“362 çiftçiden 10’u cezayı ödedi”

Van Valiliği, Van'da bir gazetede yayınlanan 'Başkale'de Rüşvet Vermeyen 512 Çiftçiye Ceza Yağdı' haberine ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğu belirtti.
VAN 12.06.2014 18:24:38 0

 Van Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasında, Van’da bir gazetede yayınlanan "Başkale'de Rüşvet Vermeyen 512 Çiftçiye Ceza Yağdı" haberinin gerçek dışı olduğu kaydedildi. Haberde açıklama yapan, Başkale Ziraat Odası Genel Sekreteri Hadi Keçici ile Başkale ilçesi çiftçilerinden Baykal Ayhan ve Hüsret Aydın hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.               

 

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Başkale İlçesinde 2010 yılında Başkale Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ihbarlar ve C. Savcılığının talebi doğrultusunda; “2007, 2008 ve 2009 yılları yem bitkileri desteklemesine” ilişkin olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca müfettiş görevlendirilmiştir. Müfettişlerce yapılan incelemeler sonucunda; Yem bitkisi üretmedikleri halde üretim yapmış gibi belge düzenleyen; Aynı parselleri baz alarak, çeşitli yazılım oyunları ile farklı insanları hak sahibi gibi gösteren; Gerçekte kanıtlayıcı belgesi bulunmadığı halde, zilyetlik hukukunu hile yapmak suretiyle kullanarak arazi kaydı yaptıran; 362 Çiftçinin haksız yere desteklemelerden yaralandıkları tespit edilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

 

“362 çiftçiden 10’u cezayı ödedi”

Açıklama şöyle devam etti: “5488 sayılı Tarım Kanunun 23'üncü maddesi göre haksız yere destekleme alan şahıslardan, destekleme bedeli olan (2.072.068 TL.) geri istenmiş; 60 gün içinde geri ödeme yapmayanlara 5 yıl süreyle tarımsal desteklemelerden men cezasının uygulanmasına karar verileceği bildirilmiştir. Bu kişilerden 10’u, usulüne uygun olarak geri ödeme yaptığı için desteklemelerden yararlanmaya devam ettiği halde; hakkı kullanmayan toplamda 352 çiftçiye bütün tarımsal desteklemelerden men cezası uygulanmıştır. Bu ceza; iddia edildiği gibi "çiftçilikten men" cezası olmayıp, sadece tarımsal desteklemelerden 5 yıl süreyle yararlandırılmamaları yönündedir.”