banner279

FARIZ BORAZAN: BU SÖZLER ÇOK KONUŞULACAK!BORAZAN'DAN DÜŞÜNDÜREN SÖZLER
Müteahhitler gurubu temsilcisi Farız BORAZAN deprem sonrası Van’da yaşanan sorunlara ve Van ilinde yapılan ihalelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Müteahhitler gurubu temsilcisi Farız BORAZAN deprem sonrası Van’da yaşanan sorunlara ve  zamanda yine Van ilinde yapılan ihalelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Sayın BORAZAN röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum.
Soru- Malumunuz Van’da hepimizi üzen bir ay içinde iki deprem yaşadık. Bu depremler Van’ın genelini sosyal ve ekonomik olarak ağır bir sarsıntıya uğrattı, sizce deprem sonrası Van ne durumda.
Cevap-Her şeyden önce Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Türkiye halkı Van için seferber oldu. Çok büyük yardımlar ilimize akmaya başladı, Ancak yerelde bu yardımlar sağlıklı bir şekilde değerlendirilemediğinden, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız bu yardımlardan doğru ve eşit bir şekilde faydalanamadı .Buda yerel yöneticilerimizin yetersizliğinden kaynaklanan ve barışık olmadıklarından dolayı meydana geldi.
 Organizasyonu çok iyi sağlayamadılar ve bunun sonuçları da Van halkı için çok ağır oldu. Adeta halkı Van’dan uzaklaştırmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar.Toplumu gereği gibi sakinleştirip motive edemediler aksine toplumu demoralizasyona  uğrattılar.Deprem travması yaşayan halkta çareyi Van’ı terk etmekte buldu. Tüm bunlarla beraber başta hükümet temsilcileri olmak üzere yetkililerin ilimize her gelişlerinde, (STK) temsilcilerine içi boş vaatlerde bulunarak adeta uyutmaya çalıştılar.
Soru-Sayın BORAZAN nasıl uyuttular ve ne gibi vaatlerde bulundular
Cevap-Örneğin sayın başbakanımızın “Van afet bölgesi kapsamına alınırsa Van’da bir çivi bile çakılmayacaktır bu nedenle Van’ı afet kapsamına almayacağız ancak bizler Van’a afet kapsamındaymış gibi hizmet ederek burayı yeniden yapılandırıp kalkındıracağız” şeklindeki açıklaması doğrusu beni umutlandırmıştı, hatta ilimizin milletvekilleri de buna benzer açıklamalar yapınca bu umudum daha da bir artmıştı. Ancak şuan yapılanları daha doğrusu ilimizde yapılması gerekip de yapılmayan çalışmalardan dolayı büyük bir hüsran yaşadığımı belirtmek isterim .  
Ayrıca ülkemizde geçmişte yaşanan depremlerden büyük dersler alınarak, yaşanan onca mağduriyetin yöneticilerimize deprem ve sonrası için büyük tecrübe kazandırdığını düşünmüştüm bu konuda da yanıldığımı altını çizere belirtmek isterim.
 Bir başka konuda yöneticiler tarafından (STK) temsilcilerine verilen sözlerle KOSGEB aracılığıyla Van’lı esnaf ve tacirlerinin bir nebzede olsa rahatlayabilmesi ve zarar ziyanlarının karşılanarak ayakta durabilmelerinin sağlanması amacıyla yapılacak kredi yardımıydı. Üzülerek belirtmek isterim ki esnaf ve tacirlerimizin bir çoğu bu kredi yardımlarından faydalanamadı, çünkü bankalar SGK ve VERGİ borcu olan hiçbir esnaf ve tacire bu kredileri vermediler, her ne kadar deprem nedeniyle SGK ve VERĞİ borçları ertelenmiş olsa bile bankaların geçmiş dönemlere ait SGK ve VERGİ borcundan dolayı vermiş olduğu bu red cevabıyla esnaf ve tüccarlarımız telafisi güç bir durum altına sokulmuştur. 
SGK ve VERGİ borcu olmayan esnaf ve tacirlerimiz de bu kredilerden tam anlamıyla faydalanamadılar çünkü bankalar birde ipotek şartını getirdiler buna ek olarak da bu ipoteklerin ya Van dışında taşınmaz yada Van ili içerisinde sadece arsa olmasını şart koştular, Van ili içerisinde gösterdiğimiz arsalara ise banka experleri tarafından yapılan kıymet taktiri geçmişe nazaran %50 düşürtülerek belirtildi.
 
