banner279

AKPARTİ VAN MİLLET VEKİLİ MUSTAFA BİLİCİ: BİLİCİ KARACA'NIN SORULARINI YANITLADI

Sayın BİLİCİ , öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler ediyoruz.
Toplumsal ve siyasal gelişmelere olan ilginizden dolayı bende sizi kutluyor ve teşekkür ediyorum
Soru- Sayın BİLİCİ- Seçildiğiniz günden beri bir buçuk yıl geçti, bu sürede Van’da neler yapıldı. Özetleyebilirimsiniz?
12 Haziran 2011 Genel seçimlerinden buyana yaşanılabilir müreffeh bir kent için hükümetimizle, milletvekili arkadaşlarım ve teşkilatlarımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Hizmet için gayret ediyoruz. Milletvekili olduğum bir buçuk yıl içinde özellikle ilçelerimizde etkili olan sel felaketleri ve yaşadığımız deprem nedeniyle zor bir dönem geçirdik diyebilirim. Ama hep birlikte bu zorlukların üstesinden geldik. Öyle ki Sayın Başbakanımızın ve Bakanlarımızın katkılarıyla yaşadığımız acı felaket Van için bir fırsata dönüştü dersek yerinde olur. Van planlı bir şekilde büyüdü ve yıllardır çözüm bekleyen sorunlarımız çözüldü.
Van Milletvekili olarak vatandaşlarımıza karşı tüm faaliyetlerimde açık ve şeffaf olmaya çalıştım. Toplumun bugününe ilişkin ihtiyaçlarına gerek ulusal ve gerekse yerel düzeyde çözüm üretme gayretinde oldum.
Bunları kısaca özetleyecek olursak, öncelikle bunlardan en önemlisi
Hepimizin ortak paydası Van artık Büyükşehir. Büyükşehir olmanın avantajıyla Van Belediyesinin bütçeden alacağı pay artacak, artan bütçe ile daha çok proje hayata geçirilecek, Hizmet standart hale gelecek, kent görünümüne, imajına daha çok önem verilecek ve yatırımlar doğrudan merkezden geldiği için kalkınma ve yapılanma daha hızlı gerçekleşecek. Bu yatırım, kalkınma hareketleri istihdamı dolayısı ile şehre olan ilgiyi arttıracak
Tekstil Kent Projesi Van için çok önemlidir. Söz konusu proje ile büyük istihdam kaynağı sağlanmış olacak, hükümetimizin açıkladığı teşvik sitemi ile beraber Van’a olan ilgi her zamankinden daha büyük bu nedenle inşallah önümüzde ki yıllarda daha farklı projeler hayat bulacak
Yıllardır eksikliğini yaşadığımız Kongre ve Fuar Merkezi inşası devam ediyor. Proje tamamlandığında uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya müsait olan Van’ımız bu konuda daha aktif olacak
Edremit ilçemizde davam eden yat limanı inşaat çalışmaları, Van gölüne alınan iki adet deniz otobüsü ve temeli atılan Urartu müzesi ile  Van’a turizm alanında çok önemli yatırımlara yapıldı.
Ak parti iktidarı süresince devam eden sağlık yatırımları bu dönemde hız kesmedi. Bölge hastanemizin olduğu yerleşke alanı içinde 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile 150 yataklı Kardiyoloji hastanesinin inşaatına  başlanıldı. Bu yatırmalarla Van bölgenin en büyük sağlık merkezi oluyor.
Yüzüncü Yıl Üniversitemizde açılacak olan Hukuk Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi Van için büyük bir kazanım oldu. Bunun yanında daha etkin ve kaliteli bir öğrenim için üniversitemize 300 kadro tahsis edildi. Yeni yapılan yurtlar ile birlikte Van’da 4.884 olan yatak kapasitesi yaklaşık  %140 artarak 11.634 olacak, öğrenciler için barınma sorunu kalmayacak
Sporsever vatandaşlar ve gençlerimiz için Van’da olimpik kapalı yüzme havuzu yapıldı. Ayrıca 5 bin kapasiteli spor salonunda inşaat çalışmaları devam ediyor.  son yıllarda ilimizi uluslararası müsabakalarda ve yurt içinde başarıyla temsil eden genç yeteneklerimizin sayıları inşallah bu yatırımlarla daha da artacaktır.
