Demirtaş, sabrın sınırlarını zorluyor

Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, BDP ve HDP’lilerin açıklamalarının çözüm sürecine zarar verdiği uyarısında bulundu.
VAN 7.06.2014 10:29:06 0

Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Güneydoğu’da yaşanan asayiş olaylarının ve tahrik edici açıklamaların önemli bir aşamaya gelen çözüm sürecini olumsuz etkilediğini belirtti. Terör örgütünün yol kesme, adam kaçırma, haraç alma gibi şiddet eylemlerini tırmandırmasının sürecin ruhuna uymadığını belirten Akdoğan, güvenlik güçlerinin tavrının zaaftan değil, insani ve hukuki hassasiyetlerden kaynaklandığını belirtti. Sivil insanları eylemlerinde kalkan yapan HDP’lileri eleştiren Akdoğan şunları söyledi:

Provokatif açıklamalar

“HDP ve BDP yöneticilerinin tahrik ve hakaret dolu açıklamaları süreçte gerginliğe sebep olmaktadır. Özellikle Selahattin Demirtaş’ın Başbakanımıza yönelik hakaretamiz ifadeleri sabrın sınırlarını zorluyor. Bir genel başkana yakışmayacak ifadeler sadece Demirtaş’ı değil başında olduğu partiyi de küçük düşürmektedir. Süreci sabote eder gibi sağa sola saldıran Demirtaş, provokatif açıklamalardan kaçınmalıdır. Bu, diyalog kanallarını ve köprüleri havaya uçuran, süreci zehirleyen bir tarzdır. Süreci başlatan Başbakan’ı hedefe koymak ve itibarsızlaştırmaya çalışmak ancak süreçten rahatsız duyan statükocuların yaklaşımı olabilir. Gerilimi besleyen sorumsuz açıklamalardan kaçınmak elzemdir.”

Çiğ ve yakışıksız

Demirtaş’ın “Kimin çocuğu hangi siyasi liderin çocuğu ABD’de okumuşsa onursuzdur. Bu adam Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmaya layık değildir” sözlerini eleştiren Akdoğan, “Kimsenin çocuğunu yurtdışında okutması onursuzluk değildir, onursuzluk başkasının çocuğunu ölüme gönderirken sergilenen istismarcı ve samimiyetsiz tutumdur. Eleştirilen de budur. Onursuzluk, çocuğu için gözyaşı döken Kürt anneyi satılmış ilan etmektir. Demirtaş’ın son derece çiğ, yakışıksız ve tahrik edici bir dil kullanmasını kınıyorum” diye konuştu. Gerilim çıkararak ve hakaret ederek göze gireceklerini sananların toplum nezdinde irtifa kaybettiğini ve değersizleştiğini vurgulayan Akdoğan sürece zarar verenlerin millete hesap veremeyeceğini belirtti.