Ayakta durmak için mücadele veren esnaf ve tacirlerimizin daha önceden ertelenen SGK ve VERGİ borçları şuan faiziyle birlikte tahsil edilmeye başlanıldı.
Tüm bu söylediklerimi özetlemek gerekirse Van’da hiç bir şey yapılması gerektiği gibi yapılmıyor. Esnafımız,tüccarlarımız,iş adamlarımız büyük ekonomik zorluklar yaşamakta onlara sahip çıkması gereken yöneticiler üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemekte. Çoğu STK bu konuda gereken olan hassasiyeti göstermeyerek adeta başlarını kuma gömerek gerçekliğimizi görmezlikten geliyorlar. 
Soru:Sayın BORAZAN sizin talepleriniz nedir sizce Van nasıl yapılanmalıdır.
Cevap: Öncelikle Bir yıl boyunca ilimizdeki yapı izinlerini engelleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Van Belediyesi arasında imzalanan yeni imar planı ile ilgili protokolün ortadan kaldırılması gerekmektedir. Esnaf ve tacirlerimiz SGK ve VERGİ borçlarının muaf tutulması, hükümet ve BDDK iş birliği ile uzun vadeli yeni bir kredi diliminin açılması ve kredi verilirken gereksiz olan prosedürler ortandan kaldırılarak esnaf ve tüccarlarımıza güven duyulması gerekmektedir. Türkiye de bulunan iş adamları için Van cazip bir bölge haline getirilerek yeni teşvik paketleri hazırlanmalı. Ancak bu şekilde Van’ı bir ticaret merkezi haline getirerek depremin Van’daki tüm sektörler üzerindeki kötü etkisini sona erdirebiliriz.
Soru: Van’da büyük bir belirsizlik var gerek TOKİ’lerin yapımı gerekse esnaf ve tacirlerin önünü görememesi gibi ve sayın başbakanın evleri yıkılan insanların arazilerini ya kamulaştıracağız TOKİ’lerde yapılan konutlardan vereceğiz yada mevcut şahsın kendi arazisine ev yapacağız dedi şuan başbakanın bu açıklamasını görüyoruz.
Cevap: Bu konuda ki belirsizliğin halen devam ettiğini ve açıkçası net bir görüşün sergilenmediğini hepimiz görmekteyiz. TOKİ tarafından durmaksızın ve vatandaşa sorulmaksızın konut ihale edip yapmasını açıkçası doğru bulmuyorum. Sırf maliyeti düşürebilmek için dağlara, tepelere konut yapılacağına bence önce bir vatandaşa sorulmalı. madem sosyal devlet gereği konut yardımı yapacaksınız önce bir vatandaşa kulak verilsin. Herkesin kendi arazisinde yıkılan evinin bulunduğu yerde konut yaptırılmasını isteyeceğinden eminim . Bildiğim kadarıyla TOKİ bahsettiğim bu sistemi köylerde uygulayacakmış aynı sistem merkezde de uygulanırsa çok daha faydalı ve yararlı olacaktır.  
Soru: Sayın BORAZAN bütün bu anlattıklarınızla birlikte Van’ın kendisine gelmesi ferah bir ortama kavuşması nekadar bir zaman alır. Gerek hükümetin depremle ilgili vaatleri gerekse 34 ili kapsayan teşvik paketi Van’ın kısa zaman içerisinde toparlanması sağlayabilirimi.
Cevap: Bu konuda halen umutluyum ancak 30 yıldır hükümetler tarafından çıkarılan teşvik yasalarının çok fazla faydalı olamadığını gördük. Daha önceki teşvik paketlerinin iktidar yandaşları tarafından paylaşıldığını halka bir faydasının olmadığını belirtmek isterim. Ancak bu hükümetin geçmiş hükümetlere nazaran bu teşvik paketindeki kararlılığı beni umutlandırmaktadır. Umarım yanılmam.
 Soru:Sayın BORAZAN depremden sonra sizin alanınızda olan müteahhitlerin bir çok sıkıntının olduğu söylendi.Van’lı müteahhitler iş alamıyor söylendi doğrumu bu konuda neler söylemek istersiniz.
Cevap:Doğrudur aldığımız duyumlara göre toplu konut idaresi bünyesinde yapılan ihaleler çok iyi imkanlarla ve bazı siyasilerin etkisiyle davetiye usulü ile ansızın bir gecede birilerine verildi.
Bizler , Van’lı Müteahhitler bu konudan oldukça rahatsızız, esnafa para kazandıracak, ilimizdeki işçiyi çalıştıracak, bu bölgeye en çok ekonomik kazancı sağlayacak sektörlerin başında geliyoruz. Ancak bizler bu ihalelerden haberdar bile olamıyoruz. Van’lı olmayan firmalara bu ihaleler Ankara’da davetiye usulü ile veriliyor. Sonra o firmalar. ekipmanlarını, işçilerini, makinelerini hep dışarıdan getiriyor,inşaatta kullanılacak malzemelerini bizim esnaftan almayarak dışarıdan sipariş ediyorlar, tüm bunların sonucunda da ne işçimiz kazanıyor ne esnafımız. Bu ilimiz için yapılan en büyük haksızlıktır,bir an önce bu tutumdan vazgeçilerek Van’lı yatırımcının ve müteahhitlerin  esas alınmasını bekliyoruz. 
  
