banner279

Van’da bu kış soba satışları arttı

Van’da, hem soba satışında, hem de soba üretiminde, diğer yıllara nazaran bu yıl daha büyük bir artış olduğu belirtildi. Soba üreticisi Ahmet Atıcı, en fazla ‘tezek sobası’, ya da ‘kara soba’ dedikleri saçtan sobaların rağbet gördüğünü söyledi.

Van’da bu kış soba satışları arttı

Son yılların en soğuk ve karlı kışın yaşandığı Van’da, soba satıcıları da hareketli günler yaşadı. 

DOĞALGAZA TAKVİYE SOBALAR

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesine önlem olarak bazı vatandaşların, bu sene farklı bir önlem alma yoluna gittiği belirtildi.  

Birçok vatandaşın evin bir kısmında doğalgaz kullanmasına rağmen, artan doğalgaz maliyetlerinden dolayı soba tercih ettiği belirtildi. 

Kırsal mahallelerde kalan vatandaşların ise, daha çok sactan yapılan ‘tezek sobası’, ya da ‘kara soba’ denilen sobalardan kullandıkları ifade edildi.

SOBA ÜRETİMİ ARTTI 

Tümüyle doğalgaz kullanımı yerine kısmen de soba tercihi yapılmasının, bu sene sac soba üretiminin de artmasına yol açtığı belirtildi.

Van’da soba üreten 10-12 dolayında işyeri bulunuyor.

Sac soba üreten esnaflar, diğer yıllara nazaran üretimde ciddi bir artış olduğunu söyledi.
Sac sobaların fiyatlarının ise, 50-80 TL arasında, kömür sobalarının da 150-350 TL arasında olduğu belirtildi.

“DEĞİŞİK BİR SEZON OLDU”

Soba üretim atölyesi bulunan esnaflardan Ahmet Atıcı, bu sene farklı bir kış ile karşı karşıya kaldıkları gibi, iş konusunda da farklı bir sezon yaşadıklarını söyledi.

Kömür sobalarını sipariş ederek, sac sobaları da kendisi üreterek sattığını belirten Atıcı, şunları kaydetti:
“Bence kışın zoru geçti, bitti sayılır, artık bundan sonra piknik malzemeleri üreteceğiz, ama bu sene diğer yıllara nazaran daha fazla soba ürettim. Kırsal kesime daha çok sattım. Hatta işyeri için de alanlar var. Biraz odun attınız mı daha çabuk ısıtıyor. Bir de benim tanıdıklarım var, mesela mutfak ve banyoda doğalgaz kullanıyor, ama salonda soba. Bu sene bunu çok gördük, her halde doğalgaz faturaları ile başa çıkamıyorlar, düğmeyi az çevirince de yeterince ısıtmıyor. Dolayısıyla bu sene diğer senelerden farklı olarak her kesimden müşterilerimiz oldu. Bizim açımızdan kazançlı bir yıl oldu.”
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner306

banner241