Depremden sonra Van genelinde 17.967 konut inşa edildi. Yeni kurulan modern yerleşim yerleriyle beraber Van’ın çehresi değişti. Bunların yanında ihtiyaç duyulan sosyal donatılar yapıldı. 30 adet okul, 27 camii, 10 ticaret merkezi ve 17 büfe yapılarak vatandaşın hayatı kolaylaştırıldı.
Modern bir imar planı için çalışmalar başlatıldı. Van’ın 50 yıllık imar planlamasına altlık teşkil edecek jeolojik - jeoteknik  etütler tamamlandı. 20bin hektarlık imar planı çalışması tamamlandıktan sonra Van daha planlı bir kent haline gelecek
Toplum Yararına işlerde çalıştırılan işçiler projesi büyük bir istihdam kaynağı oldu. Bu kapsamda çalıştırılan 6 bin işçinin Van’a getiriside büyük oldu.
Van acil içme suyu projesi ve şehir içi şebekesinin yenilenmesi kronik bir sorunu ortadan kaldırdı. Bu hayati hizmetlerle beraber vatandaş sağlıklı su içebilecek ve şehrimizin 40-50 yıllık su problemini çözmüş olacağız
Hızla büyüyen ve gelişen şehrimizde trafik yoğunluğu vatandaşlarımız için eziyet olmaya başlamıştı. Devam eden çevre yolu çalışmaları ve şehir geçişi için bir yenisi daha tamamlanan iki nisan köprülü kavşağı ulaşıma rahat bir nefes aldıracak
                                                                    
Soru- Daha öncede Milletvekili aday adayı oldunuz. Bu dönem Milletvekili seçildiniz sizin açınızdan nasıl bir duygu ve hedefiniz nedir.?
Milletvekilliği siyasetle uğraşan herkesin arzusudur. Siyasi hayatım Adalet ve Kalkınma Partisi ile başladı. Malumunuz Van’da farklı aralıklarla üç dönem il başkanlığı yaptım. Benim için siyaset hizmet için bir araçtır. Amacımda hizmettir. Hedefim ise sosyo-ekonomik olarak kalkınmış, huzurlu ve müreffeh bir Van için daha çok katkı sunmaktır.
Soru-Van iki büyük deprem gördü ve çok acılar yaşandı. Siz süreçte üzerinize düşeni yaptığınıza inanıyor musunuz?
Deprem haberini aldıktan hemen sonra Sayın Başbakan Yardımcımız Beşir ATALAY ile Van’a intikal ettim. Bir ay boyunca arkadaşlarımızla Van’dan ayrılmadık. Halkımızın yanında acılarına ortak olduk.  Koordinasyonda görev alarak hemşerilerimizin barınma ve diğer ihtiyaçlarını sağlamaya çalıştık. Tabi ki yaşadığımız büyük felaket ve meydana getirdiği tahribat çok büyüktü. Karşılaştığımız felaket olağan dışı bir durumdu. Hazırlıksız yakalanmıştık ve tecrübesizdik. Ayrıca mevsimsel koşullar ve artçı depremler nedeniyle sıkıntılar her geçen gün daha da artıyordu. Bu nedenle belki depremin ilk günleri birçok eksiğimizde oldu. Ancak kısa zaman içerisinde Hükümetimiz, milletimiz ve dost ülkeler tarafından gönderilen yardımlarla vatandaşlarımızın sorunları büyük ölçüde çözüldü. Van depremi ülkemizde diğer depremlerle örneğin yakın zamanda Marmara depremi ile kıyaslandığında yapılan müdahale ve sunulan hizmetler konusunda şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
Depremden sonra şehrin toparlanması ve yaraların sarılması için milletvekili arkadaşlarım olağanüstü bir çaba harcadık. Van ve Bakanlıklar arasında sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte mekik dokuduk. Sayın Başbakanımızın sayesinde ve Bakanlarımızın özverili gayretleri sonucu bütün taleplerimiz karşılık buldu. Çok şükür bir yılın sonunda artık bu gün yaptıklarımız gözle görünür şekilde ortada
Soru- Deprem sürecinde ve sonrasında Van halkı kendileriyle yeterli derecede ilgilenilmediğini,  sanayicisi ve esnafın şikâyetleri oldu. KOSGEB kredileri, Bankalar, Elektrik borçları, Vanlı müteahhitlere iş verilmemesi, Vanlı işçilerin çalıştırılmaması ve Van esnafından malzeme alınmaması gibi şikâyetler konuşuldu. Bu konularda neler yapıldı?
