28 Şubatçılar yargılanıyor mağdurları zulüm çekiyor

Topyekün sindirme harekatı ‘28 Şubat’ı yapanlar darbe suçundan tutuksuz yargılanırken, hukuksuz süreçte cezaevine hapsedilen mağdurlar hala eziyet çekiyor. Salih Mirzabeyoğlu, Yakup Köse, Nurettin Kaya gibi mağdurlar biten 28 Şubat’ı
VAN 2.06.2014 08:43:09 0
Kemal Gümüş

28 Şubat'ı gerçekleştirdikleri için 103 kişi hakkında açılan darbe davasında hiç tutuklu sanık kalmazken, o dönemde uydurma gerekçelerle hapsedilen Salih Mirzebeyoğlu, Yakup Köse gibi yüzlerce mağdur hala cezaevlerinde tutuluyor. Sayıları tam olarak bilinmeyen 28 Şubat’ın Malatyalılar Grubu davasından hapse attığı isimlerden Zekeriya Şengöz, 8 yıl sonra cezaevinden çıkabildi. Ancak, 28 Şubat’ın en ünlü mahkumu olan Salih Mirzabeyoğlu, İBDA-C’nin lideri olduğuna dair bir delil bulunamamasına rağmen uyduruk delillerle çarpıtırıldığı ağırlaştırılmış müebbet cezasını Bolu Cezaevi’nde çekiyor. 17 yıl önce 1998’de çocuğunu okula götürmek için evden çıktıktan sonra gözaltına alınıp hapsedilen Mirzabeyoğlu’nun avukatı Güven Yılmaz, mağdurlar için 28 sürecinin devam ettiğini söyledi.

Davanın ilk hâkimi olan Sedat Karagül’ün DGM’deki görev sırasında İBDA-C dosyası dahil hep baskı gördüğünü söylediği davayı eleştiren avukat Yılmaz, “Salih Mirzabeyoğlu olsun, Yakup Köse olsun veya diğer mağdurlar olsun mağduriyetlerinin giderilmesi bir yana , yargının verdiği yeni kararlarla daha da mağdur edildiler. Yapılanlar maalesef aynen devam ediyor” diye konuştu. 28 Şubat döneminde açılan Malatyalılar Grubu davasından 8 yıl hapis yatan ve denetimli serbestlik ile geçen hafta tahliye olan Zekeriya Şengöz, darbenin izlerinin hala sürdüğünü söyledi. Şengöz, şöyle konuştu:

Hiç bir suçu olmayan da hapiste

“28 Şubat’ta bütün mütedeyyin, kendilerini toplumda dürüst yaşama vermiş kişilerin üzerinden dozer gibi geçildi. İnsanlar inançları nedeniyle hapiste yattılar. Hiç suçu olmayanlar da ceza aldılar. Nurettin Kaya isimli bir arkadaş sadece ağabeyini evinde bir gece misafir etti diye ‘Yardım ve yataklık’ suçlamasıyla hala hapiste. Bunlar hep zulümdür. Ve artık son bulması gerekiyor. Bu noktada da toplumsal bir duyarlılık gerekiyor. Ülkenin 5’te 1’i o süreçte zarar gördü ve psikolojik travma yaşadı. Hala da izleri devam ediyor.” 28 Şubat sürecinde 14 yaşındayken gözaltına alınan ve hapis yatan sembol isim ise Yakup Köse oldu. 1996’da gözaltına alınan Yakup Köse, ‘yasadışı terör örgütüne üye olmak ve patlayıcı madde atmak’ suçundan önce idama, ardından ömür boyu hapse mahkûm edilen ve sonra 18 yıl 8 aya indirilen cezası 25 Aralık 2013’te onanan Köse, “28 Şubat sürecinin yargı kararlarını 14-15 yaşındaki bir çocuğun üzerinde uygulanarak tüm Anadolu insanından intikam almaya çalıştılar” dedi.

Sistemin düşmanlığı sürüyor

28 Şubat mağduru Yakup Köse de şunları söyledi: “Müslüman Anadolu halkına karşı yapılan 28 Şubat darbesi neticesinde, çocuk denilecek bir yaşta kendimi zindanda bulmuştum. O günden bugüne sistemin düşmanlığı devam ediyor. 14 yıdır süren yargılama sonucu ben ve gönüldaşlarım hapis cezası aldık. Yargıtay da verilen hapis cezalarını onadı. Her an hapse girme durumuyla karşı karşıyayız. 28 Şubat’ta Müslüman Anadolu halkına karşı yapılan işbirliği yargıda hâlâ sürüyor.Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun tecrit altında F Tipi Cezaevi’nde tutulması da bu işbirliğini gösteriyor. İnşallah yakın zamandan 28 Şubat’ın tüm izleri silinir.”

Köse’nin avukatı Muşir Deliduman ise, 28 Şubat’ın 14 yaşındaki çocuğu evinde Kuran’ı Kerim bulunduğu için hapse atmaktan çekinmediğini belirterek, “Yine ceza verildi. AYM’ye bireysel başvuruyu da yaptık. Yakup’un ceza alması kanuna aykırıdır. Hala hapse atılmak isteniyor. Bu haksızlık durmalı” dedi.

İki bin gözaltı 17 ceza

28 Şubat’ın bir başka önemli davası ise Umut Davası oldu. Çeşitli illerde toplam iki bin kişi gözaltına alındı. Yıllarca süren yargılama sonucu 24 kişi tutuklandı 17 kişi ceza aldı. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesine ilişkin görülen Umut Davası kapsamında yargılanan Ferhan Özmen, Rüştü Aytufan ve Nejdet Yüksel ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Mehmet Şahin, Abdülhamit Çelik ve Mehmet Ali Tekin beraber 14 kişiye de örgüt yöneticiliği ve örgüt üyeliğinden 6 ila 12 yıl hapis cezası verildi. Soruşturma safhasında ise sanıklar ağır işkencelere maruz kaldı.