Barzani'ye yakın Rudaw'a konuşan Altan Tan'dan HDP çıkışı: Yeni bir partiye ihtiyaç var

Terör örgütü PKK'yla arasına mesafe koyamadığı için eleştirilen HDP'ye bir eleştiri de eski milletvekili Altan Tan'dan geldi. Yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu belirten Tan, HDP'nin barış söylemi için "İçi boş&
SİYASET 1.03.2021 19:50:04 0

Eski HDP Milletvekili Altan Tan, "HDP sürekli aynı şeyi tartışıyor ve bu patinajdan kurtulamıyor" dedi. HDP'nin barış söylemi için 'içi boş' diyen Altan, "Barış sadece söylemle gerçekleşmez. Her şeyden önce bu tercih şeffaf olmalıdır. Sonrasında diğer adımlar atılır. Fakat ben bu konuda kendilerinden önemli bir karar beklemiyorum. Alınan kararlar da hep tekrardır" ifadelerini kullandı. 

"YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR"

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'a konuşan Altan tan, HDP'ye alternatif parti kurulacağı iddiasıyla ilgili soruyu şöyle cevapladı:

"Türkiye’deki Kürtlerimizin yüzde doksanı (ben muhafazakar kelimesini sevmiyorum) Müslümandır. Kendi dilini, kültürünü, gelenek ve inançlarını biliyor, seviyor, yani Kürdevaridiler. Kürt kültürünün yüzde 90’ı Müslüman. Yani halk başka bir yolda, liderlik ve idare başka yolda. Bu nedenle iki önemli ihtiyaç var. Bunlardan birincisi; Kürtlerin yönetimi ve yöneticileri de halkı gibi olmalı. Ama şimdi Türk solcular bu geleneğe zıttır, kültürleri, hareketleri, görüşleri bizimkine zıttır. İkincisi ise, artık silahlı mücadele dönemi bitmiştir ve mücadele demokratik yolarla olmalıdır. Özellikle de Türkiye’de silah dönemi, rolü bitmiştir. Dolayısıyla böyle bir parti ihtiyacı vardır."