banner279

Kimlik ve ehliyet yenileme için son tarih belli oldu

Bu yıl içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda vatandaşlara kimlik ve ehliyetleri değiştirmeleri gereken tarihler açıklandı. İşte O tarihler...

Kimlik ve ehliyet yenileme için son tarih belli oldu

Kimliğini değiştirmeyenler vatandaşların 2023 yılına kadar, ehliyet belgesini yenilemeyenler vatandaşların ise 2020'nin sonuna kadar süreleri bulunuyor.

KİMLİK VE EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?


Kimlik ve ehliyet yenilemek için ilk olarak randevu almanız gerekiyor. Kimlik ve ehliyet başvuruları için randevu.nvi. gov.tr internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alınabiliyor. Randevunuza gününde gitmezseniz sistem yeni randevu almanızı 1 ay engelliyor. Randevu günü gidemeyecekseniz, almış olduğunuz randevuyu en az yarım saat önce iptal etmeniz gerekiyor.

Başvuru için eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, 15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz, 1 biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve en önemlisi de 'sürücü olur' yazan raporu bakanlığa bağlı sağlık kurumlarından ve bakanlık ile anlaşmalı özel kurumlardan alınabilir.

ÜCRETLER NE KADAR?


Kimlik değiştirme: 22.50 TL

Evlilik sebebiyle kimlik değişimi: 22.50 TL

Eski kimlik değiştirme: 22.50 TL

Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz.

Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa: 22.50 TL

Kimlik kaybı: 45 TL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241