banner279

Balıkçılarda yoğun kış mesaisi

Van’da balık satışı yapan esnaflar, havaların yağışlı ve soğuk geçmesinin işlerine olumlu yönde etki ettiğini söyledi.

Balıkçılarda yoğun kış mesaisi

Van’da balık satışı yapan esnaflar, havaların yağışlı ve soğuk geçmesinin işlerine olumlu yönde etki ettiğini söyledi.
Van son yılların en çetin kış mevsimini yaşıyor. Yoğun kar yağışı gerçekleşen Van’da, bu durum bazı esnafların işini olumsuz yönde etkilerken, bazı esnaflar da sezona yönelik satış gerçekleştirdiği için olumlu yönde geri dönüş aldı. 
Özellikle kış aylarında vatandaşlardan yoğun ilgi gören esnaf sınıfının başında balıkçılar geliyor. Balıkçılar, iş yerlerine gelen müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek amacıyla başta Türkiye’nin çeşitli bölgeleri olmak üzere, farklı ülkelerden gelen balık çeşitlerini tezgahlarına dizerek görsel bir doyum da sunuyor.
Tezgahlarında değişik türlerden balık çeşitlerini bulunduran ve balık satışı dışında pişirme hizmeti de sunan balıkçı esnafı, işlerinin yoğun olmasından memnun. Yaz aylarında işlerinin durağan geçtiğini, kış aylarında ise yaklaşık 6 aylık bir süreçte yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade eden balıkçı esnaflarından Van Gölü Balıkçılık Sahibi Bülent Demir: “ Kış mevsimi olmasından dolayı her günümüz çok yoğun geçiyor. İşlerimizden gayet iyi memnunuz. Biz burada iş yoğunluğuna bağlı olarak bazen 4 bazen de 5 kişi çalışıyoruz. Balığa olan talep çok iyi, işlerimiz yoğun, biz de siparişlerimizi yetiştirebilmek için gayret gösteriyoruz. Sunduğumuz hizmetler sadece satış değil, bunun yanı sıra müşterilerimizin talebi doğrultusunda pişirme işlerini de yapıyoruz. Vatandaşlar bu hizmetten oldukça memnun. Zaten kış mevsimindeyiz, balık çeşitleri bol, vatandaşlar bu mevsimde özellikle Şubat ayında balık tüketimine önem versinler, balık hem fyat olarak göre uygun, hem de çok sağlıklı” dedi.
Balıkçı esnafı Demir, balık fiyatlarına ilişkin de şu rakamları verdi: “ Çatak Alabalık 25 TL, Van Balığı 6.50 TL, İstavrit 17.50 TL, İri istavrit 25 TL, Gopes 15 TL, Hamsi 12 TL, Levrek 30 TL, Uçan balık 20 TL, Olta çupra 30 TL, Mercan 25 TL, Mezgit 50 TL, Sarıkanat 35 TL, Kaya levrek 35 TL, Dil balığı 35 TL, Paşa barbun 40 TL, Kılçıksız uskumru 25 TL, İri deniz çupra 35 TL.” 
Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140