IŞİD'in Elindeki Türklere Ne Olacak?

IŞİD'in hem Hollanda hem de Türk ordusunda görev yapmış elemanı olan Yılmaz, örgütün rehin aldığı Türkleri öldürmeyeceğini açıkladı.
VAN 13.06.2014 10:52:07 0

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) en çok tanınan Türk üyesi Hollanda doğumlu Yılmaz. Hem Hollanda hem de Türk ordusunda görev yapmış olan Yılmaz üç dil biliyor. Dünya ve Türkiye medyasına birçok kez konu olan Yılmaz’ın soyadı ise bilinmiyor.

Suriye’de Beşar Esad güçlerine karşı savaşan Yılmaz, sosyal medya üzerinde de aktif bir kullanıcı. ‘Ask.fm’ adlı sitede ‘İsrafil Yılmaz’ takma adıyla takipçilerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz Tumblr ve Instagram’da da Suriye’den fotoğraflar paylaşıyor.

Milliyet'te yer alan haberde, Türkiye’den Hollanda’ya göç eden Adanalı bir ailenin oğlu olan Yılmaz, Suriye’deki ‘cihada’ Hollanda ordusunda iki yıl görev yaptıktan sonra gitti. 27 yaşında olduğu tahmin edilen Yılmaz, yaklaşık iki senedir Suriye’de savaşıyor. ‘Cihadın yarısı medyadır’ diyen Yılmaz Çanakkale 11’nci Jandarma eğitim Tugayı ve Hatay’da 460 gün askerlik de yaptı. Yılmaz’ın Suriye’deki görevi ise oraya gelen yabancı savaşçılara silah ve hayatta kalma eğitimi vermek. Bugüne dek sadece bir kez PKK’lı bir kadın tarafından elinden vurulan Yılmaz bu olay dışında hiç yaralanmadı. Suriye’de iki silahla savaşan Yılmaz çocuk ve kedi fotoğrafları paylaşmayı seviyor.

Yılmaz, IŞİD’in Irak’ta yaptıklarını başarılı bulduğunu söylüyor. IŞİD üyesi Yılmaz Irak’ta kaçırılan Türkler için ise, “IŞİD’in onları öldüreceğini sanmıyorum. Çok büyük bir para karşılığında bırakırlar” dedi. Yılmaz Irak’a gitmeyi düşünmediğini de belirtti. IŞİD üyesi şimdi de ask.fm sitesindeki hesabında bir erkek bir de dişi olan yavru kedilerine isim arıyor.