banner279

Anne babalar dikkat! Çocuklarda depresyonu böyle tetikliyor!

İngiltere'de çocukların hareketlilik düzeyleriyle ilgili yapılan bir araştırma, zamanlarının çoğunu oturarak geçiren çocukların 18 yaşına geldiklerinde depresyona girmelerinin daha yüksek bir ihtimal olduğu sonucunu ortaya koydu.

Anne babalar dikkat! Çocuklarda depresyonu böyle tetikliyor!

Londra Üniversitesi'nden uzmanlarca, çocukların hareketlilik düzeyini incelemek amaçlı bir araştırma yapıldı.

12 ve 16 yaş aralığındaki 4 bin 257 çocuğun hareketlilik düzeyi incelenen bu araştırma sonucu, hareketsiz kalan çocukların 18 yaşına geldiklerinde depresyona girmelerinin daha yüksek bir ihtimal olduğu sonucuna varıldı. Bunlardan her gün bir saat kadar yürüme ya da hareketli bir iş yapanların, yetişkinliğe geçerken daha az depresif oldukları belirlendi.

Araştırmada çocuklara, üçer gün üstüste günde en az 10 saat faaliyetlerini ölçen bir alet takıldı. Bu ölçümler çocukların hareketsiz bir şekilde oturduğunu ya da yürüme gibi hafif; koşma, bisiklet sürme gibi daha enerjik faaliyetlerin hangilerini yaptıklarını saptadı.

Çocuklar bu süreler içinde keyifsizlik, yaptıkları şeylerden zevk almama, dikkatini toplayamama gibi depresyon belirtileri yaşayıp yaşamadıklarını belirleyen anketler de doldurdu. Yapılan bu çalışma, genel olarak çocukların fiziksel hareketliliğin azaldığını ve daha hareketsiz geçirilen zamanların uzadığı sonucunu ortaya koydu.

Oturarak harcanan her saat depresyon riskini tetikliyor

Araştırmaya katılan çocukları esas alan uzmanlar, bu yaşlarda oturarak harcanan zamanın günde ortalama 7 saatten 8,5 saate çıktığını, hafif egzersizle geçirilen zamanın 5,5 saatten 4 saate indiğini, buna karşılık daha enerjik egzersizlere ayrılan zamanın değişmediğini saptadı.

Ayrıca bulgulara göre, 12, 14 ve 16 yaşlarındaki çocuklara bakıldığında oturarak harcanan her bir saat, depresyonu sırasıyla yüzde 11,1, yüzde 8 ve yüzde 10,7 artırıcı etki yapıyor. Bu istatistikler, çalışmaya katılan çocukların 18 yaşına geldiklerinde 747'sinde depresyon vakasının görülebileceği sonucunu ortaya koyuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140