banner279

Bakan Pekcan: Bin 800 üründe fahiş fiyat saptandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat denetimlerine ilişkin "81 bin ürün denetlendi, bin 800 üründe fahiş fiyat saptandı" açıklamasında bulundu.

Bakan Pekcan: Bin 800 üründe fahiş fiyat saptandı

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün denetimleri hakkında "81 bin ürün denetlendi, bin 800 üründe fahiş fiyat saptandı" ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Biz zaten kasım sonu itibariyle ihracatta 168 milyar lira ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Hedefimiz artışı sürekli kılabilmek. Avrupa ve İran'daki durum bizi etkiler.

Ben göreve geldiğimde Hindistan, Çin, Rusya ve Meksika olmak üzere 4 ülke seçtim niye seçtim çünkü dış ticaret açığımızı bu 4 ülkeyle veriyoruz. Türkmenistan Orta Asya'ya açılan ciddi bir pazar. Hindistan da Asya'nın güçlü ekonomik ülkelerinden. İhracatçılarımızla oradaki firmalar arasında işbirliği yapmayı öngörüyoruz. Hindistan Türkiye açısından önemli bir adres.

ABD İLE EKONOMİK İLİŞKİLER

Ek vergiler konuldu. Çelikte aliminyumda ek vergi konuldu. 13 Ağustos itibariyle de bu ek vergiler Türkiye'ye iki katına çıkarıldı. Dünya Ticaret Örgütü'nde profesyonel bir ekibimiz var. Demir-çelik konusunda iki tane dava kazandık. Son zamanlarda yaptığımız görüşmelerde olumlu sinyaller alıyoruz. İş dünyası için her şey çok daha güzel olacak. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz. İhracatçılarımızın hakkını her zeminde koruyacağız. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz.

ABD'NİN İRAN YAPTIRIMLARI

Her türlü yaptırım en fazla Türkiye'yi etkiler. Türkiye'ye muafiyet kararının uzatılacağını bekliyoruz.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI

Ben serbest piyasa ekonomisine inanan bir insanım. Ancak rekabetin sağlanamadığı konularda bunu sğlamak bizim görevimiz. Ticaret il müdürlüklerimiz bu işi çok sağlam götürdüler. Tespitlerimizi kendilerine bildirdik. Yazılı savunmalarını istedik. Sonra belediye ekiplerine de bakanlığımızın ekipleri eğitim veriyorlar. 7 bin firmayla yazıştık. 81 ürün denetlendi. Bin 800 üründe fahiş artış saptandı.

KONKORDATO İLANLARI

Konkordato soruları bize geliyor ama Adalet Bakanlığı'nın konusu. Rakamlar da değişiyor devam eden bir süreç. Her pazartesi yayınlanıyor. Bu hafta pazartesi 979 firma olmuş. Yeni bir düzenleme var bundan böyle bağımsız bir denetim kuruluşlarının raporları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek.

GÜMRÜKLERDE YENİDEN YAPILANDIRMA

Tasarıma ve markalaşmaya önem veriyoruz. Gümrükler konusunda çok güzel yatırımlar yapılmış. Kapıkule'de kuyruklar yoğunlaşmış. Son 3 ayda 1200 TIR'a yükselmiş durumdayız. Bulgar makamları iki peron daha açtılar bizim için. Dijitalleşme konusunda onlar kendi gümrük işlemlerini yapabiliyorlar. Güvenilir, denetlenebilir, rekabt eden firmalarımıza bu yetkiyi veriyoruz. Gümrüklerin dijitalleşmesine ilişkin diğer bakanlıklarımızla projelerimiz var."

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140