Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu; ‘Van için yeni bir sayfa açtık’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, çeşitli programlara katılmak ve bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Cuma günü akşam saatlerinde Van’a geldi. Spor alanında Van merkez ve ilçelerde yapılacak olan yatırım haberl
SPOR 1.02.2021 10:46:32 0

Cuma akşamı, Ferit Melen Havalimanı'nda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve kurum amirleri tarafından karşılanan Bakan Kasapoğlu, buradan beraberindekilerle Tuşba Gençlik Merkezi'ne geçti. Gençlik Merkezinde kişisel gelişim, ahşap, seramik, güzel sanatlar, müzik ve bilişim atölyelerini inceleyen Bakan Kasapoğlu, gençlere kitap dağıttı. Bakan Kasapoğlu, burada gençlerle türkü de söyledi.
Geceyi Van’da geçiren Bakan Kasapoğlu, programının ikinci günü olan Cumartesi günü sabah saatlerinde ilk olarak Van Valiliğini ziyaret etti. Burada Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve Vali Yardımcıları tarafından karşılanan Bakan Kasapoğlu, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra makama geçti. Makam odasında bir süre Vali Bilmez’le görüşen Bakan Kasapoğlu daha sonra AK Parti İl Binasına geçti.

AK PARTİ İL BİNASINA ZİYARET
Bakan Kasapoğlu, AK Parti İl Binasında İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, ilçe belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatları ve gençlik kollarıyla bir araya geldi.
Bakan Kasapoğlu’nun Van İl Başkanlığına yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van’ın sahip olduğu genç nüfusa dikkat çekerek: “Ziyaretiniz bu kent için çok önemlidir. Van’da her 100 kişiden 70 kişi, 40 yaşın altındadır. Bu da demek oluyor ki gençlik Van’ın geleceğini şekillendirecek. Biz de partide organlarımızı oluştururken özellikle genç kardeşlerimizi değerlendiriyoruz. Bu anlamda siyaset akademisinde Van’dan rekor katılım oldu. Bu şu demektir: Van’a inşallah siyaseti artık gençler yapacak ”dedi. Türkmenoğlu’nun yaptığı konuşmadan sonra, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal da birer konuşma gerçekleştirdi. 

“SİZLER, BU HAREKETİN ÖNCÜLERİ OLACAKSINIZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Van İl Binasında gençlere hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında ‘Van’dan başlayarak bir gençlik hareketi başlatıyoruz, sizler bu hareketin öncüleri olacaksınız’ diyen Bakan Kasapoğlu; “Gençlik merkezlerimizle çok önemli bir aşamayı hep birlikte yukarılara taşıyacağız. İnanıyoruz ki bir olduğumuz, beraber olduğumuz müddetçe hiçbir engel karşımızda duramaz. Van ne istiyorsa gençlik adına, spor adına bugüne kadar yaptık, bundan sonra daha fazlasını yapacağız. Van’da bundan sonra gençlik merkezi olmayan ilçemiz kalmayacak. Spor salonu olmayan ilçemiz de kalmayacak. Özellikle gençlerimizden ve kadınlarımızdan istirhamım buraları gece gündüz kullanmaları. Bu tesisler sizlerle güzel, sizlerle değerli, çünkü Van'ın hem gençlerinin yeteneği, potansiyeli hem spor alanındaki potansiyeli çok güçlü. İnşallah buralardan nice şampiyonları, alanında uzman nice gençleri el birliğiyle yetiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

 “TOPA GARANE” OYUNUNU İZLEDİ
Bakan Kasapoğlu, AK Parti Van İl Binası ziyaretinden sonra buradan ayrılarak beraberindeki heyetle birlikte Tuşba belediyesine ve ardından Van Atatürk Şehir Stadyumuna geçti. Bakan Kasapoğlu, beraberinde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar ve Abdulahat Arvas ile Atatürk Şehir Stadyumu ve Ferdi Sporlar Merkezinde yaptığı incelemeler sonrası, yörede “Topa Garane” adı verilen beyzbol oyununu izledi. Kasapoğlu, daha sonra Van heyetiyle bir araya gelmek üzere Double Tree By Hilton Oteline geçti.

“VAN İÇİN YENİ BİR SAYFA AÇTIK”
Double Tree By Hilton Otelinde ilk olarak, Van Heyeti ile yaptığı toplantı ve Van Yatırımlarına Ait Protokol İmza Töreni'ne katılan Bakan Kasapoğlu daha sonra, “Van Gençlik ve Spor Buluşması” programında, Van spor camiasından oluşan heyetle de bir toplantı gerçekleştirdi. Burada yaptığı konuşmasında, Van’ın sahip olduğu genç nüfusa ayak uyduracak yatırımların peşinde olacaklarına vurgu yapan Bakan Kasapoğlu: “Van için yeni bir sayfa açtık. Spor alanında pek çok branşa matuf bir protokol imzaladık. Yüzmesiyle, bireysel sporuyla ve takım sporları ile pek çok tesisi hem Van merkezde hem ilçelerde hatta köylere kadar farklı farklı alanların hepsinde kazandıracağız. Genel aşamada ciddi bir tesisleşmemiz var ama bunu yeni bir seviyeye taşıyacağız. Bununla birlikte gençlik yatırımlarımız özellikle Van’ın çok genç ve dinamik bir genç nüfusa sahip olması dolayısıyla biz de bu dinamizme en güçlü şekilde ayak uydurma noktasında bugün yeni çalışmalarımız var. Ve bu çalışmalar son çalışmalar değil, bunlar yeni çalışmalar, onlara yenilerini de ekleyeceğiz. Buranın dinamizmine bizde aynı dinamiklikle cevap vereceğiz, sizler için her imkânı ortaya koymaya devam edeceğiz ”dedi.