 Aksine halktan aldığımız tepkiler olumlu. Dile getirdiğiniz konu depremin ilk günleri olabilir ancak yapılanlar ortaya çıktığında vatandaşlarımızdan güzel mesajlar alıyoruz. Tabi ki yapılanları takdirle karşılamayanlar olacaktır. Ama bunları da saygıyla karşılıyorum çünkü bunların çoğunluğu da muhalif tarafta olanlardır.  Depremden sonra en çok etkilenen kesim esnaflarımız oldu. Esnaf ve tüccarlarımızın SSK ve vergi borçları faizsiz ertelendi. Esnaflarımız için KOSGEB tarafından Van Acil Destek Kredisi(100.000 TL) olarak 2.732 işletmeye 230.688.865 TL, Van İşletme Sermaye Kredisi (30.000 TL) olarak ta 2149 işletmeye 61.961.121 TL olmak üzere toplam 4.881 işletmeye 292.649.986 TL destek sağlandı. Deprem de konteynerlerde yaşayan vatandaşlarımızın ısınma ve aydınlatma giderlerinin 170 milyon kısmı Hükümetimiz tarafından karşılandı
TOKİ tarafından yapılan konutlarda hemşerilerimizin çalıştırılmadığı ve Vanlı esnaftan malzeme tedarik edilmediği konusu da doğru bilgi değil, maalesef bu tür spekülasyonlar yapılıyor ancak yapılan inşaatların malzeme tedariki de Van’da sağlandı buralarda Vanlılarda çalıştı.
19 Haziran 2012´de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni bir teşvik sistemi var. Bu sistemde amaç Türkiye´deki iller ve bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkını azaltmaktır. Yeni sistemde iller altı bölgede gruplandırıldı. Bunlardan 6.ncı bölge ekonomik ve sosyal olarak az gelişmiş 15 ilimizi kapsıyor. Bu bölgede Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illeri yer alıyor. Yeni sistemle emek yoğun sektörlerin 6. bölgedeki yatırımlarının arttırılması hedeflenmektedir. Yeni teşvik sistemi kapsamında, 6.ncı bölge ve dolayısıyla Van cazibe merkezi haline geldi. Bu bölgede işgücü maliyetlerinin azaltılmasına yönelik desteklere ağırlık verilmesi, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, çalışanların asgari ücretleri üzerinden hesaplanan Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği ve Gelir Vergisi Stopajı Desteği burada şüphesiz yatırımları arttıracaktır.
Bölgemizin geri kalmışlığında Ak Partiden önceki hükümetlerin ve kurumların ihmali var bu gün bu ihmaller ortadan kalkıyor. Yeni teşvik sistemi cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı teşvik sistemidir. Sağlanan destekler ve yeni teşvik sistemi ile beraber Van Organize Sanayi Bölgesi’ne talepler arttı. Organize Sanayi Bölgemizin 60 dekar daha genişletilmesi ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Bu gün itibariyle OSB’de fabrika kurmak isteyen 150 girişimci sıra bekliyor.
Soru-Sayın BİLİCİ- Van’da genel kanı olarak Sayın Başbakanın Van hakkında sağlıklı bilgilenmediğine dair bir görüş var. Örneğin TOKİ’ler teslim edildi. Ancak elektrik, su, doğalgaz sıkıntısı var. Çevre düzenlemesi bitmedi. Okul ve Camii gibi hayatın gerekliliğini sağlayan donatılar tamamlanmadı. Size bu konuda şikâyetler geliyor mu? Bunlar çözülecek mi?
