banner279

Erciş Arıtma Tesisi, 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak

Van Gölü'nün karşı karşıya kaldığı kirlilikten arındırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Van Su ve Kanalizasyon İdaresinin(VASKİ) hem Van merkezde hem de ilçelerde yeni arıtma tesisi yapım işleri devam ediyor.

Erciş Arıtma Tesisi, 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak

Van Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi yapım işlemleri sürerken, Van’ın ikinci en en büyük atık su arıtma tesisi olan Erciş Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisi ise tam kapasite hizmet vermeye başladı. Tesis, İller Bankasından devralınarak VASKİ tarafından işletmeye alındı.
VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan da, devralınan Erciş Gölağzı Atıksu Arıtma Tesislerine giderek incelemelerde bulundu.
Kaplan, beraberinde Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Murat Aslan ve teknik heyetin de bulunduğu incelemelerinde tesis ile alakalı detaylı bilgiler aldı. Tesisin tüm ünitelerini gezerek tek tek inceleyen VASKİ Genel Müdürü Kaplan, tesisin Van Gölünün kirlilikten arındırılması ve nüfusu gittikçe artan Erciş için büyük önem taşıdığını ve tam arıtma yaparak gölün temiz kalmasını sağladığını ifade etti.
Van'ın Erciş ilçesinde 5 yıl önce yapımına başlanan ve 2018 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın telekonferans sistemiyle katılarak hizmete açtığı 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesis için 45 milyon TL harcandığı belirtildi.
Erciş’in 30 yıllık atık su ihtiyacının arıtılmasını sağlayacak kapasiteye sahip arıtma tesisinin İller Bankası ile yapılan kesin kabul işlemleri sonrası VASKİ tarafından işletilmesi için devir işlemleri tamamlandı.
Van Gölünün kirlilikten arındırılmasına yönelik yapılan tesisin, tam arıtma yaptığı ve Erciş ilçesinin sahillerinin tamamen temiz kalmasını sağlayacağı vurgulandı.
 Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisinin Erciş İlçesinin tamamına hizmet vereceği ve 2048 yılına kadar 205 bin nüfusa yetecek kapasitede olduğu açıklandı.
 / Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner306

banner241