banner279

Gram altın da çakıldı! 200 TL'den fazla değer kaybetti

Gram altın bugün 1.100 TL’ye kadar yükseliş göstererek rekor tazelemişti. Sabah saatlerinde rekor kıran gram altın akşam saatlerinde rekor düşüş gösterdi. An itibariyle 857 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altın 200 TL’den fazla değer kaybetti.

Gram altın da çakıldı! 200 TL'den fazla değer kaybetti

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı yapıldı. Kabine toplantısı sonrasında yeni ekonomi paketine ve alınacak tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulunan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalar piyasaları alt üst etti.

Erdoğan’ın konuşması sırasında 16 kuruş ile düşüşe başlayan dolar dakikalar içerisinde resmen çöktü. An itibariyle alınan son verilere göre dolar 14,84 TL’ye kadar gevşedi. Gün içerisinde 18,36 TL’yi gören doların düşüş göstermesi gündem oldu. Aynı dakikalarda Euro ise 16 TL’ye kadar geriledi.

Dolar ve Euro’nun düşmesinden sonra gözler altın fiyatlarına çevrildi. Gram altın bugün 1.100 TL’ye kadar yükseliş göstererek rekor tazelemişti. Sabah saatlerinde rekor kıran gram altın akşam saatlerinde rekor düşüş gösterdi. An itibariyle 857 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altın 200 TL’den fazla değer kaybetti.

İşte Erdoğan'ın o açıklamaları

Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, “Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz. Kurdaki dalgalanmayı durdurarak serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz. Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.” diyerek yeni tedbirleri şöyle sıraladı:

İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini arttırmak için devlet katkısını yüzde 30’u çıkarıyoruz. Devlet iç borçlanma senetlerine buradaki stopajı yüzde 0’a indiriyoruz. Vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz.

Katma değer vergisini yeniden düzenliyoruz. Amacımız kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, ihracatı özendirmek, firmalarımızın KDV iadesi yoluyla finansmana hızla erişimini sağlamaktır.

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indiriyoruz. Yatırım ve fon kazançları kurumlar vergisinden istisna olmasına karşılık diğer fon kar payları istisna dışındaydı. Bu farklılığı ortadan kaldırıyoruz.

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin top altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla birlikte yeni araçlar geliştirilecektir.

Kredi garanti fonu desteğiyle uzun vadeli istihdamı koruma ve destekleme işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm tedbirleri ilgili kurum ve meclisimizle süratle hayata geçireceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140