banner279

Van'da uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı

Van Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı yeni kararlar açıklandı.

Van'da uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı

Koronavirüs (Covid- 19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi. Bu kapsamda bugün toplanan Van İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar açıkladı.

İŞTE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUNUN ALDIĞI KARARLAR

İlimiz sınırları içerisinde; Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00-20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilecektir. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 -20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket ser hizmeti verebilecektir.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarınd bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır. Bazı işletmelerin durumu ile ilgili olarak; Sinema salonlarının 31.12.2020 tarihine kadar faaliyetleri durdurulmuştur. Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetleri durdurulmuştur.

Ancak; Çay ocağı şeklinde faaliyet gösteren işyerleri masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla açık kalabilecektir. 20 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşağıda belirtilen saatler dışında sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. (işyerleri ile illiyetleri gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), Ancak; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00-13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir. 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 -16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.

Yeni bir karar alınıncaya kadar üretim, imalat ve tedarik zincirleri muaf olmak üzere hafta sonları 10:00 - 20:00 saatleri dışında tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak; 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’ a kadar. 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi saat 05:00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edilecektir.

Oteller ve konaklama yerleri açık olacaktır. Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar hizmetlerine devam edebilecektir. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, pet shoplar açık olacaktır. Üretim ve imalat tesisleri açık olacaktır. Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları hizmetlerine devam edebilecektir.

Yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 için bir adet olmak üzere, Kaymakamlıklar tarafından belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi açık olacaktır Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar izinli sayılacaktır. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar izinli sayılacaktır.

Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları izinli sayılacaktır. Üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar izinli sayılacaktır. İnşaat işçileri (durumlarını belgelemek şartı ile) izinli sayılacaktır. Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar izinli sayılacaktır. Küçükbaş büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler izinli sayılacaktır.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgesi kapsamında oluşturulan “Hayvan Beslem Grubu Üyeleri” ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar izinli sayılacaktır. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar izinli sayılacakt İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar izinli sayılacaktır. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar izinli sayılacaktır. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile) izinli sayılacakt Seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler izinli sayılacaktır.

Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler izinli sayılacaktır. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (otobüs, dolmuş, minibüs, taksi vb.) sürücü ve görevlileri izinli sayılacaktır. Belediyeler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta se sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbir alınacaktır. 25.08.2020 tarih ve 2020/92, 27.08.2020 tarih ve 2020/93 ile 03.09.2020 tarih ve 2020/94 sayılı Kararlarımızla düğün ve nikah merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde; Nikah törenleri/merasimlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgar düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilebilecektir. Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde gerçekleştirilebilecektir.

Ayrıca 30.07.2020 tarih ve 2020/85 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız çerçevesinde toplu taziye yasaklamasına ilişkin hüküm eksiksiz uygulanacaktır.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esas olmak üzere; Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sev olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi) Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza inf kurumlarından salıverilen, Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 19 sistemleri üzerinden ya da Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecektir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140