Hayvansal ve bitkisel üretimde hibe destekleri devam edecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner` Hayvansal ve Bitkisel Üretimde Hibe Desteklerinin 2013 yılında da devam edeceğini söyledi.
VAN 26.02.2013 11:36:26 0
Van Milletvekili Fatih Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Abdullah Aras ve beraberindekiler Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner`i makamında ziyaret etti.

 

Burada konuşan Fevzi Altuner 2003-2011 yılları arasında toplam 670 milyon lira gibi çok önemli bir rakamda tarımsal destek sağlandığını ifade ederek, "Deprem döneminde 65 milyon lira hibe yem desteğinin yanında 3 bin 498 adet hayvan çadırı kurduk." dedi.

 

700 adet küçükbaş, 568 adet büyükbaş hibe hayvan dağıtımının yapıldığını hatırlatan Altuner, "Çiftçilerin ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifine olan borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesinin ardından 2012 yılında yaşanan kuraklık nedeni ile 1 yıl daha ertelendiğini Ayrıca yem açığını kapatmak için üreticiye yem ithalatı izni verdik. Ardından Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü`nce yem tedarikinin yapıldı." şeklinde konuştu.

 

Kurum olarak 2013 yılında da hayvansal ve bitkisel üretimde hibe destek vermeye devam edeceklerini belirten Fevzi Altuner, ayrıca kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme kapsamında 50`nin üzerinde tesise 2006-2012 yılları arasında 17 milyon liranın üzerinde hibe desteği sağladıklarını, tarımsal ve hayvansal destek kalemlerinin çok çeşitlilik içermesiyle birlikte sadece büyük ve küçükbaş hayvan destekleme kalemlerinin 12 adet olduğunu` ifade etti.

 

Milletvekili Fatih Çiftçi ise bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturan tarım ve hayvancılığa verilen destekleri sürekli takip ettiklerini ve yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduklarını söyledi. (Murat Dalgın-İLKHA)