banner279

Edremit Belediyesi'nden, kolon kesme cezası...

Van’ın Edremit Belediyesi , ilçedeki binalarda yaptığı genel denetimler esnasında bir binada kolonun kesildiği gerekçesi ile bina sahibi, müteahhidi ve yapı denetim firmasına ceza kesti.

Edremit Belediyesi'nden, kolon kesme cezası...

 Türkiye'de yaygın şekilde yapılan 'kolon kesmenin' ölümcül sonuçları İzmir depreminde olduğu gibi her depremde karşımıza çıkıyor. Son yıllarda yaşanan depremlerle birlikte binalardaki tedbirsizlikler ise her geçen gün artıyor. Binalardaki asansörlerin denetimleri başta olmak üzere binayı ayakta tutan yapıların denetimleri ise Edremit’te aralıksız sürdürülüyor.
 Edremit Belediyesi ekipleri olası bir felaketin yaşanmaması adına ilçede başlattığı genel denetimlerini kararlılıkla devam ettiriyor. Denetimler esnasında Erdemkent Mahallesi’nde bulunan bir mülkiyette incelemelerde bulunan ekipler, binanın ikinci katında aykırı bir eklentinin olduğu ve çelik kolonlarda statik açıdan eksiltmelerini olduğunu tespit etti. Gerekli tutanakları tutan ekipler, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. Maddesi uyarınca yapının imar cezası için belediye encümenine sevk etti. Encümende alınan karar doğrultusunda bina sahibi, müteahhidi ve yapı denetim firmasına 100.000’er bin TL ceza verildi.
 “Denetimler Aralıksız Sürecek”
 Konu ile ilgili açıklamalarda bulanan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, mülkiyet sahiplerine uyarılarda bulundu. Bir yapıda kesilecek olan kolonun doğuracağı sonuçların büyük felaketlere yol açacağını vurgulayan Başkan Say, bu konuda denetimlerini sürdüreceklerini belirtti. Vatandaşların can güvenliği için ekiplerin 7/24 sahada olacağını da sözlerine ekleyen Başkan Say, bu tür girişimlerde bulunanlara kesinlikle göz açtırmayacaklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140