Büyükşehir, 2 bin kişiye evde sağlık hizmeti verdi

Van Büyükşehir Belediyesi, son bir yılda sağlık alanında önemli çalışmalar yaptığını ve ayrıca sokak hayvanları ve vektörle mücadele için de yoğun bir mesai harcandığını duyurdu.
VAN 8.12.2021 14:10:45 0

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında sağlık alanında hizmetlerin devam ettiği belirtilirken, yaşlı, hasta, engelli vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmetinin yanı sıra sokak hayvanları ve vektörle mücadelede de önemli çalışmalara imza atıldığı kaydedildi.

“2 BİN KİŞİYE EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETİ VERİLDİ”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan doktor, hemşire, sağlık teknisyeni, fizyoterapist ve yaşlı bakım personelinden oluşan ekiple “evde bakım ve evde sağlık hizmeti” verildiğini bildiren Büyükşehir Belediyesi, bu yıl yürütülen çalışmalar ile birlikte yaklaşık 2 bin kişiye evde sağlık ve bakım hizmeti verildiğine işaret etti.

“FİZYOTERAPİ HİZMETİ İLE SAĞLIKLARINA KAVUŞTULAR”

Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilk defa evde bakım hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek, vatandaşlara evde fizyoterapi hizmeti vermeye başladığını da açıkladı. Dünyada en zor hastalık süreçleri arasında bulunan fizik tedavi hizmeti için kolları sıvadığını duyuran Büyükşehir Belediyesi “Evde Sağlık Hizmetleri” ile Vanlıların yüzünü güldürdüğünü açıkladı. Fizyoterapi hizmeti kapsamında 700 hastaya evde fizik tedavi hizmeti verildiği belirtilirken, bu hastalardan birçoğunun verilen hizmetten ötürü sağlıklarına kavuştuğu da ifade edildi.

“2 BİN 200 HASTAYA HASTA NAKİL HİZMETİ SAĞLANDI”

Hastalığından dolayı sağlık kuruluşlarından sürekli tedavi olması gereken vatandaşlar için büyük önem taşıyan ulaşım sıkıntısı, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından ücretsiz sağlanıyor. Hastaların talepleri doğrultusunda kayıt altına alınan hastalar, tedavi günleri geldiğinde Büyükşehir Belediyesine ait özel donanımlı ambulanslarla evlerinden alınarak tedavi olduğu hastaneye götürülüyor. Tedavilerinin tamamlanmasının ardından ise tekrar evlerine bırakılıyor. Yıl içinde 2 bin 200 hastaya hasta nakil hizmeti sağlandığı kaydedildi.

“3 BİN 581 ANNEYE, BEBEK BAKIM SETİ HEDİYE EDİLDİ”

Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yeni bebekleri olan ailelere çocuk bakım seti hediye etmeye devam ediyor. Hoş geldin bebek projesi kapsamında bir yılda 3 bin 581 bebeğe bakım seti hediye edildiği açıklandı.

“20 BİN LİTRE İLAÇ İLE 500 HEKTAR ALAN İLAÇLANDI”

Van Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden kent zararlılarına karşı da mücadelesini aralıksız sürdürdüğünü duyurdu. Çevre ve insan sağlığını tehdit eden sinek ve haşerelere karşı son bir yıl içinde 500 hektar alanın ilaçlandığına vurgu yapıldı. Kentteki bataklık ve sazlık alanların, 7/24 aralıksız 30 araç, 50 çalışan ile 20 bin litre ilaç kullanılarak tarandığının altı çizildi.

“PİRE SALGININA KARŞI 70 MAHALLE İLAÇLANDI”

Küresel iklim değişikliği ve yağışların azalmasıyla oluşan kuraklık felaketi pire kabusunu da beraberinde getirdi. Yaz mevsiminde yaşanan kuraklık nedeniyle pire kabusunun yaşandığı mahallerde, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilaçlama yapıldı. Büyükşehir Belediyesi kent genelinde 70 mahalleyi pire salgınına karşı ilaçladığını açıkladı.

“KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI YOĞUN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı etkin bir mücadele yürütüldüğünü de bildiren Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda vatandaşlara düzenli olarak maske dağıtımı yapıldığını, salgınla mücadelede kamu kurumları, ibadethaneler, eğitim kurumları, işletmeler ve halka açık alanlarda sürekli dezenfekte çalışmaları yapıldığını ve Van genelinde toplu taşıma araçlarının da dezenfekte edildiğini bildirdi.

“ZOONOZ HASTALIKLARA KARŞI 28 BİN SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ”

Yine il genelinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de örnek oluşturacak bir çalışmanın startını Şubat ayında verdiğini, ‘Daha Sağlıklı İnsan İçin, Daha Sağlıklı Hayvan’ projesi kapsamında 13 ilçede sokak ve çoban köpekleri, ecinococus gronulosus parazitinin sebep olduğu hastalıklara karşı tedavi edildiğini duyurdu. Zoonoz hastalıklara karşı 28 bin sokak hayvanının tedavi edildiği kaydedildi.

HAYVAN BAKIM MERKEZİNDE 7 BİN 892 SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ

10 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve modern görüntüsüyle dikkati çeken Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, sokak hayvanlarına şifa dağıtmaya devam etti. Bu yıl 7 bin 892 sokak hayvanının tedavi edildiği, 190 sokak hayvanının ise sahiplendirildiği dile getirildi. Ayrıca dondurucu soğukların yaşandığı bölgelere sokak hayvanları için 120 kulübe bırakıldığı, kentteki kırsal alanlar ile odak noktalarına sokak hayvanları için mama ve su bırakma çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi. Yıl içinde 70 bin kilogram mamanın bırakıldığı, veteriner hekimler tarafından hayvanların iç dış parazit aşılarının da yapıldığı kaydedildi. 

Büyükşehir, 2 bin kişiye evde sağlık hizmeti verdi