 Sayın Başbakanımız deprem boyunca ve sonrasında Van’la ilgili her gün gerek yetkililerden gerekse de bizden bilgi aldı. Sayın Başbakanımız Van’ı ve Van halkını çok önemsiyor. Depremden saatler sonra Bakanlarıyla birlikte Van’a gelmesi deprem sonrasında her hafta Van’a ayrı bir Bakan görevlendirmesi ve kendisinin de Van’a defalarca gelip çalışmaları yerinde görmesi bu ilginin bir tezahürüdür. Sayın Başbakanımızın Van’daki çalışmaları en ince detayına kadar takip etmesi mümkün değildir. Önceliğimiz vatandaşlarımızın kışa kadar barınma sıkıntısını çözmekti bu da büyük ölçüde çözüldü. Konutlarda çevre düzenlemesi gibi bazı eksikler olabilir. Eksiklerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Teslim edilen konutlarda genel olarak elektrik ve su sıkıntısı yok, ısınma konusu ile ilgilide doğalgaz hattı olmayan bölgelerde konutlar bu yıl için kömür kullanacaklardır.
Soru- Van kamuoyunda her konuda valiyi ön planda görüyoruz. Seçmenlerinde gizliden gizliye bu duruma tepkisinin olduğunu duyuyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Sayın Valimizden memnunuz Vali Devleti temsil ediyor. Mülki idare amiridir. Valiler ile Milletvekillerinin görev ve yetkileri Anayasada bellidir. Milletvekillerinin iki temel görevi vardır bunlar yasama ve denetimdir. Dolayısıyla bu tür söylentiler bizi ve valiyi yıpratmak amaçlı suni gündemlerdir. Bu tür dedikodulara pirim verilmemeli ve önemsenmemelidir.
Soru-Van’da yapılan ihalelerde haksızlıklar olduğu sıkça dile getiriliyor .  İhalelerin birkaç firmaya verildiği ve vekillerin bunlara müdahil olduğu söyleniliyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Haksızlığa uğrayanlar ve bunu söyleyenler varsa ve samimiyse yargıya başvurmalıdır. Her dönem milletvekilleri ile ilgili bu tür iftiralar, karalama ve itibarsızlaştırma kampanyaları yapılıyor. Ama bunların aslı astarı yok. 
Soru- Sayın BİLİCİ, Van’daki kurumlara yapılan atamalarda hangi esasları dikkate alınıyor. Yapılan atamalara vekiller mi karar veriyor?  Son olarak YURT-KUR ve Milli Eğitime yeni müdürler atandı. Bu atamalardan kısaca bahsederimsiniz?
Atamalar ilgili Bakanlıklarca yapılmaktadır. Söz etmiş olduğunuz Yurt-Kur Bölge Müdürlülüğüne henüz atama yapılmamıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığınca görevlendirme söz konusudur. Milli Eğitim Müdürü ataması konusunda da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bende diğer arkadaşlarımızda aranıldı atama bilgisi bizimle paylaşıldı. Bu değişiklik sadece Van için söz konusu olmadı. Türkiye genelinde bir çok ilin milli eğitim müdürleri de değişti. Atamalar yapılırken ilgili kurum amirlerinin çalışmaları  ve performansları gözetilerek yapılmaktadır.
Soru- Van Büyükşehir Belediyesi oldu, hedefleriniz belli oldu mu? Kısaca Büyükşehir Van’a ne kazandıracak. Ak parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayını çok önceden açıklayabilirmi?
Ak Parti olarak Büyükşehir Belediyesine talibiz, insan ve hizmet odaklı bir partiyiz Van’ında Van halkının da sıkıntılarını en iyi biz biliyoruz. Ak Partinin Van’da bu güne kadar yaptıkları yarın yapacaklarının teminatıdır. Artık Büyükşehir statüsü kazanmış bir Van var. Yerel yönetimde hizmet tek elden koordine edilecek bunun avantajları büyük olacak ancak farklı bir anlayışla bu avantajlar dezavantaja dönüşebilir. Bunun için önceliğimiz Van Büyükşehir belediyesini ve diğer ilçe Belediyelerimizin tamamını almak. Aday konusunda bir kişinin veya milletvekillerinin tek başına karar vereceği bir süreç olmayacak buna başta Van halkı ve Genel Merkezimizle beraber karar vereceğiz..
Soru- Ak parti geçmiş dönem de belediyeyi neden kaybettiğini sorguladı mı? Önümüzdeki dönemde kazanacağınıza inanıyor musunuz?
