banner279

Van OSB Başkanı Memet Aslan'dan "lobi" çağrısı; "Ortak Organize Sanayi Bölgesi Van’a kurulmalı"

Van Organize Sanayi Bölgesi (Van OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, İran ile Türkiye arasında Ortak Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının gündemde olduğuna dikkat çekerek, “Burada il olarak bizim devreye girmemiz lazım. Bütün paydaşların el birliği yapması lazım. Bunu bizim kesinlikle Van’a kazandırmamız lazım. Bu sanayi bölgesi Van’da olmalı. Ne pahasına olursa olsun bizim bunu değerlendirmemiz lazım. Bunun için de vakit kaybetmeden çok iyi bir lobi faaliyeti yürütmemiz gerekiyor” dedi.

Van OSB Başkanı Memet Aslan'dan "lobi" çağrısı; "Ortak Organize Sanayi Bölgesi Van’a kurulmalı"

Edinilen bilgilere göre, İran Cumhurbaşkanının da katıldığı ve bir süre önce İstanbul’da düzenlenen Yüksek İş Konseyi toplantısında, Türkiye ile İran arasında Ortak Organize Sanayi Bölgesi kurulması fikri olgunluk kazandı. Toplantıda, bu konuya da önemli ölçüde vurgu yapıldı.

Bu nedenle de, önümüzdeki süreçte, ambargo nedeniyle dışarıya mal satamayan İran’ın Türkiye ile ortak bir sanayi bölgesi kurabileceği belirtiliyor.

“SANAYİ BÖLGESİ VAN’DA KURULMALI”

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, söz konusu sanayi bölgesinin mutlaka Van’da kurulması gerektiğini söyledi.

Bunun için de lobi çalışmalarını öneren Aslan, şöyle dedi:

“Ortak Organize Sanayi Bölgesi, yani serbest bölge fikri bugün olan bir şey değildir. İran ile Türkiye arasında nasıl bir serbest ticaret bölgesi olabilir diye çok fikir tartışmaları oldu şimdiye kadar. İran Cumhurbaşkanı Yüksek İş Konseyi toplantısı dolayısıyla Türkiye’ye gelmesiyle beraber böyle bir şey vücut bulmuş gibi. Burada üzerimize düşen bir görev var. İlimizde bir lobi oluşturulması lazım! Böyle bir fikir vücut bulmuş, dolayısıyla yerel dinamiklerden oluşan böyle bir lobiye de ihtiyaç var. Karar alınmış, böyle bir sanayi bölgesi kurulacak, ama nereye kurulacak? Burada il olarak bizim devreye girmemiz lazım. Bütün paydaşların el birliği yapması lazım. Bunu bizim kesinlikle Van’a kazandırmamız lazım. Bu sanayi bölgesi Van’da olmalı. Ne pahasına olursa olsun bizim bunu değerlendirmemiz lazım.”

NEDEN VAN?

Van’ın, böyle bir sanayi bölgesi için uygun şartlara sahip olduğunu ifade eden Aslan, şöyle devam etti:

“Çünkü Türkiye ile İran arasındaki en uzun sınır hattını Van oluşturuyor. En yakın kent yine Van. Aynı zamanda şu anda Kapıköy Sınır kapımız yapılıyor ve Türkiye’nin en önde gelen kapılarından biri olacaktır. Ulaşım olarak bizim tarafımızda hiçbir sıkıntı yok. Kara ulaşımı olarak Türkiye’nin her tarafına istediğimiz sürede ve zamanda ulaşma imkânına sahibiz. Hava yolu olarak da aynı şekilde… Hizmet olarak sektörlerimiz çok iyi. Otellerimiz, işyerlerimiz, mağazalar, hiçbir sıkıntımız yok. İnsanları rahat ettirecek her şeye sahip bir iliz. Bu serbest bölgeye engel oluşturacak hiçbir durumumuz yok. Dolayısıyla bu ortak organize sanayi bölgesinin kurulması gereken yer Van’dır. Yeter ki bu konuda bizler kararlı olalım, birliğimizi ve beraberliğimizi oluşturalım. En avantajlı il biziz. Yani Van dışında başka bir yere giderse bu işin mesulü tamamen bizler olacağız. Lobi oluşturulmazsa böyle de olma ihtimali yüksek. O nedenle herkes üzerine düşeni yapmalıdır.”

“YÜKSEK İSTİHDAMA YOL AÇAR” 

Ortak Organize Sanayi Bölgesi’nin Van’a kurulmasıyla kente ve bölgeye ciddi bir ekonomik sıçrama sağlayacağını anlatan Aslan, şunları kaydetti:

“Böyle bir bölge burada kurulursa Van’ı ekonomik ve istihdam olarak her alanda uçurur. Böyle bir sanayi bölgesi kurulursa İran’dan sadece hammadde gelir, gerisini Van tamamlar. İşsizlik ciddi oranda düşer. Petrol ürünlerine yönelik kuracağımız fabrikalar kapasiteli fabrikalar olacaktır. İlin hem ihracatına, hem katma değerine, hem mali olarak basamak atlamasına vesile olacak. Dolayısıyla bunlar aynı zamanda burada istihdamını da bulacak. Binlerce kişi istihdam edilebilir. 10-15 fabrika kurulduğunda 10-15 bin istihdam demektir. İlimizin kalkınmasına çok ciddi katkı sunacak. Bölgesel kalkınmışlık farkımızı kapatacak. En genç işsiz nüfusuna sahip bir iliz. Dolayısıyla ne yapıp edip bizim mutlaka bu ortak organize sanayi bölgesinin Van’a kurulması için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz gerekiyor.” 

“EN UYGUN YER VAN!”

Ortak Organize Sanayi Bölgesi için en uygun yerin Van olduğunun altını bir kez daha çizen Aslan;
“Çünkü Van’da yerimiz var. Şu anki organize sanayi bölgesi çok müsait bir yer. 5’inci etabımız 270 bin hektarlık bir alan. Dolayısıyla yer hazır, imarı hazır, tapusu şu anda organize sanayi bölgesinde. Şu an yapılacak tek şey, uluslararası hukukta bunun altyapısını oluşturup, bu işi bitirmek. Yani bu saatten sonra ne arazi aranacak, ne de başka prosedürlere gerek duyulacak. Hazır bir organize sanayi bölgesi var, daha ne olsun? Bu gibi işlerde belki bir yıl yer arama işiyle geçer. Bir sene bölge araştırması yapılacak. Bir sene diğer prosedürlerle geçecek. Ama burada böyle olmayacak, çünkü yerimiz bile hazır.”

“VEKİLLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR” 

Van milletvekillerinin konuyla çok yakından ilgilenmeleri gerektiğini de hatırlatan Aslan, açıklamalarını şu şekilde tamamladı;

“Dolayısıyla bizim Van’daki yerel dinamikler, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri ve hepimizin ciddi bir lobi çalışmamsını yapmamız lazım. Hem yerelde, hem Ankara’da… Aslında burada en büyük sorumluluk Van milletvekillerine düşüyor. Biz yerelde her tür çabayı göstereceğiz, ama vekillerimizin de Ankara’da sesimize güç katmaları ve iyi bir çaba içinde olmaları gerekiyor. Bizim önümüzü onlar açacak, bu iş için Ankara’da birlikte hareket edeceğiz.”

Özel Haber: M. Selim KURT

Van OSB Başkanı Memet Aslan'dan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140