banner279

Bakan Albayrak'tan 'bütçe açığı' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "YEP'te 2018 sonu bütçe açığını 72,1 milyar lira öngörmüştük. Bütçe açığı hedefle uyumlu olarak 72,6 milyar lira oldu." dedi.

Bakan Albayrak'tan 'bütçe açığı' açıklaması

      Yeni Ekonomik Program’da yıl sonu bütçe açığını 72,1 milyar lira olarak öngördüklerini ifade eden Albayrak, “Bütçe açığı gerçekleşmesi, hedefimiz ile uyumlu olarak 72,6 milyar lira olmuştur. YEP’te yüzde 1,9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini böylece tutturmuş olduk.” dedi.

Aralık ayında bütçe açığının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 oranında artış göstererek 18,1 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Albayrak, “Aralık ayında bütçe gelirleri yüzde 19,9 oranında artış göstererek 55,9 Milyar TL'den 67,0 Milyar TL tutarına ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Albayrak şunları söyledi:

“Ocak-Aralık dönemi bütçe gelirleri yüzde 20,2 oranında arttı ve 757,8 Milyar TL tutarına ulaştı. Vergi gelirleri ise yüzde 15,8 oranında artış göstererek 621,3 Milyar TL tutarına çıktı. Ocak-Aralık dönemi bütçe giderleri ise yüzde 22,4 oranında artarak 830,5 milyar TL oldu.”

Albayrak, “Güçlü kamu mali yapımız ve sağladığımız mali disiplin Türkiye’nin en önemli çıpalarından birisidir. 16 yıldır mali disiplini kararlılıkla sürdürüyoruz. Geçirdiğimiz zor döneme rağmen mali disiplinden asla taviz vermedik. YEP ile uyumlu bütçe performansı ile 2018'i tamamladık.” dedi.

Önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininden sapmayacaklarını söyleyen Albayrak, “Güçlü maliye politikası, para politikasıyla eşgüdümlü olarak, enflasyonla mücadele başta olmak üzere tüm dengelenme dönemi hedeflerinin en önemli destekçisi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140