Evet, Halkımızın takdiri farklı oldu. Ak parti geçmiş dönemde Van Belediyesini ve bazı ilçe Belediyelerini kaybetti. Tabi nedenleri sadece şimdi değil o günde, bu günde sürekli sorgulandı. Sorgulanıyor. Bu dönem Van Büyükşehir Belediyesini alacağımıza inanıyorum. Belediyecilik hizmetleri konusunda kayıp dört yılımız oldu. Vatandaşlar Belediyeden yana bize sürekli dert yanıyor.   Geriye baktığımızda Van birçok şeyden mahrum kaldı.
Soru- Van için yapılan projeler kimler tarafından ve nasıl hazırlanıyor. Tekstil Kent ve Fuar Kongre merkezi projeleri bir çok kişi tarafından sahipleniliyor bu nedenle sordum  bilgi veririmisiniz?
Yapılan projeler Van’ın potansiyeli ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Kalkınma Ajansı veya ilgili kurumlar uzmanları tarafından görüş birliği varılarak hazırlanıyor. Tekstil Kent projesi fikri Milletvekilimiz Sayın Burhan Kayatürk’e aittir. Yatırım programına alınması ve gerçekleşmesi konusunda ilgili Bakanlıklarla Milletvekilleri olarak biz ilgileniyoruz.
Soru- Sayın BİLİCİ,  sizce Van’ın en önemli sorunları nelerdir?
Van, 90’lı yılların ikinci yarısından başlayarak bu güne kadar çevre illerden sürekli göç alan bir il oldu. Kontrolsüz ve yoğun iç göç nedeniyle alt yapı ve üst yapının eksikliği çarpık bir kentleşme sorunu oluştu. Özellikle yanlış politikalarla sonucu boşaltılan ve göçe zorlanan kırsal kesimin şehir merkezine zorunlu göç etmesi sonucu Van’da büyük bir işsizliğe neden oldu. Bundan kaynaklı Van’ın en önemli sorunu işsizlik diyebilirim. Van’da büyük firmaların yatırım yapmama nedenleri bölgedeki asayiş ve güvenlik sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Sermaye ürkektir eğer bölgede risk varsa yatırımcı gelmiyor. Bu nedenle diğer önemli bir sorun olaraktan huzur diyebilirim. Genel olarak baktığımızda aslında sorunların hepsinin ilişkili olduğunu söyleyebiliriz son 10yılda Van çok ciddi bir hareketlilik yaşıyor. Van gelecek vaat eden dinamik bir yapıya sahip bu sorunları aşacağımıza inanıyorum.
Soru- Kısa orta ve uzun vadede Van için neleri hedefliyorsunuz?
Çeşitli sektörlerde Van’ı marka şehir yapmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken sahip olduğumuz ayrıcalıkları geliştirerek ve teknolojiyle buluşturarak amacımızı gerçekleştirmek istiyoruz.
Biraz önce söylediğim gibi Van dinamik bir yapıya sahip kendini sürekli yenileyen bir süreç yaşıyor. Çeşitli sektörlerde Van’da yeni yatırımlar yapılıyor. Sahip olduğumuz değerleri yeni yeni kullanmaya başladık potansiyellerimizi tam anlamıyla harekete geçire bilirsek sahip olduğumuz jeopolitik konum nedeniyle de çok önemli kazanımlar elde edebiliriz.  Van’da büyük bir ticari pazar oluşturabiliriz. Bunların başında bacasız fabrika olarak bilinen turizm sektörü geliyor. Son yıllarda açılan otellerle birlikte bu hedefe yaklaştık ama daha farklı yatırımlar da yapılabilir. Turizm sektörü çok çeşitli bir alandır. Yaz turizmi, kış turizmi, inanç turizmi, rafting turizmi, kongre turizmi, su altı dalış gibi bir çok konuda Van buna müsaittir.
Gelişmiş ülkelerin kalkınmasında tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte en önemli sektör tarıma dayalı sanayidir. Van bu konuda gerekli bileşenlere sahiptir. Tarımsal sanayi içinde gıda sanayi önemli bir pazardır. Türkiye’de et ve et mamulleri sanayisinde arzu edilen düzeyde değiliz. Yıllık kişi başına olan 20 kg et tüketimi sektörün durumunu ortaya koymaktadır. Mevcut damızlık hayvan varlığımızla, geniş mera alanlarımızla Van bu sektörde merkez olmaya adaydır. Yine aynı şekilde süt ve süt mamullerine dayalı sanayi konusunda Van için bir yol haritası hazırlanabilir. Süt ve süt ürünlerinin temel gıda olarak kabul edildiği günümüzde bu sanayi sektörü önemli ölçüde desteklenmektedir. 
