banner279

Gürpınar Belediyesinden Hoşap Kalesi çağrısı

Gürpınar Belediyesi sosyal medya aracılığı ile doğaseverleri Hoşap Kalesi’nin eşsiz manzarasını görmeye davet etti.

Gürpınar Belediyesinden Hoşap Kalesi çağrısı

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda hem doğaseverler hem de fotoğrafçıların bu eşsiz güzellikleri görmesi gerektiği ifad edildi. Gürpınar Belediyesi Resmi hesabında yapılan açıklamada; “Tarihi Hoşap Kalemiz her mevsim seyrine doyum olmayan manzaralar sunarken fotoğrafçılar için de eşsiz kareler oluşturuyor. Gününüzü keyifli hale getirmek istiyorsanız bu hafta sonu Hoşap Kalemizi ziyaret edin, tarihi kalenin ihtişamına tanık olun” ifadelerine yer verildi.

HOŞAP KALESİ TARİHÇESİ

Van'ın Gürpınar ilçesinde, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Hoşap(Güzelsu)'da yer almaktadır. Hoşap, Van'a 60 km, Gürpınar ilçe merkezine is 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindek dış kaleden oluşmaktadır. Geçmişi itibariyle Urartu Devletine kadar uzanan kale, Osmanlı Devleti'ne tabi Mahmudi Beyleri'nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. İç kale giriş kapısı üzerindeki kitabesine göre Mahmudi Süleyman Bey tarafından, H. 1052 (1643) tarihinde yaptırılmıştır Dış kale surları arazinin yapısına göre şekillenmiş doğu, kuzey ve batıdan dolanan surlarla çevrelenmiştir.

Doğu surları kısmen, batıdakiler ise büyük ölçüde yıkılmış durumdadır. Surları destekleyen burçlardan bazıları günümüze gelmiş, ayrıca doğu ve batıdaki kapıları tamamen yıkılmış Dış kalenin kuzeydoğusunda bir gözetleme kulesi yer almaktadır. İçerisinde bugün bir cami kalıntısı ile köy evleri mevcuttur.

İç kale, güneyde sarp, kuzeyden eğimli bir kütle üzerine kurulmuştur. Kuzey, doğu ve batıdan kale beden duvarları, burç, ve kulelerle tahkim edilmiş, kuzeydoğuya ikinci bir tahkimat yapılmıştır. Kaleye, kuzey tarafta, ortaya yakın bir yerde bulunan giriş burcuna açılmış bir kapı vasıtasıyla girilmektedir.

Taç kapı şeklinde düzenlenmiş burcun batı cephesinde kitabe, kör pencere ve aslan kabartmaları belirli bir hareketlilik sağlamaktadır. Ayrıca orijinal demir kapı kanatları hala işlevini sürdürmektedir. İçerisinde Mahmudi Sarayı olarak nitelenen kompleks yapılar yer almaktadır. Bunlar kalenin güney tarafında sıralanmaktadır. En üst ve doğu kesimde seyir köşkü, bunun hemen batısında harem ve en batı uçta da selamlık yer almaktadır. Mescid, zindan, fırın ve sarnıç iç kalenin diğer yapılarıdır. XIX. yüzyıl ortalarında terkedilmiş olan kale, içerisindeki yapılarıyla günümüze büyük ölçüde sağlam olarak gelmiştir. Bu nedenle bölgenin dikkat çeken sembol yapılarından birisidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sıtkı süslü
Sıtkı süslü - 1 yıl Önce

Hoşap kalesinin çevre düzenlenmesi gerekiyor evler yıkılmış vaziyette görenleri hayrete düşürüyor ne bize nede belediyemize ilçemize yakışan bir görüntü değil hoşap kalesine yılda sayısızca yabancı uyruklu turistler geliyor fakat kalemizin çevresini görenler şaşırıyor bu manzaraya öncelikle çevresi daha sonrasındada kalenin içini inşa etmek lazım

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140