Gürpınar’da “Su Hayattır” sloganıyla pedal çevirdiler

Van’ın Gürpınar İlçesinde 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde “Su Hayattır” sloganıyla düzenlenen etkinliğe bisiklet grupları ve çocuklar akın etti.
GÜRPINAR 3.06.2021 17:21:24 0

Gürpınar Belediye tarafından bu yıl yaşanan kuraklık ve suyun verimli kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla bisiklet etkinliği düzenlendi.

Başbulak Kaynak suyunda bir araya gelen 200 bisikletli buradan Gürpark Millet Bahçesi güzergahına hareket etti.

İlçe merkezinden geçen bisiklet severler millet bahçesine vararak 7 kilometrelik parkuru başarıyla tamamladılar.

Etkinlikte konuşan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, dünya bisiklet gününde küresel çapta yaşanan kuraklık ve susuzluğa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlediklerini kaydetti.

Suyun başkenti Şehr-i Ab’da bisiklet severlerle birlikte dünyaya bir mesaj verdiklerini söyleyen Başkan Tanış, “Küresel ısınmayla birlikte tüm dünya büyük bir sorunla karşı karşıyadır. Dünyada kısıtlı olan içilebilir su kaynaklarımızın önemli bir bölümünde azalma var. Bu kaynaklarımızı koruyarak gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakabiliriz. Tüm canlıların ihtiyacı olan suyun israf edilmemesi ve tasarruflu kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla Dünya Bisiklet Gününde suyun başkenti Gürpınar’dan mesaj vermek istedik” dedi.

"52 kilometrelik yeni bisiklet yolu inşa edeceğiz"

Etkinlikte bisiklet severlere bir müjde veren Başkan Tanış, Edremit Gürpınar arasında tarihi şamran kanalı üzerinde 52 kilometrelik bisiklet yolu çalışması yapılacağını belirtti.

Güzergah boyunca üç istasyonun olacağını söyleyen Başkan Tanış, “Edremit Belediyemizle birlikte tarihi şamran kanalı boyunca uzanan bir proje çalışmamız var. Yaklaşık üç bin yıllık bu tarihi kanalı tanınır kılacak projemizi hayata geçirmek için kurumlarımızla iş birliğimizi sürdüreceğiz. İnşallah yakın zamanda bisiklet kullanımını ve sağlıklı yaşamı destekleyecek yeni projeler ortaya koyacağız” dedi.

Etkinliğe katılan Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, bisiklet gününde anlamlı bir programın düzenlendiğini söyledi.

Etkinliğin yüksek katılımla gerçekleştiğini söyleyen İnanç, “Fiziki projelerin yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalarla da adından sıkça söz ettiren Gürpınar Belediyemizin başarılı başkanını tebrik ediyorum. Aramızda birçok bisiklet grubu ve sporcuları var. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Etkinliğin önemli bir konuya farkındalık oluşturduğunu söyleyen Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise Gürpınar’ın rengarek bir ilçe olduğunu söyledi.

Bisiklet kullanımın özendirilmesi gerektiğini söyleyen Özel, “Güzel ilçemiz Gürpınar’ın doğasına hayran kaldık. Dünya Bisiklet Gününde bu etkinliğin yapılması son derece anlamlı. Sağlıklı ve temiz bir gelecek için bisiklet kullanımının ve bisiklet yollarının arttırılması gerekiyor. Bu anlamda Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.