Arvas: Din görevlilerine gereken önem verilmeli

Din görevlilerinin hayatın her anında toplumun yanında ve hizmetinde olduklarını belirten, Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, din görevlilerine gerekli önemin verilmesi gerektiğini ifade etti.
VAN 1.10.2021 16:11:44 0

Din görevlilerinin ve camilerin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerçek işlevini ortaya koymak, sıkıntılarını dile getirmek, çözüm önerileri sunmak ve camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak amacıyla 1986 yılından bu yana 1-7 Ekim tarihleri arasında "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" olarak kutlanıyor.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile yazılı bir açıklama yapan Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın Din Görevlisi eksenli kutlamasını isteyerek "Bu hafta fedakâr din görevlilerimizin toplum açısından öneminin ve yaşadıkları sıkıntıların dile getirildiği bu konularda farkındalık oluşturulan bir hafta olarak kutlanmalıdır" dedi.

Arvas, yapılan araştırmalarında din görevlilerinin bu haftanın amacına uygun şekilde din görevlilerinin sıkıntılarının ele alındığı bir hafta olarak kutlanmasını istediklerini belirterek "Camiyi ve cemaati sevk eden din görevlilerimiz aynı zamanda beşikten mezara hayatın her alanında insanımızın yanındadır. Tüm ömürlerini din hizmetine adayan toplumun önderi konumundaki din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutuluyor daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmeleri için yetkili sendika olarak elimizden gelini yapacağımızı bilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Din görevlilerinin Peygamber varisleri olduğunu söyleyen Arvas, "Toplumumuzda temel insani ve ahlaki değerlerin yaşamasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan, samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan, hikmet dolu sözleri, dinlendirici hoş sohbetleriyle büyük, küçük herkesin gönlünü kazanan ve görev mahallerinde büyük azim ve gayretle dini hizmetleri en güzel bir şekilde sunmaya gayret eden din görevlilerimize karşı son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medya mecralarında yapılan saldırıları kınıyor bu tür haksız saldırıların bir daha yaşanmaması temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

"Doğumdan ölüme hep halkımızın yanındayız"

Diyanet İşleri Başkanlığının toplumum din hizmeti ve irşat görevini karşıladığını söyleyen Arvas, şöyle konuştu:"Bir yandan, başta Kur'an kursları vasıtasıyla yaygın din eğitimi faaliyetleri yürütülmeye çalışılırken, diğer yandan, cami içi ve dışı din hizmetleri gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra, ailede din eğitimi faaliyetlerini desteklemek amacıyla, yetişkin bayanlara yönelik olarak devam ettirilen Kur'an kursları ile il ve ilçe müftülükleri bünyesinde ailelerin dini konulardaki ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Aile ve İrşat ve Rehberlik Büroları faaliyet göstermektedir. Söz konusu faaliyetler müftü, vaiz, Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyımlarımız tarafından yerine getirilmektedir. Bunun yanında din görevlileri doğum, sünnet, nişan, nikâh, düğün, yeni doğan çocuklara isim koyma, asker uğurlama vb. hem de kötü günde hastalık, ölüm ve cenaze işlemleri vb. insanların yanında olmaktadırlar. Yani din görevlilerinin hizmet alanı yalnızca camiler değil hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevlerini de vb. kapsamaktadır."

İki yıldır ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirlerin uygulanmasında da din görevlilerinin etkin bir şekilde görev aldığını belirten Arvas, " Vefa Destek Gruplarında ve Filyasyon ekiplerinde  aktif faaliyet icra eden din görevlilerimize yardımlaşma, dayanışma, mağdurlara yönelik hizmetlerde bulunan din Gönüllüsü hocalarımıza teşekkür ediyoruz." diye konuştu

"İlitam kontenjanları yükseltilmelidir"

Sendika olarak din görevlilerinin eğitimini önemsediklerini ifade eden Arvas, "Cami, Din Görevlileri ve Vefa" temasıyla kutlanan bu yıl ki Camiler ve Din Görevliler Haftası'nın ruhuna uygun olarak ilimlerini artırmak eğitimlerine devam etmek isteyen İlahiyat önlisans mezunu arkadaşlarımızın lisanslarını tamamlamalarına imkân sağlanmalıdır. Bu nedenle İlitam kontenjanlarının bir an önce talebi karşılayacak şekilde yükseltilmesini ve kurum personeline özel kontenjan ayrılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde camilerin Corona tedbirlerine en çok riayet edilen mekanlar ve din görevlilerinin de fedakarlıkları ve yaptıkları hizmetlerle örnek insan olduklarını hatırlatan Arvas, "Bu vesileyle, ülkemizde metropol şehrinden mezrasına, ilinden ilçesine, yeryüzünün en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ,cami ve Kuran Kurslarında din hizmetlerinin en güzel şekilde yapılması için fedakârca çalışan, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak'tan rahmet niyaz ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.