Benim girişimlerimle, 2012 Mayıs ayında Van’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, DAKA, VATSO, YYÜ, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Van Arıcılar Birliği ve üreticilerin katıldığı geniş yelpazeli bir hayvancılık çalıştayı düzenledik.   Sektörün bölge için önemini, sorunlarını ve yapılması gerekenleri tartıştık.
Yine Yüzüncü Yıl Üniversitesi öncülüğünde Vangölü Havzası Meyve Yetiştiriciliği Çalıştayı düzenlendi. Bunlar Van da ilk defa yapılan organizasyonlardır. Üretici doğru bilgilendirildiğinde hedefler ulaşılabilinir.
Soru- Ak Parti Kürt sorununda bir çözüm süreci başlattı. Gelinen noktada neler yapıldı. KCK davası ve Uludere olayı hakkında ne diyeceksiniz?
Tarihten günümüze uzanan dinamik bir süreci ifade eden bu sorunun çözümü çok yönlü irdelenmelidir. Kürt vatandaşlarımızın kültürel talepleri yakın geçmişte inkâr, asimilasyon ve şiddet politikaları ile bastırılmaya çalışılmıştır. Ak Parti ile birlikte çözüm süreci başlatılmış, ülkemizde ve bölgemizde kamu otoritesinin soruna yaklaşımı değişmiştir
Kürt vatandaşlarımızın talepleri temel hak ve özgürlükler çerçevesinde genel olarak karşılanmıştır. TRT 6 ‘in yayın hayatına başlaması korkulan etkiler yerine toplumda genel bir iyimserliğe yol açmıştır. Bu adım sorunun normalleşmesine olumlu katkı sağlamış ilham kaynağı olmuştur. Bunun yanında ;
 
·       Olağanüstü hal kaldırıldı
·       Kürtçe seçmeli ders olarak kabul edilmiştir
·       Kürtçe öğrenilecek kurslara izin verilmiştir
·       Üniversitelerde Kürt Dili Edebiyatı Bölümleri kurulmuştur
·       Kürtçe siyası propagandanın önü açılmıştır
·       Kürt tarihinde ve kültüründe önemli şahsiyetlerin isimleri okullara verilmiştir
·       Kürtçe isim özgürlüğü getirilmiştir
·       Yerleşim yerine yerel kültür ve dil serbestisi tanınmıştır
·       Kürtçe oyun sahnelenmesinin önü açılmıştır
·       Kürtçe dil ve edebiyatının önemli eserleri Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayınlanmaya başlanmıştır
Bütün bunlarla beraber toplum dönüştürülmüş, devletin geçmişteki ideolojik, inkârcı tek tipçi yaklaşımı son bulmuştur. Bu sorunun çözümü ülkemiz açısından elzemdir. Bu yönlü çalışmalar devam ediyor. son olarak KCK davalarında anadilde savunma hakkı ile ilgili çalışmalar yapıldı. Hazırlanan taslak yeni yılda TBMM’ne gelecek ve kanunlaşacaktır. Gelinen noktada Ak parti döneminde demokratikleşme süreci halen tamamlanmamış olsa da başka dönemlerle kıyas kabul etmeyecek kadar derin ve kararlı adımlar atılmıştır.
Gelinen noktada, Türkiye, Kürt sorununa zemin oluşturan gerekçeleri yapısal reformlarla ortadan kaldırmak suretiyle Kürt sorununu “Türkiye içerisinde” çözmeyi başarmalıdır. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında başlatılan Kürt sorununun çözüm sürecinde Kürt vatandaşlarımıza tanınan hakların yeni anayasada, anayasal güvence altına alınması gerekmektedir. Demokratikleşme süreci kararlılıkla devam etmelidir. Temel hak ve özgürlükler ileri demokrasiler seviyesinde sağlanmalıdır.
