banner279

Affı duyan koştu! Yüzlerce araç sahibine teslim edildi

40 bin araç için geçtiğimiz temmuz ayında çıkarılan af kapsamında tanınan sürede neredeyse son 1 aylık zaman dilimi içerisine girildi. Mevcut ÖTV'nin yüzde 25'ini ödeyerek araçlarını teslim almalarına imkan tanıyan düzenleme kapsamında 3 ay içerisinde 2 bin 721 kişi başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonrasında bu zamana kadar 719 araç sahiplerine teslim edildi.

Affı duyan koştu! Yüzlerce araç sahibine teslim edildi

Geçtiğimiz temmuz ayında TBMM Genel Kurulunda kabul edilen torba yasa ile gümrüklerde el konulan 40 binden fazla araç için de af yolu açıldı.

Söz konusu değişiklik ile yurt dışında kullanılmış olduğu halde yanıltıcı beyan verilerek ithal edilen veya alış değeri düşük beyan edilerek gerekenden az vergi tahsilatı yapılan araçları bu durumunu bilmeden alan iyi niyetli vatandaşların korunması amaçlanıyor.

Son başvuru 31 Aralık!

Düşük vergi ödenen araçlarda ek tahakkuk yapılması veya kullanılmış olduğu halde ithalat işlemi yapılan araçlara ilişkin mülkiyetin kamuya geçirilmesi talepleri ile soruşturma veya kovuşturma kapsamında bulunan ve müsadere kararı verilmemiş araçları bu durumlarını bilmeyip satın alan iyi niyetli kişilerin çıkarılan yönetmelik ekinde bulunan dilekçe örneği ile 31 Aralık 2019'a kadar ilgili gümrük idaresine başvurması gerekiyor.Tasfiyesi tamamlanan araçlar için yapılan başvurular reddediliyor.

Araç sahibi bildirirse yüzde 10 daha az ÖTV ödeyecek

Gerekli koşulların sağlanması durumunda, aracın ilk iktisabında ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 25'inin veya Gümrük Kanunu uyarınca el konulması muhtemel olan araçların bu durumunun gümrük idaresinin bilgisine girmeden kendiliğinden idareye bildirilmesi halinde ise ÖTV'nin yüzde 15’inin ödenmesi halinde araç üzerindeki kararlar kaldırılarak, el konulan araç sahibine iade ediliyor.

2 bin 721 başvuru oldu

Gümrüklerde el konulan 40 binden fazla araç için başlatılan af kapsamında 3 aylık sonuçlar da belli oldu. yenisafak.com'un Ticaret Bakanlığı'ndan elde ettiği bilgilere göre af kapsamında ağustos ayında başlayan iade sürecine ekim ayı sonu itibariyle 2 bin 721 kişi tarafından başvuru oldu.

719 araç af kapsamında teslim edildi

Gerekli evraklar ile ilgili gümrük müdürlüklerine yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemeler sonrası 719 araç hak sahiplerine iade edilirken, bu teslimatlar ile devletin kasasına ise 28 milyon 7 bin 459 liralık bir ÖTV geliri girmiş oldu.

Alınmayan araçlar tasfiye edilecek

Temmuz ayında Meclis'ten geçen Torba Yasa'da yer alan ve gümrüklerde el konulan yaklaşık 40 bin araca ilişkin af niteliği taşıyan düzenleme sonrası 31 Aralık 2019’a kadar devam edecek olan süreç sonunda bu haktan yararlanmayan kişilere ait araçlar ise Ticaret Bakanlığı'nın ilgili mevzuatı çerçevesinde tasfiye edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241