“2021'E VAN’DA BAŞLIYORUZ”
Double Tree By Hilton Otelinde düzenlenen “Van Gençlik ve Spor Yatırımları” toplantısında konuşan, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Van’a gerçekleştirdiği ziyaretin verimli bir ziyaret olduğunu belirterek: “Ben özellikle değerli Van halkına, değerli yöneticilerimize, samimiyetleri ve içten misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz yerel yönetimler seçimi döneminde bir ziyaretimiz olmuştu, o da hakikaten çok heyecan dolu, verimli bir ziyaretti. Onun akabinde ki süreçte Van gençliği bizim hep gündemimizde oldu, gerek valimizle gerek milletvekillerimizle, gerek teşkilatımızla her daim Van'ın büyükşehir alanı, Van'ın ilçeleri, köyleri, gençleri, sporcuları, kadınları nasıl daha fazla desteklenmelidir, gençlik ve spor alanındaki yatırımlarımızı Van'da daha yukarı nasıl taşırız, bunun çalışmasını, bunun gayretini gösterdik. 2020 yılında hamdolsun hem yeni tesisleri kazandırdık hem de bakım onarım gerektiren tesislerimizin bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik. O tesislerin eski ve yeni hallerini görmekle birlikte yeni neler yapabiliriz onları planladık ve hamdolsun torbamız, heybemiz dolu dolu bir şekilde 2021'e Van’da başlıyoruz. Van'ın sporda marka şehir olması için, sadece ülkemiz için değil bölge için sporda önemli bir marka olması noktasında önemli bir adımı inşallah bugün atıyoruz. Van Büyükşehir başta olmak üzere ilçeleri ile beldeleri ile köyleri ile adeta Van'ın hem gençlik yatırımlarında, hem spor yatırımlarında yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu yeni dönemin Van gençliği için, tüm Van halkı için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Tabii ki ülkemiz dünyanın gıpta ile baktığı bir ülke, Sayın Cumhurbaşkanımızın 19 yıllık yönetim sürecinde tüm hükümetleri ile, tüm kadroları ile engin bir vizyon ile Sayın Cumhurbaşkanımızın o gücünden, enerjisinden ilham alan kadrolarla her alanda, sanayisi ile, ekonomisi ile, ticareti ile, altyapısı ile sağlığı ile, eğitimi ile her alanda amacımız daha ilerisi, daha yukarısı. Ve bu anlamda 2023 hedeflerimiz, 2071 hedeflerimiz doğrultusunda da gerek sporumuz ve gerek gençliğimiz bizler için çok önemli iki alan ve bir biri ile adeta çok ama çok yakın 2 alan. Ve biz de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu alanları en güçlü şekilde hazırlama ve tüm illerimizi, tüm vilayetlerimizi, tüm halkımızı bu anlamda destekleme noktasında tüm çalışma arkadaşlarımla heyecanla, gayretle, gece gündüz demeden çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz “ şeklinde konuştu. 

“ONLAR BİZİM GURUR KAYNAĞIMIZ” 
Vanlı sporcularla bir araya geldiğini belirten Bakan Kasapoğlu: “Van'ın değerli sporcuları ile beraberdik. Van'da yetişen, her alanda kendini ispatlamış sporcu arkadaşlarımızla beraberdik. Onlar bizim gurur kaynağımız, onlar bizim heyecan kaynağımız, onlar bizim en büyük umudumuz, varlığımız, işte onlar için buradayız ve onların sayısını çoğaltmak, onları daha güçlü yapmak için buradayız. Ve inanıyorum ki bu çalışmalarımızla, bugünkü protokol töreni vesilesiyle bundan sonraki çalışmalarla, Türkiye'nin her alanında olduğu gibi İstiklal Marşı'mızı şanlı bayrağımızı gururla dalgalandıracak sporcularımızın çok daha fazla olması ile birlikte çok daha farklı, çok daha güçlü yarınlar olacak. Ve biz de gençlerimizle Van'ın değerli gençleri ile gurur duymaya, heyecan duymaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“HER DAİM SİZLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
AK Parti kadrolarının her zaman yapan taraf olduğuna vurgu yapan Bakan Kasapoğlu: “AK Parti olarak tüm kadrolarımızla hiçbir zaman yıkanlardan olmadık, yakanlardan olmadık, bilakis inşa edenlerden olduk, ihya edenlerden olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hiçbir zaman gençlerimizle, kardeşlerimizle, kalbi yüreği temiz cesur gençlerimizle aramıza, hiç bir kimsenin girmesine de asla müsaade etmeyeceğiz. Umudumuz, ümidimiz en değerli varlığımız gençlerimizle yarınların değerli bilim insanları olarak, yarınların değerli müteşebbisleri olarak, her alanda, yetenekleri ile kişilikleri ile karakterleri ile ve ahlakları ile erdemleri ile anaları babaları bu milletin aziz evlatları olarak bu kutsal emaneti daha güçlü bir şekilde, daha yukarılara taşıyacaklar, bu bilinçte, bu şuurla. Biz de onlar için bu çalışmaları, bu yatırımları bir bir hazırlamaya, bir bir geliştirmeye ve inşa etmeye devam edeceğiz. Ve inşallah önümüzdeki süreçte biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi süreçlerin hızlandırılması adına kurumlar arası eşgüdüm, işbirliği adına ülkemize çok ayrı bir vizyon kazandıran, imkân kazandıran bir süreç oldu ve bu süreç vesilesiyle her daim sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