Kürt sorunu ile ilgili Ak parti genel merkezi bünyesinde sadece Doğu ve Güneydoğu milletvekillerinin katıldığı birçok toplantılar yapıldı. Bilindiği üzere son olarak Sayın Başbakanımızın başkanlığında bir toplantı daha gerçekleştirildi. Bu toplantılarda bütün konular açık yüreklilikle şeffaf bir şekilde tartışıldı. Bizlerde bölgedeki sıkıntıları, vatandaşlarımızın taleplerini ve beklentileri dile getirdik. Bunlarında yansımalarını görüyoruz.
Ak partiden önce bunların konuşulması tartışılması bile söz konusu değildi. Bu gün gelinen noktayı on yıl önce hayal etmek bile imkansızdı. AK Parti'nin Türkiye'de tüm bölgelerde en etkin, en verimli ve en dinamik çalışan partidir. Ülkenin tamamını kucaklayan, ülkenin bütünlüğünü gözeten ve bir arada yaşamanın kardeşliğinin garantisidir. On yıl önce dile getirilen kültürel hakların hepsi bugün var. Demokratikleşme bir yerde başlayan bir yerde biten bir süreç değil, gelişen ve büyüyen Türkiye’de taleplerde değişmeye başladı. Toplumun öncelikleri de değişti.
İnanıyorum ki yeni anayasa süreci tamamlandığında sivil anayasa ile birlikte ülkedeki bir çok sorun çözülmüş olacak, çünkü yeni anayasa halkın taleplerini, çağdaş ilkeleri, demokrasi ve hukuk standardını yükseltecek bir anayasa olacaktır.
Bir kez daha Uludere’de bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Bu olayı kınıyorum.   Uludere olayı bir katliamdır. Uludere olayı hepimizin acısıdır. 34 vatandaşımız bombalanarak öldürülmesi olayının karanlıkta kalması söz konusu değildir. Ak parti böyle bir olayı örtbas etmez. Bu olayla ilgili yargı süreci hem adli, hem idari olarak devam ediyor. Soruşturmanın şimdiye kadar sonuçlandırılması gerekirdi. Soruşturmanın uzamasına insanların tepkisi var. Ancak sürenin uzaması bu olayın açığa çıkmayacağı anlamına gelmemelidir. Sayın Başbakanımızda bu olayın yakın takipçisidir. Bizim de talebimiz bu olayla ilgili bütün noktaların aydınlığa kavuşması ve bütün ayrıntıların şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasıdır.
Kamuoyunda KCK, Toplumu dönüştürmeyi amaçlayan planlı bir yapı olarak biliniyor. Bölge insanının büyük kısmının rahatsız olduğu bu yapı, silahın ve şiddetin gücüyle varlık göstermektedir. Türkiye Ergenekon ve KCK davalarında büyük bir hukuk sınavından geçiyor. Hukuk sisteminin daha işlevsel hale gelmesi ve yargılama sürelerinin kısaltılması gibi çeşitli konularda yargı paketi adı altında çeşitli çalışmalar yapıldı. Türkiye demokratikleştikçe inşallah bu sorunlarda çözülecektir.
SORU- VATSO seçimleri Van için  çok önemli müdahil olacakmısınız.. Ayrıca K belgesi sorunu hala devam ediyor Erciş’e verildi. Van’da esnaf tepki gösteriyor neler söyleyeceksiniz?
Van Ticaret ve sanayi Odası seçimlerini takip ediyorum ancak müdahil veya taraf olmayacağım. Buna Van’ın değerli iş dünyası karar verecektir. K belgesi konusu yargıda süreç devam ediyor. Bununla ilgili yorum yapmak doğru olmaz. K Belgesi düzenleme yetkisinin Erciş’e verilmesi VATSO’da ki yolsuzluk iddialarından dolayı kaynaklandı.
Soru-Biliyoruz ki siyasette hala kirli ilişkiler devam ediyor. Hedefe varmak için her yol mubahtır mantığı hala sürüyor bir sonraki seçimde tekrar yer almak için arkadaşını heba etme olaylarına çok rastladık. Vekillerle diyalogunuz nasıl , uyum içinde çalışabiliyor musunuz ?