 Geçenlerde Baki KARACA’nın  www.vansiyaseti.com daki yazısını okudum. Buradan yine doğru ve tarafsız gazeteciliğinizden dolayı sizleri tebrik eder İlimizdeki bu gerçekliği yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.Deprem sonrası bazı kurumlarımızda siyasilerin ve kurum amirlerinin iş birliği ile bir çok ihale, inşaat sektöründen olmayanlara bile davetiyeli bir şekilde  verildiği konusundaki tespitiniz doğrudur. İlimizde madem davetiye usulü ile ihale verilecekse bu ihaleler yine Vanlı müteahhitler başta olmak üzere tüm firmalarımız eşit olarak ihalelere davet edilmesi gerekmektedir.  Valimizden bu konu üstünde durmasını bu konuya seyirci kalmamasını rica ediyorum. 
Soru:Sayın BORAZAN sizde müteahhitlerin temsilcisi olarak yapılan işlerin zamanında bitirilemediğini görüyorsunuz. Hakedişler alınmasına rağmen zamanında işler teslim edilmiyor. yolların halini görüyorsunuz.işini zamanında bitirmeyen firmalara tekrar iş verilmektedir bu sorularıma neler söylemek istersiniz.
Cevap: Bu soruyu bence kurum amirlerine ve yerel yöneticilere sormak lazım. Bütün işleri üç beş müteahhide verdikleri içindir . İşlerinin çok olması firmaların araç ve gereç aynı zamanda personel konusunda yetersiz kalmaları demektir.
Dilerim ki bu serzenişimiz dikkate alınır haksızlıktan vazgeçilir ve İhaleler usule aykırı bir şekilde verilmez. Şayet kurumlarımızın bu tutum ve davranışlarına son vermemeleri halinde bu konuda büyük bir hassasiyet gösteren başbakanımıza dahi ileteceğimi hiçbir çekince duymaksızın belirtmek isterim.  
Soru. Konuşurken bir Müteahhit olarak endişe duyuyormusunuz ben doğruları konuşursam bana zarar verilir diye.
Cevap: Tüm bu açıklamalar her ne kadar şahsımı bağlasa da ben sadece kendimi değil ilin en büyük sektörlerinden birini temsil ediyorum yanlışları görmek ve bunları dile getirmek benim en doğal hak ve yükümlülüğümdür. Bunları söylerken birilerinin oyununu bozduğumun farkındayım ancak hiç bir şey doğruları söylemem önünde engel değildir.
Soru: Son olarak deprem ve sonrası ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Cevap: Yaşadıklarımız gerçekten kolay şeyler değildi. Ama bu acıyı tüm Türkiye halklarıyla göğüsledik. Tek yürek olup yaralarımızı sardık, koca kışı atlattık artık ticaret zamanı tüm ticaret adamlarıyla beraber bu şehrin yine eski güzel günlerine gelmesi için üzerimize büyük bir görev düşüyor daha çok çalışıp bunu başaracağımızdan eminim.  
 
Sayın Farız BORAZAN  çok teşekkür ediyorum şimdilik bu kadar ilerideki açıklamalarınızı da merakla bekliyorum.
 Bende teşekkür ediyorum sağduyunuzdan ötürü

banner141

banner140

banner241