banner279

Aşkan: Kadın çiftçiler hayatın merkezinde yer alıyor

Van Başkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aşkan, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Çiftçilerimizin yarısını temsil eden kadın çiftçilerimizin bilgi ve becerisi çok önemlidir. Kadın çiftçilerimiz, hayatın merkezinde yer alıyor.” dedi.

Aşkan: Kadın çiftçiler hayatın merkezinde yer alıyor

Bugün Dünya Kadın Çiftçiler günü. Dünyada ve Türkiye’de gün dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenirken, yetkili kurumlar da güne anlam katan açıklamalarda bulunuyor. 

“KADINLAR HER AŞAMADA SÖZ SAHİBİDİR”

Gün dolayısıyla açıklama yapan Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan, kadının tarımın her aşamasında yer aldığını belirterek, şöyle dedi:
“Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücün önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Hayat boyu hiçbir sorumluluktan kaçmayarak annelik içgüdüsünü ve fedakarlığı ile hareket eden kadınlarımız topraktan sofraya olmak üzere tarımın her aşamasında söz sahibi konumundadır. Toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde takdire şayan bir şekilde sorumluluklarını yerine getiren kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bir gerçektir. Sevgi ve saygıyı sonuna kadar hak eden kadınlarımız, tarlada, bahçede, fabrikada, evde tüm zorluklara göğüs gererek aile yaşantısının en büyük destekçisidir.”

“KADIN ÇİFTÇİ HAYATIN MERKEZİNDE”

Kadınların tarım alanında önemli rol üstlendiklerini ifade eden Aşkan, şunları söyledi:
“Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada çift sürmekte, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, hayvanlarını bakmakta, tarımın her alanında çalışmaktadır. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan geleneksel ev işlerini yürütmekte, annelik gibi kutsal bir görevi de beraberinde yerine getirmektedir. Çiftçilik konusunda en çok çalışan ve daha fazla emek sarf eden kadınlarımızdır. Toplum olarak ayakta kalmamızda, geleceğe güvenle bakmamızda kadınların önemi çok büyüktür. Bundan dolayı çiftçilerimizin yarısını temsil eden kadın çiftçilerimiz bilgi ve becerisi çok önemlidir. Kadın çiftçilerimiz, hayatın merkezinde yer alıyor.”

“SORUNLARINI DİLE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kadınların tarım alanında önemli sorunlar yaşadığına dikkat çeken Aşkan, “Onların daha fazla eğitilmesiyle, ülkemiz tarımda istenilen düzeye çıkacak, üretimin her aşamasında kendi aile bütçelerine olduğu kadar, ülke ekonomisine de önemli katkılar yapacaktır. Çocuğundan evinden ayrı, tarlasında, bağında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin elbette ki önemli sorunları da var. Biz Başkale Ziraat Odası olarak kadın çiftçilerin sorunlarını her platformda dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Haber: Adil HARMANCI

Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140