CHP anketine göre oy oranları

CHP'nin özel bir araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre, siyasi partilerin oy oranlarında 24 Haziran seçimlerine göre küçük değişimler oldu.
SİYASET 9.12.2018 23:05:38 0

Milliyet'ten Şevket Yaman'ın haberine göre, CHP yönetimi yaklaşan yerel seçimlere yönelik kamuoyu araştırmalarını hızlandırdı. Bu çerçevede özel bir şirkete yaptırılan ve kasım ayını kapsayan anketin sonuçları kısa süre önce parti genel merkezine ulaştı.

Konsensus'un anketine göre İstanbul'da partilerin oy oranlarında son durum

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, siyasi partilerin oy oranlarında 24 Haziran seçimlerine göre küçük değişimler oldu. Buna göre, AK Parti'nin oyu 42.2, CHP oyu 23.3 olarak hesaplanırken, MHP'nin oy oranının 12.4'e yükseldi. İYİ Parti ise 9.3'e geriledi.

Aynı araştırma şirketinin bir önceki araştırmasında CHP'nin oy oranı 25.4 olarak hesaplanırken son anketteki oranın 23.3'e gerilemiş olması dikkati çekti.

Araştırmaya katılan seçmenlere, CHP'yi nasıl tanımladıkları da soruldu. Buna göre seçmenin yüzde 56.4'ü CHP'yi, 'Kemalist-Atatürkçü' bir parti olarak tanımladı. Yüzde 26.9 oranındaki seçmen CHP'yi 'sosyal demokrat' bir parti olarak görürken, yüzde 6.7'lik kesim CHP'nin 'özgürlükçü' bir parti olduğu seçeneğini işaretledi

'EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ'

CHP, 'kriz' anketinde AK Parti seçmenine sordu: Yüzde 29 'Türkiye kötüye gidiyor' dedi.

Araştırmaya göre, ekonominin kötü yönetildiğini düşünen seçmenlerin oranı yüzde 64.4 olarak belirlenirken, son dönemde refah düzeyinin kötüleştiğini söyleyen kişilerin oranı yüzde 65.1 olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre seçmenin yüzde 58'i kişisel olarak en önemli sorununun 'geçim sıkıntısı' olduğunu beyan ederken, bunu yüzde 12'lik oranla 'işsizlik sorunu' izledi.

Kişisel olarak en önemli sorununun 'geçim sıkıntısI' olduğunu ifade eden kişi sayısının Ocak 2017'den bu yana her ay düzenli olarak arttığı ankete yansıdı. Araştırmaya katılan seçmenlerin yüzde 21.5'i Türkiye'nin 'iyiye' gittiğini beyan ederken, yüzde 59.5'i ise kötüye gittiğini aktardı.