banner279

DEĞERLERİNE SAHIP ÇIK VAN

DEĞERLERİNE SAHIP ÇIK VAN

Çocukluk yıllarımızdan beri büyüklerimizin bizlere anlattıkları iki insan vardı. Hep onlar gibisi gelmedi. Nasıl kıymetli değerlerdi, bir daha öyle insanlar gelmez derlerdi. Bunlar kim miydi? Biri rahmetli Tayyar Dabbağoğlu, diğer yine rahmetli Ferit Melen. Kendilerini rahmet ve şükranla anıyorum. Lakin bu bizde büyüklerimizin  yönlendirmesinden mi? yoksa bizim kadir kıymet bilmememizden midir?  bilinmez ama yeni nesildeki değerlerin kıymetini bilmez olduk. Son zamanlarda bu topraklardan çıkan değerlerimizi yıpratmak, karalamak için elimizden geleni yapar olduk. Tabi sonradan gizli gizli pişman olduğumuzu keşke yeniden gelse dediğimizde diğer bir yönü olayın.

Bir şeyin değerini, o nu yitirmeden bilmemiz gerekir. Çünkü  o değerler kolay kolay oluşmuyor. Başka  şehirlerde bu olaylara pek tanık olmadım. Kendi insanlarını onure eder sahiplenirler. Sırtını yere vurmazlar. Bilirler ki o çınarlar büyüdükçe gölgeleri de büyüyecek. Dallarında daha çok kuşlara yuva barınma imkanı olacak. Onu kesip budamanın bir faydası olmadığını bilirler.

Bugün bu şehirde ki üç profesörden bahsedecem. Bunlardan birincisi ;

Prof.Dr. Hüseyin ÇELIK kendisi bu topraklarda doğmuş zor şartlar altında okumuş öğretim görevlisi olarak 100.Yıl üniversitesinde ilk göreve başladığı yıl benimde öğretmenliğimi  yapmış bir şahsiyettir. Kendisi çok  zeki ve kapasiteli bir insandır. Bu zekası azmi ve mücadeleci  ruhu sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Eğitim Bakanlıkları yapmış, parti tüzüklerini yazmış.  Bu kentte insanların büyük çoğunluğu onun ismi veya direk müdahil olması münasebetiyle açılmayan kapıları açmıştır . Ama değerlerimize sahip çıkamadığımız veya hazmedemediğimiz için olsa yıpratma kampanyaları başlattık. Ne oldu elimize ne geçti, kendisini küstürmekten ve azmini kırmaktan başka. Hâlâ bakan veya daha üst düzeyde görevlerde olsaydı bu çınarın gölgesi makûs kaderimizi değiştirmeyecek miydi? O bu şehre kendini ve yüreğini adamış kocaman bir değerdir. Tekrar hak ettiği yerlere geleceğinden hiç kuşkum yok.

IYİ KI VARSIN SAYIN BAKANIM DEĞERLİ ÖGRETMENİM..

İkincisi; Prof.Dr. Çetin Kotan. Bu kıymetli hocamızı tanımayan yardımının dokunmadığı çok az Van’lı vardır. Yıllardır bu kentte siyasî görüş milliyet ayrımı yapmadan herkesin hastasını kendi hastası gibi görüp parada pulda gözü olmayan bir değerdir. Bu tür değerleri sahiplenmek onlara kıymetli olduklarını hissettirmek bizlerin görevidir. Onların bu özverili yönlerini görmezden gelip, ısrarla eksiklerini görmeye çaba sarf etmek bu konuda kamuoyu oluşturmak vicdansızlıktır. Bu şehre ve geleceğine yapılmış en büyük  kötülüktür.

SENİ SEVİYORUZ ÇETIN HOCAM..

Üçüncüsü; Hematoloji ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Ramazan Esen dir. Kendisini çocukluk yıllarından itibaren tanırım. Okul kitaplarını alabilmek için tartıcılık yaparak okuyup bugün Türkiye ‘de alanında marka isim olan değerli bir şahsiyettir. Bir çok yerden yüklü maaşlar teklif edilerek transfer edilmeye çalışılan hocamız benim derdim para değil, ben doğup büyüdüğüm şehre vefa borcumu ödemek üzere buradayım. Ramazan hoca bir çok hemşehrisinin Ankara, İstanbul gibi şehirlerde aylarca hastalarını tedavi ettirebilmek için yaşadıkları mağduriyetleri giderdi. Büyük şehirlerde Ramazan hoca gibi bir değer var Van'da sizin ne işiniz var büyük şehirlerde diye azarlanan bir çok hasta sahibiyle karşılaştım. Böylesine alanında marka olmuş başka bir hocayı kimin gücü yeter bu şehirde zorunlu hizmete yollamaya. O bir halk sevdalısı, o fakir garip  gurabanın halinden anlayan bir Van çocuğudur.

Fakat bir değerimizi daha yitirmek üzere olduğumuzu üzülerek hasta yakınlarından duymuş bulunmaktayım. Hematoloji ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Ramazan Esen maalesef buradan gitmeye karar almış.  Onun gidişiyle hastalar yine Büyük şehirlerde maddi ve manevî bir çok sıkıntıyla baş başa kalacaklardır.

Bu kez buna fırsat vermeyelim hocamızın değerini bilelim.

VAN HALKI OLARAK RAMAZAN HOCA BİR DEĞERDİR, DEĞERIMIZIN GITMESINI ISTEMIYORUZ DİYORUZ...

YORUM EKLE

banner141

banner140

banner241