Berge: Kapıköy’ün açılmasıyla ilgili dosya hazırladık

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, Kapıköy dosyasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştırmak üzere milletvekili Gülaçar’a gönderdi. Berge: “Esnafımız, sanatkarımız ve tüccarımız Kapıköy’ün

VAN 29.10.2020 14:44:39 0
Tarih: 01.01.0001 00:00

  Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılmasının talep edildiği kapsamlı bir dosyayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere hazırladıklarını açıkladı.

   Kapıköy dosyasının AK Parti Van Milletvekili ve MKYK Üyesi Osman Nuri Gülaçar’a gönderdiklerini söyleyen Berge, “İran, Van için olmazsa olmazdır. Dosyamızı Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaştırmak üzere Sayın vekilimize gönderdik.” dedi.  

    “En büyük müjde Kapıköy’ün açılması olur”

   Berge, “Bizim için en büyük müjde Kapıköy Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması olur. Pandemiden önce 500 bini İranlı, 500 bini yerli ve yabancı turist olmak üzere Van’a yaklaşık 1 milyon turist geliyordu. İranlı misafirler Van’a büyük bir ekonomik katkı sunuyordu. Kapıköy Sınır Kapısı gerekli tedbirler alınarak açılmalıdır. Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için ilgili temaslarda bulunmaya devam ediyoruz. Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri, Van OSB, Van Ticaret Borsası ve Milletvekilimiz Sayın Abdulahat Arvas, Osman Nuri Gülaçar ve İrfan Kartal olmak üzere kentimizin tüm dinamikleri olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. VAN ESOB olarak bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

  

     “Sayın cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz”

   Berge, “Esnaf ve sanatkarımız adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Kapıköy Sınır Kapısı’nı açmasını rica ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman esnaf ve sanatkarımızı benimsemiş ve bizlere öncülük etmiştir. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkürü bir borç biliriz. Sayın cumhurbaşkanımızın Van’a vereceği en büyük müjdelerin başında hiç şüphesiz Kapıköy olacaktır. VAN ESOB olarak Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için hazırladığımız kapsamlı dosyayı Sayın cumhurbaşkanımıza sunmak istiyoruz. Kapının açılması durumunda sosyal ve ekonomik hayata olan büyük katkılarının istatistikleri ile birlikte yer aldığı dosyamız da gösteriyor ki Kapıköy sınır kapısı mutlaka açılmalıdır. Zira gerek dış ticaret gerekse sınır ticaretinin başlaması şehrimize önemli katkılar sunacaktır” ifadelerini kullandı.

     “Yapılandırmalar için Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz”

      Erdoğan’a teşekkür eden Berge, “Sayın cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz pandemi sürecinden bu yana her daim esnaf ve sanatkarımızın yanında olmuştur. Verilen kredi destekleri ve yapılandırmalar esnafımıza nefes aldırmıştır. Son yapılandırma düzenlemeleri için Sayın cumhurbaşkanımız Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Esnaf ve sanatkarımız devletinin ve milletinin yanında durmaya devam edecektir. Öncesinde olduğu gibi pandemi sürecinde de ahi babası olduğunu ispatlayan Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez’e çok teşekkür ediyoruz. Kendisi hiçbir zaman bizlerden desteklerini esirgemedi. Kapıköy’ün açılması konusunda da Sayın Valimizin çabaları olduğunu biliyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, otellerimiz, restaurantlarımız, kafelerimiz ve tüm işletmelerimiz Kapıköy’ün açılmasını bekliyor. Esnafımızın ve tüccarımızın gözü kulağı Kapıköy’de. Hükümetimizden ve devletimizden isteğimiz esnaf ve sanatkarımızın önünü açmasıdır. Sınırda sağlık ekipleri bulundurularak ve gerekli tedbirler alınarak Kapıköy Sınır Kapısı kontrollü bir şekilde açılmalıdır. Geçişler düzenli bir şekilde başlanmalıdır. Elhamdülillah süper güçler arasında olan ülkemiz ve devletimiz güçlüdür. Kapıköy Sınır Kapısı rahatlıkla kontrol altına alınabilir. İran tarafı da modern bir kapı yapıyor ve aslında iki taraf da buna hazırdır” dedi.

   “VAN ESOB olarak Kapıköy’ün bir an önce açılmasını talep ediyoruz”

   Pandemi sorununa da vurgu yapan Başkan Berge, “Dünyayı saran bir pandemi süreci ile karşı karşıyayız. Dünyanın çeşitli ülkelerinden İstanbul,  Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere ülkemizin birçok şehrine uçuşlar yapılmaktadır. Buna karşılık Türkiye de İran, Irak ve dünyanın birçok şehrine dış hatlarını açmıştır. Tüm turizm beldeleri dolmuş ve taşmış durumdadır. Van ise maalesef bundan faydalanamamaktadır. Bu nedenle Kapıköy açılmalı ve karayolu ile de geçişler başlamalıdır. Van ekonomisinin canlanabilmesi için artık İran'dan misafir almalıyız. Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’mize bağlı 19 oda olarak, hükümetimize ve devletimize çağrımız Kapıköy’ün bir an önce açılmasıdır. Tüm oda başkanlarımızın da talebi ve ortak görüşü bu yöndedir” diyerek sözlerini tamamladı.