KAYMAKAM BEY’İN DİKKATİNE!

KAYMAKAM BEY’İN DİKKATİNE!

VAN 18.09.2023 12:10:00 0
KAYMAKAM BEY’İN DİKKATİNE!
Tarih: 18.09.2023 12:12

 

Son kaymakamlar kararnamesiyle İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın Yozgat Sorun kaymakamlığına, Diyarbakır Kocaköy Kaymakamı Abdulkadir Umut Kasman, İpekyolu Kaymakamlığı görevine atandı. Kaymakam Kasman aynı zamanda Mart 2024 ayına kadar belediye başkan vekilliği görevini de yürütecek. Kaymakam Bey’e kaymakamlık ve belediye yetkilileri tarafından ilçe hakkında brifing verildi veya verilecek.  Ben de Vanlılar adına basın mebusu olarak İpekyolu ilçemiz ile ilgili bazı sorunları, beklentileri kaymakam beyin dikkatine sunmak istiyorum. 

 

Bilindiği gibi 11 Kasım 2012 yılında çıkarılan kanunla Van Büyükşehir olunca merkez ilçemiz ikiye bölünerek İpekyolu ve Tuşba ismiyle 2 yeni merkez ilçe kuruldu.   İpekyolu 350 bini aşkın nüfusu, 51 mahallesi ile nüfus bakımından Van'ın en büyük ilçesi, ticaret merkezidir. İpekyolu ilçemiz nüfus bakımından 26 ilden daha büyüktür. Yerleşik nüfusu 350 bini aşkın olsa da çevre ilçeler ve illerden gelen hareketli nüfusla gündüz bu rakam 400-500 bine çıkabilmektedir. 

 

Birçok ilden büyük olan İpekyolu ilçemiz Van’ın kalbi, vitrini ve yüzüdür. Ancak Van’ı adeta temsil eden ilçe konumunda olan İpekyolu bir ilçe olmasına karşın basit ancak bir türlü çözülmeyen sorunlarla boğuşmaktadır. Kaymakam ve belediye başkanı Abdulkadir Umut Kasman’dan bu sorunların kısa sürede çözülmesini bekliyoruz. 

 

TEMZİLİK

 İnsan yoğunluğunun olduğu, turizm, kültür ilçesi İpekyolu cadde ve sokakları maalesef kirden geçilmiyor. İnsanlar vergi verdikleri ilçe belediyesinden temizlik hizmetine önem verilmesini istiyorlar. Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışılarak cadde sokak ayrımına girmeden her yerin pırıl pırıl olmasını istiyor.  Çöp alanları düzenli dezenfekte edilmeli ve kontrol sağlanmalıdır.

 

 KALDIRIM YOL İŞGALİ

Yollar araçlara, kaldırımlar yayalara kanunen tahsis edilmiştir. Ne var ki İpekyolu’nda kaldırımlar esnafların işgali altındadır. İşgal nedeniyle kaldırımlarda yayaların yürümesi mümkün değildir. Kaldırımları işgal eden bazı esnaflar denetimsizlik ve caydırıcı olmayan sözde yaptırımlar nedeniyle çekinmeden yollara kadar taşmaktadırlar. Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde kaldırımların boşaltılarak yasal düzenin sağlanması gerekmektedir. 

 

SEYYAR SATICILAR

 

Seyyar satıcılar yakın bir zamana kadar cadde ve sokaklarda yokken son dönemlerde şehir merkezinin cadde sokak ve köşe başlarını yeniden işgal etmeye başladı. Belediye görevini yeterli kadar yerine getirmediği için İpekyolu ilçesine yakışmayan çirkin görüntüler, nahoş olaylar meydana geliyor, vergi veren esnaflar mağdur ediliyor. Görevini aksatan, bilerek veya bilmeyerek belediyenin çalışmasını performansını olumsuz etkileyen kişilere dikkat edilmeli haklarında yasal işlem yapılmalı. 

 

İMAR UYGULAMALARINDA SAHTEKÂRLIK

 

İpekyolu ilçesinde imar izinleri İpekyolu Belediyesi tarafından verilmektedir. Vatandaşa bina yaparken kaldırımdan 5 metre içeri çekmesi şartıyla ruhsat veriliyor. Ancak bina altlarına yapılan iş yerleri çekilen 5 Mt’lik alanı tenteyle işgal ederek ticari alan olarak kullanarak haksız bir duruma neden oluyor. Vatandaş diyor ki madem ticari alan olacaktı neden çekme yaptırdınız? Çekme yapıldıysa neden işgale göz yumuyorsunuz? Ne gariptir ki iskân ruhsatı verilebilmesi için belediye imar kontrol ekipleri iş yeri sahiplerine tentelerini şimdilik sökmelerini daha sonra geri takabileceklerini belirtiyorlar. Belediyenin ve site sakinlerinin kazıklandığı, bina sahiplerinin aldatıldığı iş yeri sahiplerinin rant elde ettiği açık yasa dışı uygulama, sahtekarlık kentimizin gündemini işgal etmiş durumda. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir aldatmaca ve rezalet yoktur. Kanunsunuz, etik olmayan, adaletsiz uygulamaya son verilmeli, göz yumanlar hakkında yasal işlem yapılmalıdır.  Bu durum belediyenin kurumsal itibarını zedelerken faturası devlete ve siyasilere kesildiği bilinmelidir.

