Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır

Kan, en temel yaşam kaynağıdır. Bir canlıda kan akışının durması demek hayatının son bulması demektir. Peki, sağlıklı bireyler hangi aralıklarda ve kriterlerde kan bağışı yapabilir. Vangölü TV ekibi olarak bu konuyu sizler için ara
VAN 29.10.2021 12:50:29 0

VANGÖLÜ TV/ÖZEL
Kan bağışı merkezi 2007 yılında Van’ın merkezinde kurulduğunu, o dönemden bu yana kan bağışı oranlarında ciddi bir artış var olduğunu söyleyen Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Kemal Yıldız. “Bölgemizde alınan kanın yüzde doksan birini erkeklerden yüzde dokusunu kadınlardan alıyoruz. Kan bağışı yapmaları için kriterlerimiz var bunlar:
1. 18-65 yaş aralığında olmaları
2. 50 kilo üzerinde olmaları 
3. Herhangi bir sağlık sorunu veya kronik rahatsızlığı yoksa kan bağışında bulunabilirler
4. Kadınlar 4 ayda bir erkekler ise 3 ayda bir kan bağışı yapabilirler
Bağışçılardan aldıkları kanı üç ayrı şekilde değerlendirdiklerini söyleyen Yıldız, “Almış olduğumuz kanlardan üç ürün elde ediyoruz. Bunlar insanların kırmızı olarak bildiği kan, biz bu kanı 42 gün boyunca 2-4  °C derecesi arasında saklayabiliyoruz. Plazma dediğimiz ürün yani krom taze donmuş plazma olan ürünü eksi 40 derecede iki yıl boyunca saklayabiliyoruz. İnsanların beyaz kan olarak bildiği kanı ise, 22  °C derecede 5 gün saklayabiliyoruz. Bizler almış olduğumuz kanları kendi kan alma araçlarımızla ihtiyacı olan hastanelere 24 saat usulü ile gönderiyoruz”. Şeklinde ifade etti.
Kaynak: Vangölü TV