banner279

Meyvecilik Projesi çiftçinin gelirini artıracak

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, uzun vadede çiftçinin gelirini artıracak meyvecilik projesini uygulamaya geçirdi.

Meyvecilik Projesi çiftçinin gelirini artıracak

        Görevlendirmenin ardından çöp, yol, su, yeşil alan, sosyal yaşam, toplu taşıma, kültür-sanat gibi birçok alanda yaptığı önemli hizmetler dolayısıyla vatandaşın takdirini toplayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle kırsal alanda yaşayan vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi için çalışmalar yürütüyor.
Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projeler üreten Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürlüğü, geçen yıl başlattığı proje kapsamında bugüne kadar ağırlıklı olarak badem, ceviz ve antepfıstığı olmak üzere yaklaşık 70 bin fidanı çiftçiye ücretsiz verdi.


          500 bin fidan dağıtılacak
Uzun vadede çiftçinin gelirini aynı alanda yapılan hububat tarımına göre en az 30 kat artırması beklenen proje kapsamında 500 bin meyve fidanın dağıtılması hedefleniyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürü Feyzi Fidan belediyenin her bir biriminin kendi görev alanlarında çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyledi.


        Kırsalda yaşayan vatandaşın tarımsal ve hayvansal üretimlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Fidan, bu kapsamda organik tarımdan meyve fidancılığının geliştirilmesine kadar farklı projeler uyguladıklarını aktardı.
Geçen yıl Lice ve Hani ilçeleriyle başlattıkları çalışmalarında 27 bin badem, ceviz ve antepfıstığı fidanı dağıtıldığını bu yılda Ergani ve Çermik ilçelerinde 43 bin fidan dağıttıklarını vurgulayan Fidan, projede 500 bin fidan dağıtmayı hedeflediklerini belirtti.
"Katma değerin bir parçası olacağız"
Oluşturdukları bahçelerde çiftçinin bademden 4, fıstıktan da 8 yıl sonra verim almaya başlayacağının bilgisini veren Fidan, şunları kaydetti:


        "Çiftçimiz kuru tarımda hububat üretiminde 10 dönümlük alandan 5 ton verim alıyor, 2 bin 500 lira gelir elde ediyor. 10 dönümlük bir fıstık bahçesi oluşturduğumuzda tam verime yattığı zaman 120 bin liralık bir gelir elde edilir. Çiftçimizin gelirini 2 bin 500 liralık bir gelirden 120 bin liralık bir gelire dönüştürmüş olacağız. Bu da yaptığımız çalışmanın ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. Bu vesileyle katma değerin bir parçası olacağız."
Yeşil kuşak oluşturulacak
Aynı birimde mühendis olan Tahir Alan da proje dahilinde çiftçilere özellikle sert çekirdekli meyve bahçeleri kurmaya çalıştıklarını belirtti.


          Alan, dağıttıkları fidanların ekiminden ürün verimine kadar her aşamasında
üreticiye yardımcı olduklarını aktararak, "Fidan aşılarını da biz yapacağız. Belediye bünyesindeki ziraat mühendisleri olarak her konuda çiftçiye danışmanlık hizmeti veriyoruz. Hastalık olsun bakım olsun her konuda çiftçilerimizin yanında olacağız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140