Kızılay'a Kayyum AtandıKızılay'a kayyum atandı.

Yönetime muhalif üyelerin olağanüstü genel kurula gidilmesi için açtıkları dava Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından sonuçlandırıldı. Kaynak: Kızılay'a Kayyum Atandı
POLİTİKA 12.12.2018 23:57:42 0

Mahkeme Kızılay’a kayyum atanmasını kararlaştırdı.

Olağanüstü genel kurulu yapmak üzere Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sırakaya, Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım kayyum olarak görevlendirildi.

KIZILAY DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Kızılay Derneği, yerel mahkemenin verdiği kayyum eliyle olağanüstü genel kurula götürülme kararına üst mahkemeler nezdinde itiraz edeceklerini bildirdi.

Türkiye Kızılay Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesinin 2017/1906 Esas numaralı başvuru hakkında verdiği karar üzerine bilgilendirme yapılması zorunluluğu doğduğu belirtildi.

Kızılayın, milletin bağışları ve gönüllü desteği ile 150 yıldır dünyanın dört bir yanında tüm ihtiyaç sahiplerinin kara gün dostu olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Kızılay gerek doğal gerekse insan kaynaklı tüm afetlerde devletinin en büyük yardımcı kuruluşu olmuştur." ifadesine yer verildi.

Mahkemeye, "Kızılay olağanüstü kongreye götürülsün" başvurusu yapanların, Kızılayın temel ilkesi olan başlıkları ihlal ettiğini, "birbirinden farklı grupların kişisel husumetle bir araya gelmesinden oluştuğu"na işaret edilen açıklamada, Kızılay yönetiminin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan çalışmalarla FETÖ ile ilişkisi tespit edilen bir kısım şube başkanlarını görevden aldığı, bazı şubeleri kapattığı ve yeni heyetlerle yeniden milletinin hizmetine sunduğu hatırlatıldı.

15 Temmuz sürecinde milletin yanında olması ve milletinin geleceğine sahip çıkma yükümlülüğünü taşıması gerekirken, alanlara çıkmayan, milletin yanında yer almayan kimi şubelerin de aynı akıbeti yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, Kızılayın milletinden emanet aldığı bağışları hakkıyla yerine ulaştırmayan, daha fazla insana ulaşmak için hiçbir faaliyet içinde yer almayan şubelerin de kapatıldığının altı çizildi.

Kızılay Teftiş Kurulunun yaptığı incelemelerde "emanete ihanet" ettiği belirlenen şubelerde de benzer şekilde görevden el çektirildiğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kızılayın yürütmüş olduğu 'Daha etkin bir Kızılay için' yeniden yapılanma sürecinde nüfus-faaliyet eksenli değerlendirme sonucunda da bazı şube başkanlarıyla yolların ayrılması kararı verilmiştir. Yukarıda bahsedilen kapatma nedenleri farklı olmakla birlikte, kapatılan bu şubelerin eski başkan ve delegeleri Kızılaya başvurarak olağanüstü kongre toplanmasını talep etmiş, Kızılay Yönetim Kurulu ise bu kararı yerinde görmeyerek ve hukuken gerekli şartların yerine getirilmediğini belirterek reddetmiştir. Adı geçen grup daha sonra aynı taleple mahkemeye başvurmuş, Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi ise bu talebi yerinde görerek, Kızılayın İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sırakaya tarafından olağanüstü kongreye götürülmesine hükmetmiştir."

Söz konusu yerel mahkeme kararının kesin olmayıp, gerekçeli kararın yazılması ve Türkiye Kızılay Derneğine tebliğ edilmesinden itibaren 2 hafta içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yolunun açık olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Kızılay Derneği hukuki açıdan bir temele dayanmayan iş bu talep ve karara karşı Ankara Bölge Adliye Mahkemesine başvuruda bulunacaktır. Milletimiz ve tüm mazlumlar müsterih olsun, Kızılayın faaliyetleri kesintiye uğramadan devam edecek. Kızılay, yerel mahkemenin verdiği kayyum eliyle olağanüstü genel kurula götürülme kararına üst mahkemeler nezdinde itiraz edecektir. 150 yıldır mazlumların umudu olan Kızılay, fahri başkanı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki insani yardım yürüyüşüne, 'Güçlü Türkiye'nin güçlü Kızılay'ı' şiarıyla devam edecektir. Dünyanın tüm mazlumlarına karşı bu bizim yükümlülüğümüzdür."

İLHAMİ YILDIRIM KİMDİR?

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın kardeşi olan ve Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürütmekte olan İlhami Yıldırım, 1982 Erzincan / Refahiye doğumlu. İlköğretim sürecini Erzincan'da, ortaöğretimini ise İstanbul / Ümraniye'de tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Yerel Yönetimler Mezunu olan Yıldırım aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde Sosyoloji okumakta.

2009 yılında Türk Kızılayı Çekmeköy Şube Başkanlığı görevine başladı. 2012 yılında ise Kızılay İstanbul Şube Başkanlığına kurucu başkan olarak atandı. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevini halen aktif olarak yürüten Yıldırım aynı zamanda 2016 Nisan ayında yapılan Olağan Genel Merkez kongresinde Türk Kızılayı Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Vekiliğine seçildi.

Gayrimenkul yatırımı ve taahhüt alanında faaliyetlerde bulunarak ticari hayatın içinde yer almakta. Evli ve iki çocuk babasıdır.

AHMET HİZANLIOĞLU KİMDİR?

1959 yılında Bitlis’te doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1978 yılında Ankara İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde İnşaat Kontrol Teknisyeni olarak göreve başladı ve 2013 yılında aynı kurumdan emekli oldu.

Hizanlıoğlu 2000’li yılların başından itibaren ise insani yardım faaliyetlerine aktif olarak yer almaya başladı. 2000 yılında Türk Kızılayı Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 2006-2009 yılları arası Genel Merkez Karar Kurulu Üyeliği yaptı. 2007 yılında ise Ankara Şube Başkanı seçildi. Bugün halen başkanlık görevine devam eden Hizanlıoğlu, 2013 yılından bu yana Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Şube Başkanı seçildiği günden bu güne Sevgi Bohçası, Çocuk Hükümlülere Yönelik Sosyal Yardım, Aşevi, Küçük Eller Büyük İşler, Sevgi Çarşısı, Türkmenlere Yönelik Sosyal Yardım, Çocuklar Üşümesin ve Şefkat Eli Hediye Çarşısı Projelerini hayata geçirerek örnek olan Hizanlıoğlu, kan bağışı konusunda benzer bir farkındalık oluşturdu. 45 ünite kan bağışlayarak Kişiye Özel Plaket ile ödüllendirildi. Hizanlıoğlu, Nisan 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Denetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

Kaynak: Habertürk