“50'DEN FAZLA SEMT SAHASINI VAN’IMIZA KAZANDIRIYORUZ”
Van Atatürk Şehir Stadyumunda yapılan yenileme çalışmalarıyla stada yeni bir vizyon kazandırdıklarını söyleyen Bakan Kasapoğlu, yeni projelerin de takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Kasapoğlu, şunları söyledi: “Stadımızı adeta yeniden inşa ettik. Pek çok alanda gerek stadımızın tüm alanlarının yenilenmesi olsun ve gerekse oradaki bireysel spor salonları, tenis kortları ile atletizmi ile ve pek çok imkânı ile sporcularımızın hizmetinde olması beni ayrıca mutlu etti, ayrıca gurur duydum. Bugün gerçekleştireceğimiz imzalar ile birlikte Edremit'te, Erciş'te, Gevaş'ta, Muradiye'de, Saray’da, Tuşba'da, Bahçesaray'da, Gürpınar'da, İpekyolu’nda, Çatak'ta, Özalp'ta, Çaldıran'da, Başkale'de pek çok yeni tesisi Van halkımızla, gençlerimizle, milletimizle buluşturacağız, bunun heyecanı içerisindeyiz. Van’ımızda Gençlik Merkezi olmayan ilçemiz kalmayacak ve yine spor salonu olmayan ilçemiz de kalmayacak. Spor salonlarımız da tüm halkımızın emrinde olacak. Bu projeler inşallah en kısa zamanda tamamlanacak, size bunun taahhüdünü de veriyorum. Nasıl bugün bunları imzaladıysak, bunları gerçekleştirmek adına, gerçekleştirdikten sonra da medeni bir şekilde 7/24 hizmet etme adına da bizzat çalışacağız, bizzat takipçi olacağız. Bugün olduğu gibi tüm imkânlarımızı birleştireceğiz, tüm kadrolarla el ele vereceğiz, güçlü bir sinerji ile buraları dolu dolu yaşatacağız, geliştireceğiz. Semt sahalarımız, voleybolu ile basketbolu ile futbolu ile her alanda halkımıza hizmet edecek 50'den fazla semt sahasını Van’ımıza kazandırıyoruz, ilçeleri ile köyleri ile. İnşallah daha fazlasını kazandırmak adına da çalışmalarımıza başladık, spor yapmak isteyen herkese sporu erişilir kılma adına, kolaylaştırmak adına, teşvik etmek adına, her türlü imkânı sunmaya devam edeceğiz.  İfade ettiğim gibi bu bir şaha kalkma dönemi ve bu da onun başlangıcı, daha fazlası, daha çoğu halkımızın isteğine göre, halkımızın talebine göre yine halkımızın emrinde olmaya devam edecek. Spor birleştiren, spor kaynaştıran bir olgu, o yüzden sporun her branşını ayrı ayrı önemsiyoruz. Yüzme en önem verdiğimiz projelerden bir tanesi, jimnastik, atletizm, en önemli alanlardan bir kaçı o yüzden halkımızın bu anlamda bu branşları da tanıması, bu branşlara da erişmesi adına her ne gerekiyor ise bunları inşa etme adına, halkımızla buluşturma adına çalışacağız, tüm halkımız için, tüm gençlerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” 
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun konuşmasından sonra, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal da birer konuşma yaptılar. 
Buradaki programın ardından Bakan Kasapoğlu, beraberindekilerle Edremit Belediye Başkanlığına geçti. İlk olarak Edremit Belediyesinin Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk 'Millet Kıraathanesi'nde incelemelerde bulunan Bakan Kasapoğlu, burada sobada kestane pişirerek protokole ikram etti. Daha sonra midilli atı besleyip, seven Kasapoğlu, ardından ilçe meydanında Van Gölü sahilinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Edremit Belediyesinin ardından Gevaş Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Kasapoğlu, daha sonra Gürpınar Belediyesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Kasapoğlu'na ziyaretlerinde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve kurum amirleri de eşlik etti.


Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi