banner279

Zincir marketlere yönelik bomba iddialar! İkinci soruşturma tamamlanıyor!

Türkiye’deki enflasyonun ‘birinci derecede tetikleyicisi’ olarak görülen zincir marketlerin millete karşı büyük bir oyun içinde oldukları iddia edildi. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, yaptığı açıklamada “Zincir marketlere yönelik ilkinden daha büyük, ikinci bir soruşturma devam ediyor. Soruşturma derinleşti, zincir marketlerde iddialar ağır” dedi.

Zincir marketlere yönelik bomba iddialar! İkinci soruşturma tamamlanıyor!

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle market zincirlere yönelik yeni bir soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan Küle şu ifadeleri kullandı:

"Aslında pandeminin başlarında 2020 Ocak ayı gibi fiyatlardaki hareketliliği gördük ve zincir market incelemelerine başladık ama inceleme uzun sürdü çünkü kabul edersiniz ki müthiş bir büyüklük, çok veri var. Biz sadece 5 büyük zincir marketle başlamamıştık. Burada belirteyim, bizde karşı incelemeler de başladı. Henüz gizliliği olan bir incelemede delillere ulaştık, o deliller bizi başka sektöre götürdü, daha büyük bir tablo ortaya çıktı.

"Aracı vasıtasıyla iletişim kurabiliyorlar”

Perakende sektöründe birinci soruşturmamız, -gerekçeli kararını da açıkladık- bence çok önemli bir rekabet savunuculuğu. Daha önce biz kartellerde firmaların birbiriyle ilişkisine bakıyorduk şimdi gördük ki; doğrudan birbirleriyle ilişki kurmadan, bir aracı vasıtasıyla iletişim kurabiliyor. Düşünün bu fiyat geçişlerini, promosyon türlerini, zamanlarını, kampanya zamanlarını, indirim zamanlarını birbirleriyle iletişim olmadan, münferiden yapsalar, inanın tüketiciye çok büyük faydası olur.

Nisanda raporu bitecek, kartel iddiaları var

Devam eden ikinci soruşturma birinci soruşturmadan daha önemli, nisanda raporu bitecek. Orada 15 büyük tedarikçi, çok büyük şirketler var. Hatta üç büyük şirket uzlaşma için geldiler ama uzlaşmalarını kabul etmedik. Meclisimizin yasa gerekçesi çok açık; O yasanın ruhuna uygun başvuru yapmadılar, biz de ‘uzlaşma talebinizi reddediyoruz’ dedik. İkinci süren soruşturma çok daha kapsamlı, orada hem yeniden satış fiyatlarını belirleme ihlali, hem de kartel iddiaları var. Tabii bunlar soruşturma heyetinin yaptığı raporlama ve iddiadır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140