 

KENT KİMLİĞİ YOK EDİLİYOR

Belediyeler kamu kurumlarıdır. Hiçbir kurum yasalara aykırı iş ve işlem yapamaz. Yaparsa suç işlemiş olur. İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan Sanat Galerisi, Nikâh Sarayı gibi yapılarda Anadolu ve Bölge mimarisinden tamamen uzak Roma, Baltık, Yunan mimarisine yer verilmektedir. Ne yazık ki bu yanlışa dur denmiyor, bu yanlışı nedense kimse sorgulamıyor.  Oysa kamu ve belediyelerin inşa edeceği anıtsal yapıların simgesel değeri bulunmaktadır. Bu yapılar dönemi ve yöneticilerini, eser sahiplerini yansıtmaktadır. Günübirlik ”ben yaptım oldu” kopyacı, taklitçi kentin kültürü, mimarisi ve sosyal dokusuyla alakası olmayan bu tür yapılar kentin kültürüne ve mimarisine vurulan bir hançerdir. Van’ın tarihi kent kimliğine kasten veya bilmeyerek görülmemiş ölçüde zarar veriliyor. Dünyada hiç kimse böylesi yozlaşmaya izin vermez ve kabul etmez” Kaymakam Beyin bu konuya duyarlı olmasını bekliyoruz.

 

YENİ YOLLAR AÇILMALI

Kent trafiği çekilemez hale gelmiştir. İlçe sınırları içinde trafiği rahatlatacak yollar açılmasına öncelik verilmelidir. Gerekirse bu konuda tüm kesimlerin katılımıyla toplantı düzenlenmeli.

 

AĞAÇLANDIRMA VE PARKLAR

İpekyolu Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyeler sinek toplayan, reçine yayan, meyvesi, gölgesi, kokusu ve çevreyi kirletmekten başka bir yararı olmayan akasya ağaçlarını derhal sökerek yerine kentimizle uyumlu çok uzun yıllar yaşayan çınar ağacı gibi ağaçların dikimi gerçekleştirilmeli.   Büyükşehir ile koordine sağlanarak Sıhke, İkinisan, Maraş, İskele, Cumhuriyet ve diğer caddelerin kaldırım ve refüjlerinde yer alan kurumuş kırılmış ağaçlar güz ekim döneminde sökülerek yerine yapraklı gölgelik veren çınar ağacı gibi ağaçlar dikilmeli. Yıkılan dökülen anıtlar onarılmalı. 

 

KENT KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKILMALI

Belediye kültür ve sanat çalışmalarında kentimizin kadim kültürüne, tarihine önem veren çalışmalara öncelik vermeli. 

 

 İDDALARIN ÜZERİNE GİDİLMELİ

 İhaleler şeffaf olmalı. Yolsuzluk, rant gibi iddiaların üzerine gidilmeli. İmar ile ilgili dedikodulara son verilmeli. Görevini kötüye kullanan, şaibeye bulaşan, kurum içinde çeteleşen belediyeyi arkadan hançerleyen kişi ve gruplaşma tespiti halinde dağıtılmalı, derhal el çektirilmeli. Hizmet yapılırken denetim ve oto kontrol mekanizması özenle çalıştırılmalı.   İsrafa,  yapboz yeniden yap gibi işlerin hesabı mutlaka sorulmalı. 

 

 VATANDAŞIN SESİNE KULAK VERİLMELİ

 Tüm iş ve işlemlerde vatandaşlardan gelen şikâyet, sorun ve talepler ciddiyetle ele alınmalı ve gereği yapılmalı. Devletin temsilcisi olan kaymakamlık makamının belediye başkanlığı ile güçlendirilerek güven vermesi sağlanmalı.  Belediyede heyecan, motivasyon sağlanarak atalete son verilmeli. Çağdaş yüzüyle huzurlu, bakımlı, donanımlı ve her alanda yarışan iddialı bir İpekyolu görüntüsü ortaya koyulmalı. 

 

Abdulkadir Umut Kasman Bey, yöremizin biri olarak atanmış olduğunuz kaymakamlık ve belediye başkan vekilliği görevinizde başarılar diliyorum. Sorunlara pek yabancı olmadığınızı, tecrübeli olduğunuzu düşünüyorum. İnsanımızın haklı beklentilerini, ilçenin ihtiyaç ve sorunlarını kısa sürede tespit ederek iz bırakacak işler yapmanızı sizden bekliyoruz. Unutmayın İpekyolu birkaç il kadar büyük bir ilçedir. Sorunlarımız büyüktür.