Açıkçası kirli ilişkiler sözünün siyaset için kullanılmasını doğru bulmuyorum. Ak parti siyasi kültüründe kimse birbirini heba etmek için bir uğraş içinde olmamıştır. Siyaset bir hizmet aracıdır. Milletvekilliği meslek değil, halkın verdiği görevdir. Bir nevi bayrak yarışıdır.  24. Dönem Ak parti milletvekilleri arkadaşlarımızla sıkı bir diyalogumuz var uyum içersinde çalışıyoruz. Van için en iyisini yapma gayreti içerindeyiz.
Soru-BDP li vekillerle Van’ın menfaatleri için bir araya gelebiliyor musunuz?  yada birlikte Van’ın menfaatleri üzerine Van’da geniş kapsamlı bir değerlendirme toplantısı düşünüyor musunuz?
Barış ve Demokrasi Partisi Van Milletvekilleri arkadaşlarla maalesef bu güne kadar bir araya gelemedik. Van hepimizin ortak paydası netice itibariyle hepimiz daha yaşanılabilir bir Van için meclisteyiz. Toplumsal konularda muhalefetten gelecek yeni fikirlere de, yapıcı eleştiriye de açığız
Van’ın menfaatleri her şeyden önce gelir, Van’la ilgili defalarca Van Ekonomik Konseyi, STK’lar, Muhtarlar ve Kurum Amirleri, Kanaat Önderleriyle kapsamlı toplantılar yaptık. Bu tür toplantılar bizim açımızdan da verimli oluyor bu nedenle bu çalışmalarımız devam edecek.
Soru- Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi size destek için çağrıda bulundu. Nasıl karşıladınız bu güne kadar Belediye için destek oldunuz mu ?
Biz sadece Ak Partiye oy verenlerin değil bütün kesimlerin temsilcisiyiz, biz bu anlayışla Van Belediyesi yapamıyor diye vatandaşlarımızı en temel hizmetlerden mahrum bırakmadık. Depremde bizim girişimlerimiz sonucu Maliye Bakanlığı tarafından Van Belediyesine 2 milyon TL hibe kaynak aktarıldı. Yine Van için hayati önem taşıyan, Van içme suyu şehir içi şebekesi yenilendi. Van Acil İçme Suyu Projesi başlatılarak Van’ın 40-50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak, Bunların yanında modern bir imar planı için çalışmaları devam ediyor. Şehir içi trafiğini rahatlatacak köprülü kavşaklar yapıldı. Biz bunlarla yetinmiyoruz, Van’ımız hiçbir fedakârlıktan kaçmayız bu günde yarında Ak parti milletvekilleri olarak katkı sunmamız gereken bir konu varsa gereğini yaparız. Neticede hepimiz daha çok hizmet için varız.
Soru- Van halkı ve esnafını dolaşamadığınıza dair eleştiriler var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Seçildiğimizden bu güne kadar sürekli halkımızla esnafımızla iç içe olduk. Deprem nedeniyle beklentiler arttı bunlara cevap vermeye çalıştık. Ben de milletvekili arkadaşlarımda genelde hafta sonu Van’dayız. Birimiz olmazsa diğerimiz mutlaka Van’dadır.  Ramazan ayı boyunca Van’da kaldım vatandaşlarımızla esnafımızla keyifli vakitler geçirdik iftar sofralarına beraber oturduk. Bu konuda eleştiriler olduğunu sizden duyuyorum. Biz Bütün ilçeleri, köylerimizi, kurumlarımızı, sivil toplum kuruluşlarını ve cadde esnaflarını, işyeri sitelerini ziyaret ediyoruz. Elimizden geldikçe vatandaşlarımızın acısını da mutluluğunu da paylaşıyoruz. TBMM çalışmaları veya Genel Merkez görevlendirmelerinden dolayı bazen gelemediğimiz oluyor. Örneğin Bütçe görüşmeleri nedeniyle geçen hafta gelememiştik. Bütçe görüşmeleri bittikten hemen sonra inşallah Van’da olacağım. Hafta içi TBMM’de genel kurul çalışmalarımız olduğu halde Anakara’ya gelen hemşerilerimizle görüşüyoruz. Bize direk veya teşkilatlarımız aracılığıyla ulaşan vatandaşlarımızın talepleri ile ilgileniyoruz, bunları ilgili kurumlara bildiriyoruz. Ama bütün bunlara rağmen bizde daha çok Van’da Vatandaşlarımızla zaman geçirmeyi arzu ediyoruz.

banner141

banner241

banner140