banner279

Başkan Uca: Van'ın öğretmen açığı 2 bine yakın

Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı, Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca atama bekleyen öğretmenlere destek vererek, en az 40 öğretmen ataması daha yapılması gerektiğini vurguladı. Başkan Uca Van'da 2 bine yakın öğretmen açığının bulunduğunu belirtti.

Başkan Uca: Van'ın öğretmen açığı 2 bine yakın

Türkiye'deki öğretmen açığının bir nebze olsun kapatılması için biran önce 40 bin öğretmen atamasının daha yapılmasının elzem olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı, Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca, Türkiye'de 140 bin öğretmen atamasına ihtiyaç duyulduğunu ve 20 bini geçmeyen atama sayılarıyla öğretmen açığının kapatılmasının mümkün olmadığını vurguladı. Van'daki öğretmen açığına da değinen Başkan Uca, "Şuan Van'da ortalama 2 bine yakın öğretmen açığı var. Son eş durumundan giden öğretmen atamalarından sonra bu sayı 2 bine yaklaştı. Yaz tatilinde yaklaşık 500-1000 arası daha öğretmen gidecek. Bu sayının 2 bin 500'leri bulacağını düşünüyorum" dedi.

"20 BİNİ GEÇMEYEN ATAMA SAYILARIYLA ÖĞRETMEN AÇIĞININ KAPATILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Türkiye'de şuanda 140 bin öğretmen atamasına ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Uca, "Sendika olarak, Mart ayında 19 bin 940 sözleşmeli öğretmen ataması yapılmasını yetersiz bulduğumuzu ifade etmiştik. OECD ülkelerindeki öğretmen/öğrenci oranı ve sınıf büyüklüğü ortalaması esas alındığında Türkiye'nin şu an için 140 bin öğretmen atamasına ihtiyacı var ve 20 bini geçmeyen atama sayılarıyla öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir. Öğretmen açığının kapatılamaması, bir yandan öğretmen olma ehliyet ve liyakatine sahip öğretmen adaylarından istifade edilememesine ve bu öğretmen adaylarının işsizlik sorunlarıyla boğuşmasına neden olurken, diğer yandan da ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik gibi çalışma türlerinin varlığına sebebiyet vermektedir" diye konuştu.

"EĞİTİM ÜLKEMİZİN GELECEĞİ VE KALKINMANIN TEMELİDİR"

Öğretmen açığının kadrolu istihdam zemininde kapatılması gerektiğini vurgulayan Başkan Uca, "Öğretmen bekleyen öğrenciler, atama bekleyen öğretmen adayları, aile bütünlüğünü sağlamak isteyen eğitimciler başta olmak üzere eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunları ihmale, beklemeye ve ötelemeye gelmez. Çünkü eğitim ülkemizin geleceği ve kalkınmanın temelidir. Kaybettiğimiz her yıl gelecekte telafisi olmayan sorunlara sebep olacaktır. Sosyal hukuk devletinin temeli ve milletin beklentisi, hak sahibinin hakkını bulabilmesi; öğretmenlik eğitimi alan ve bu mesleği yapmak isteyen kişilerin atamasının yapılmasıdır. Öğretmen atama politikasındaki hatalı yaklaşımdan, sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasından bir an önce vazgeçilmeli; öğretmen açığı kadrolu istihdam zemininde kapatılmalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını sona erdirmeyi hedeflemeli, en az 40 bin öğretmen ataması daha yapmalıdır" ifadelerini kullandı. Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140