, kuyruğun sonuna gelindiğinde süreci tekrar geriye sarmaya çalışan bir anlayışın olduğunu söyledi.
“Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik şimdi etten püften birtakım şeylerle süreci tekrar geriye sarmaya çalışan bir anlayış var. Burada sağduyuyu öne çıkarmak zorundayız. Vatandaşımız, bölge insanı çok büyük umutlar taşıyor. Bu umutlardan dolayı toplumsal destek çözüm sürecine yüksek. Ve burada yol yürümemiz ve netice ulaşmamız gerekiyor.”

DEVLETİ HERKES ELEŞTİRİYOR AMA KİMSE ÖRGÜTÜ ELEŞTİREMİYOR

Akdoğan, çıkan olaylarda örgütün payının olmasına rağmen Türkiye’nin aydınları devlete eleştiriler yapıyorken, örgüte eleştiri yapmaktan kaçındığını belirtti. Bakıldığında demokratikleşen bir devlet olduğunu söyleyen Akdoğan, terör ve şiddetten de vazgeçmeyen, gerilimden beslenen bir örgütün olduğuna dikkat çekti.

“Son dönemde yaşadığımız bir takım olumsuzluklarda devletin payı mı var, örgütün payı mı var? Örgütün payı var. Örgütü pek kimse eleştirebiliyor mu? Devleti herkes ağzını doldurarak konuşuyor, her şeyi söylüyor. Karşımızda tahammül duygusu gelişmiş, her şeye toleransla karşılayan bir devlet var. Ama hiçbir şeye tahammül edemeyen, toleranssız bir örgüt var. Ve bu örgütü kimse eleştiremiyor, eleştirmekten korkuyor. Aydınlar, sadece hükümete laf söylüyorlar. Burada baktığımızda ortada demokratikleşen bir devlet var, terör ve şiddetten vazgeçemeyen, gerilimden beslenen bir örgüt var.”

KÜRTLERE ZULMEDEN BİR YAPI VARSA BU TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Yalçın Akdoğan, devletin hastane, okul, havalanı gibi çalışmalarına engel olan terör örgütünün,Kürtlere zulmeden bir yapı olduğunu söyledi.

“Bugün yol kesen devlet değil, siz yol kesiyorsunuz. Adam kaçıran sizsiniz. Haraç alan sizsiniz. Baskı yapılan iş adamı da Kürt. Çocuğu kaçırılan anne de Kürt. Yolu kesilen vatandaş Kürt. Kürtlere zulmeden bir yapı varsa bu terör örgütüdür. Ama kimse bunu eleştiremiyor, eleştirmekten çekiniyor. Böyle bir aydınlık olmaz. Siz çözümü istiyorsanız, o zaman çıkacaksınız “örgütün bu yaptığı yanlıştır, bu sürece zarar vermektedir” diyeceksiniz. Bunları diyemeyenler “Türkiye, 90’lı yıllara mı dönüyor?” 90’lı yıllara dönecek devlet ne yapıyor bugün?

Örgüt bu hizmete neden engel oluyor?

Devlet, baskı ve zulümle mi bölgeye gidiyor, hizmetle mi gidiyor? Hastane yaparsınız, örgüt istemez yol keser, okul yaparsınız makineyi yakar, havaalanı yaparsınız bunlara engel olur. Niye engel oluyorsunuz? Bir taraftan BDP’liler geliyor falanca köyü yolunu yapalım diye rica ediyorlar, siz yol yapmaya gidiyorsunuz makineleri yakıyorlar. Peki o ricacı olan BDP’li ondan sonra gidip niye örgütü eleştirmiyor?

PKK’YA DESTEK VERMEYEN BÜTÜN KÜRTLER HAİN

Örgütün Kürtleri kendi tapulu malı gibi gördüğünü belirten Akdoğan, kendisine destek vermeyenleri hain olarak gören, Kürtlere saygı duymayan bir anlayışın olduğunu aktardı.

“Devlet demokratikleşmiştir, sağduyuludur. Toleranslı bir şekilde bölgede hizmet etmeye çalışmaktadır. Ama öbür tarafta baskı ve zulümle var olamaya çalışan ve benim ağrımı giden Kürtlere saygı duymayan bir anlayış. Orada Kürt anne eylem yapıyor, ona satılmış muamelesi yapıyorsun. PKK’ya destek vermeyen bütün Kürtler hain, oy vermeyenler işbirlikçi, çıkıp oğlunu, çocuğunu isteyen anne de satılmış. Böyle bir anlayış olabilir mi? Sen Kürt’ü tapulu malın gibi görmeye başlamışsın. Kendi insanına saygı duymuyorsun.”

Kaynak: yirmidorthaber