“HDP’lilerin oyuna talibiz“

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin kilit partileri olarak nitelendirilen HDP ve BDP’ye çağrı yaparak oylarına talip olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca muhafazakarların da oylarını istedi.
VAN 8.06.2014 21:27:01 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin kilit partileri olarak nitelendirilen HDP ve BDP’ye çağrı yaparak “Çözüm sürecinin inşası karşılıklı güvene dayanmalı. Ancak ortada iki tarafın birbirine güvenmediği bir tablo var. Karşılıklı güveni tazeleyecek, sorunu kararlılıkla çözecek tek parti ise CHP. Bu nedenle onların da oyuna talibiz” dedi.

Siyasi hayatının ilk yurtdışı mitingi için önceki gün akşam saatlerinde Almanya’nın Essen kentine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü programına müzeye çevrilen Zeche Zollverein Madeni’ni ziyaret ederek başladı. Müze ziyareti sonrasında, ‘Büyük Buluşma-Essen’ adı verilen salon mitinginin yapılacağı Grugahalle Spor Salonu’na geçmeden Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

CHP’nin sesine kulak verin

HDP-BDP tabanına yönelik şunları da söylemek isterim. Demokrasi ve özgürlük sadece Batı için geçerli bir kural değil. Doğu ve Güneydoğu için de geçerli olmalı. Türkiye’nin topraklarında demokrasi ve özgürlüğü eşit koşullarda tüm bölgeler için savunmalıyız. Oysa tüm Türkiye’de baskı var. Peki baskılardan arınan, daha özgür bir Türkiye, düşüncenin özgürce ifade edilmesini istemiyor muyuz? O zaman sosyal demokrat bir partinin yani CHP’nin sesine kulak vermeliler.

HDP tabanından beklentim

Adayımız gerçekten de demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, özgürlüğü, örgütlü toplumu savunan biri olacak. Türkiye’nin huzurundan yana olmalıdır, toplumu germeden değil kaynaştırmadan yana olmalıdır, olacak. Farklılıkları zenginleşme gören biri olmalıdır. O çerçevede HDP’nin tabanını oluşturan Kürt vatandaşlarımızın, diğer tüm vatandaşlarımızın CHP’nin göstereceği ya da destekleyeceği adaya destek olmalarını bekleriz.

Kimsenin burnu kanamasın

Türkiye’de hiç kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz. Biz varolan sorunun Meclis zemininde çözüleceğine inanan bir partiyiz. 17 maddelik Özgürlük ve Demokrasi Bildirgemizin hedefi de bu sorunun çözümüne yönelikti. Aynı hedeflerin bugün de arkasındayız. Biz sorunun demokrasi ve özgürlük bağlamında çözüleceğine inanan bir partiyiz. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeleri bilmiyoruz. Sürece bakıyoruz insanlar ölmüyor, gayet güzel ama bu süreç içinde dağa çıkanların sayısı artıyor. Çözüm süreci sağlıklı çalışsaydı dağa gidişlerin değil inişlerin artması gerekirdi.

Adayımız güven tazeler

Demek ki bizim bilmediğimiz, kamuoyuna açıklanmayan bir sorun var. Karşılıklı güvensizlik üzerine çözüm süreci inşa edilemez. Çözüm sürecinin inşası karşılıklı güvene dayanmalıdır. İki taraf da birbirine güvenmiyor, kendi güçlerini tahkim ediyor. Öyleyse ne tür bir pazarlık yapılıyor? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Sözde açılım süreci görüşülüyor Diyarbakır’da, HDP davet edilmiyor. O zaman orada neyi tartışıyorlar doğrusunu isterseniz ben de merak ediyorum. CHP’nin adayı ise karşılıklı güveni kesinlikle tazeleyecektir.

Muhafazakâr oylar CHP’ye


Yurtdışında yaşayan muhafazakâr, mütedeyyin vatandaşlarımızın da diğer tüm hakları gibi inanç haklarını da sosyal demokrat partiler savundu. Unutmasınlar buradaki sosyal demokratlar nasıl ki bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın haklarını savunduysa, biz de Türkiye’de kendi ülkemizdeki vatandaşlarımızın haklarını savunuyoruz. Yurtdışında hangi gerekçelerle sol/ sosyal demokrat partilere oy veriyorlarsa aynı düşüncelerinin Türkiye’de CHP tarafından savunulduğunu bilmelerini isterim.