banner279

EPDK harekete geçti! O istasyonlar yandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, tabela ve pompa fiyatı farklı olan akaryakıt bayilerine inceleme başlattı. Soruşturma kapsamında tavsiye fiyatının üzerinde akaryakıt satanlara 735 bin liraya kadar ceza kesilecek ve aynı hatayı iki kez yapan istasyonlar 2 ay süreyle kapatılacak.

EPDK harekete geçti! O istasyonlar yandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bütün bayileri uyararak fiyat panosu ile pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların hızla atılacağını bildirdi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarılan bayilerin aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süreyle kilit vurulacağını ifade etti.

"Kimsenin sektöre leke sürmesine izin vermeyeceğiz"

Tüketicilerin en etkili denetçiler olduğunu belirten Yılmaz, "Onlardan gelecek her şikayet bizim için çok değerli. 13 binden fazla bayii yurt çapında hizmet veriyor. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayriahlaki yollara başvuranları el birliğiyle sektörümüzden temizleyeceğiz. Biz bunu yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayriahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmüyoruz. Bu, aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak." ifadelerini kullandı.

735 bin liraya kadar cezası var

Yılmaz, bir bayinin, dağıtım şirketinin tavsiye ettiği fiyatın üzerinde akaryakıt satması halinde açacakları soruşturma sonucunda 735 bin liraya kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140