Erdoğan: IŞİD olayı olmaktan daha da öteye geçti

Başbakan Erdoğan, Irak'taki olayın IŞİD'i aştığını savunarak bir mezhep çatışmasına, belki de bir mezhep savaşına gideceğini söyledi
VAN 16.06.2014 11:35:40 0
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlenen baskınla ilgili, "Maalesef içeride bazı siyasette sorumluluk bilinci içerisinde davranması gerekenlerin, tahrik içerisinde olduklarını görüyorum ve bu süreci ne yazık ki oradaki vatandaşlarımızı yok farz ederek değerlendiriyorlar. Bize adeta tahrik ifadeleriyle yükleniyorlar. Tabii biz bu tahriklere gelemeyiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Trabzon Valiliğindeki temaslarının ardından Büyükşehir Belediyesine geçti. Erdoğan, Valilik binasından çıkışta, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Erdoğan, Musul'daki olaylarla ilgili temaslarının sorulması üzerine, "Artık olayı Musul olarak değerlendirmekten öte bir süreç yaşanıyor. Artık olay tamamıyla birIrak olayı haline gelmiştir ve Irak'ın genelinde hemen hemen tüm eyaletlere doğru bu ateş sıçramıştır" diye konuştu.

"İÇ DIŞ TAHRİKLER ÇOK BÜYÜK ROL OYNUYOR"

"Bu IŞİD unsurlarının bir olayı olmaktan daha da öteye geçti. Şu anda adeta bir mezhep çatışmasına, belki de bir mezhep savaşına gidecek" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Burada iç dış tahrikler çok büyük rol oynuyor. Şu anda biz oradaki özellikle gerek Başkonsolosluk mensuplarını, gerek tır şoförlerimizi gerek diğer Türk vatandaşlarımızın hayatını çok çok önemsiyoruz. Bunun için de attığımız, atacağımız adımlara çok dikkat ediyoruz. Maalesef içeride bazı siyasette sorumluluk bilinci içerisinde davranması gerekenlerin, tahrik içerisinde olduklarını görüyorum ve bu süreci ne yazık ki oradaki vatandaşlarımızı yok farzederek değerlendiriyorlar. Bize adeta tahrik ifadeleriyle yükleniyorlar. Tabii biz bu tahriklere gelemeyiz. Şu anda sürekli olarak arkadaşlarım bu işin sorumluluğunu taşıyanlar başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, şahsım, Genelkurmay Başkanım, ilgili bakan arkadaşlarım, MİT, yoğun bir şekilde bu işi anbean takip ediyoruz. Burada öncelikle birincil adımımız oradaki vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi salimen ülkemize getirebilmektir. Bunun için her türlü görüşmeler, şu anda sürdürülüyor, yapılıyor. Önce bunları bir defa halletmemiz lazım."

"ULUSLARARASI BOYUTTA DA TAKİBİNİ YAPIYORUZ"

"Bunun dışında bizden şu anda bazı beklentiler var." ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz bu olayı ulusal boyutta olmaktan öte uluslararası boyutta da takibini yapıyoruz. Biliyorsunuz ben üç gün içerisinde Joe Biden ile iki kez görüşme yaptım, uzunca bir görüşme. Niçin Joe Biden ile bu görüşmeyi yaptım? Çünkü Irak dosyası Amerika'da Joe Biden'ın elindedir. Joe Biden'ın elinde olması hasebiyle bu görüşmeleri kendisiyle yaptım. Nitekim evvelsi akşamki yaptığım görüşmede kendileri de Sayın Başkan ile görüşme halindeydiler. Oradan çıkarak bu görüşmeyi yaptık. Kendileriyle nelerin yapılabileceği hususunu görüştük. Tabii medyaya bazı şeyler yansıyor biliyorsunuz bu tür süreçlerde sağlıklı olduğunu konuşmak yanlış olur. Bunun yanında tabii aynı şekilde komşu ülkelerle bu görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı şekilde şu anda İran ile ilgili arkadaşlarım görüşmelerini yapıyor. Suud ile filan görümeler yapılıyor."

ANKARA'DA GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI YAPILACAK

Başbakan Erdoğan, bu akşam Ankara'ya döner dönmez geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarını belirterek, bu toplantıda konuyu tekrar değerlendireceklerini bildirdi.

Telafer'deki gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, "Bugün son bir gelişme Telafer gelişmesidir. Telafer gelişmesi tabii hafife alınamaz gelişmedir. Malum Telafer'de Türkmenlerin ağırlık olduğu yapı var. Bu Türkmen kardeşlerimizin de biliyorsunuz yarıya yakını Sünni'dir, yarıya yakını Şia'dır. Böyle bir durum orada söz konusu. Orayı da yakın takipte bulunduruyoruz ve akşam döner dönmez arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıyla birlikte ne tür adımlar atacağız, bunların kararını alacağız."

Erdoğan, Musul Başkonsolosluğu personelinin sağlık durumlarıyla ilgili bir sıkıntı olup olmadığının sorulması üzerine de "Herhangi bir sıkıntı o noktada yok. Temennimiz bir an önce salimen dönmelerini sağlamak" ifadesini kullandı.